Hei hevosihmiset!
Haluamme hankkia tulevaisuudessa ponin tai hevosen. Lähinnä lasten harrastuksiin ratsastamiseen. Kuitenkin olisi mukava itsekin ratsastaa ja tämä kai estää ponin hankkimisen?? Onko se siis totta että ponilla voi ratsastaa vain pienet ja kevyet ihmiset vai missä menee raja??
Onko hevosissa ruuna kaikkein rauhallisin versio vai olenko ihan hakoteillä? Mikä poneista olisi rauhallisimpaan kastiin kuuluva??
Olen todella kiinnostunut hevosista ja poneista..
kiitos vastauksistanne!
Haluamme hankkia tulevaisuudessa ponin tai hevosen. Lähinnä lasten harrastuksiin ratsastamiseen. Kuitenkin olisi mukava itsekin ratsastaa ja tämä kai estää ponin hankkimisen?? Onko se siis totta että ponilla voi ratsastaa vain pienet ja kevyet ihmiset vai missä menee raja??
Onko hevosissa ruuna kaikkein rauhallisin versio vai olenko ihan hakoteillä? Mikä poneista olisi rauhallisimpaan kastiin kuuluva??
Olen todella kiinnostunut hevosista ja poneista..
kiitos vastauksistanne!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Poneja on monenlaisia.Mutta teille sopisi islanninhevonen, koska siinä on turvallinen ja yleensä rauhallinen ns. hevonen. Ja sillä voi myös aikuiset ratsastaa, koska tämä hevonen jaksaa kantaa painavempiakin henkilöitä, mutta tälläkin on niin sanottu painoraja. Teidän siis kannattaa ostaa peruskoulutettu,kiltti,lapsista tykkäävä,yli 10 vuotias issikka joka siis osaa olla symppis aina.
Ruunat ja tammat voivat olla molemmat rauhallisia, se riippuu ihan yksilöstä. Käyn tallilla jossa on jo aika iäkäs Islanninhevos tamma,(se on yli 20 vuotias).Se on tallin kiltein hevonen eikä se tekis pahaa edes kärpäselle. Sillä voi kaiken ikäiset ja kokoiset ratsastaa. 6-vuotias tyttö (tallin omistajan tyttö) meni sillä ilman satulaa ja sillä ei ollut edes suitsia vain riimu ja riimunaru laitettu ohjiksi sille. Tamma käveli todella hyvin niin kuin aina yleensäkin. Eli se on aivan sama onko se ruuna vai tamma. Jotkut tammat ovat tammamaisia eli äksyjä yms.
Jos hevosta meinaatte ostaa ehdottaisin Suomenhevosta, mutta tietenkin voi ostaa semmosen rauhallisin,kiltin hevosen joka on peruskoulutettu ja tietenkin lapsi ystävällisen. Iältään se voisi olla joku n.10 ylös päin.Ikinä ei kannata ostaa kouluttamatonta hevosta/ponia jos ei itse osaa kouluttaa sitä.
Toivottavasti autoin vähän. :)
On kiva jos joittenkin hevos haaveet toteutuu!! :)
Ei oikeastaan estä välttämättä ponin hankkimista. vahvarakenteisella, tervejalkaisella suurella ponilla voi ratsastaa myös aikuinen, eikä tarvi olla se 45kg/160cm ;) Rajan laittaisin painossa n. 55-70kg, pituudessa niin, että kantapäät eivät ole ponin mahan alla jotta ratsastus ei vaikeudu.
Islanninhevosta en voi hyvällä omatunnolla suositella ensimmäiseksi hevoseksi. Vaikka ne ovatkin jaksavia, ovat ne silti monesti turhan pieniä aikuiselle. Lisäksi islanninhevonen söpöytensä lisäksi osaa olla hyvin omapäinen ja jos on vähänkin epäilystä kumpi valitsee suunnan, ottaa sen armotta hevonen ;) Hyviä ponirotuja voisivat olla kestävä ja iso yleisponi New-Forest, suuret poniristeytykset, Suomenpienhevoset.. Ponin rajahan meni siinä 148cm paikkeilla.
Tamman ja ruunan välillä harvoin on eroja. On orimaisia ruunia, on tammoja jotka eivät edes näytä kiimojaan.. Ja sitten on oreja, jotka ovat kiltempiä kuin kummatkaan näistä. oria nyt en ala suosittelemaan kuitenkaan. Eli menkää rohkeasti koeratsastamaan ja ottamaan koeajalle sopivan oloisia poneja tai hevosia, se oma löytyy vain kokeilemalla.. Onnea etsintään.
Pyytäisin vielä: älkää sortuko niihin halpoihin ns. "koulutettuihin" entisiin ravureihin, niillä tarinoillakun sattuu liian usein olemaan hyvin surullinen loppu. Ostakaa mieluiten yli 10 vuotias mahdollisesti tuntikäytössä ollut hyvätapainen poni, ottakaa koeajalle ennen ostoa jottei tule sikaa säkissä, ja nauttikaa. :)
Mietimme tuota samaa muutama aikoinaan ja sitten teimme ratkaisun.
Ostin pari vuotta sitten tyttärilleni shettiksen ja sillä myös itse ratsastelen. En osannut ratsastaa aiemmin mutta olen oppinut. Shettis on sopivan pieni sillä en uskaltaisi itse nousta ison hevosen selkään. Myös tyttäreni halusivat pienen ponin, ei isoa hevosta. Puhuvat painorajoista mutta tosiasia on että shettiskin kantaa aikuista ihan hyvin.
Toivottavasti et ole tosissasi. Olet tyttäresi äiti, ja ratsastat shetlanninponilla? Sanotko sitä ratsastukseksi :DD jos et satu olemaan erityisen pienikokoinen, olet aika säälittävä. Jos et isommalla uskalla ratsastaa, jätähän juttu siihen :) Kyllähän se kantaa, onko sillä vaihtoehtoja?