Miksi Suomi otti velkaa ?

jotta katsokaas

Siksi, että eräät tuhlaa miljardeja mokuideologiaansa ja EU:hun !

Ja siksi, koska eräät tahtoo olla epäisänmaallisia eivätkä löytäneet budjetista esim. Lastensairaalalle rahoja, omaa kansaa lapsista vanhuksiin pitää nöyrrryyttää.

Ja ennen kaikkea halutaan suomen kansa kerjäämään EU-pakettia, jotta nämä Jaakonsaaret ja muut EU-kiihkoilijat saavat sitten korostaa EU:n merkitystä.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -T-

      Niin ja kohta varmaan suomi ottaa lisää velkaa kun kreikka sitä taas tarvitsee.

    • Pummipoliitikot

      Koska ministereinä on valtakunnan pummit.

    • Siksi!

      Suomi ottaa velkaa maksaakseen ylimitoitetun sosiaaliturvan ja ylimitoitetut palvelut.

      Syy ei todellakan ole EU:ssa. Kyllä se on meissä itsessämme.

      • Verotulot pienenee

        juuri näin!
        Budjetista niin valtion tasolla kuin myös kuntatasolla isoin osa
        menee sosiaalimenoihin, siis koulutukseen sekä terveydenhoitoon.

        Väki vanhenee, lääkkeet kallistuu, sairaanhoito kallistuu ja
        sinne ne rahat menevät.

        Ja miksi otetaan velkaa?
        Kun verotulot ovat pienentyneet mutta menot jatkavat kasvua


    • Ei 15.000 somalia ja satatuhatta muuta neegeriä ja mustalaista kuulkaa ole halpoja elätettäviä - niiden pitää lisäksi lähettää paljon rahaa kotimaahansakin, jotta saadaan Suomeen uusia somaleita ja muita neegereitä ja romanikerjäläisiä.

      Suoraan kehitysapuun menee yli tuhat miljoonaa (miljardi) joka lähetetään kulloisenkin apumaan presidentin tilille Sveitsin pankkiin. Ja Pietarin jätevedenpuhdistamot ne vasta Suomelle maksaakin. Ei ne edes ole vielä toiminnassa - Venäjän omat rahat menee hyökkäyssotiin, eikä tahdo riittääkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      140
      6321
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      71
      5249
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3685
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3280
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      117
      2457
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2286
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2028
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1618
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      17
      1338
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1198
    Aihe