Karu totuus

Suomi Oy:ssä on todellinen kiire tehdä isoja rakenteellisia muutoksia. Ikävä kyllä maan johdossa on lauma idioottimaisesti hymyileviä pellejä, joiden tärkein funktio tuntuu olevan tehtailla nokkelia tweettejä.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Päättäjien kyvyttömyys saada aikaiseksi järkeviä ja toimivia ratkaisuja edes yksinkertaisiin ongelmiin, tuntuu uskomattomalta.

Vaikka olisi kuinka monta esimerkkiä siitä, että jokin ratkaisu ei ole koskaan toiminut missään, se toteutetaan silti "koska muutkin"

Vaikka kaikki mittarit sanoisivat mitä, pidetään väkisin kiinni oman puolueen, oman korvavälin käsityksestä. Niihin on jumiuduttu ja kaikki vastaväitteet nähdään vain turhana urputtamisena.

Suomen poliittinen koneisto on katastrofi, joka pitäisi purkaa ja luoda alusta alkaen uudelleen. Ei riitä puolueiden vaihtaminen vaaleilla, vaan koko hallintojärjestelmä pitäisi uudistaa katosta lattiaan.

Päättäjien tulisi myös olla sen verran fiksuja, ettei väkisin ja kotimaataan piiskaten noudateta jokaista EU-määräystä viimeiseen asti, varsinkin kun muut jäsenet eivät tee niin.

Sellaisten työttömyyspommien kuin Satu Hassi pääseminen EU:hun tai päättävään asemaan missään asiassa, varsinkin sellainen tilanne jossa hän pääsi ohittamaan Suomen eduskunnankin, tulisi saada joko estettyä tai sitten fiksusti kierrettyä. Poliitikot ovat aivan yhtä arvaamattomia kuin tavalliset kansalaiset, eikä varmasti kukaan päästäisi rivikansalaista soheltamaan yksin Suomen asioita EU:ssa tai missään muuallakaan, siis ilman mitään kontrollia tai varmistusmekanismia sen varalle, että joku hetken mielipuolisuudessaan päättää tehdä jotain peruuttamatonta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ränni kirjoitti:

Suomi Oy:ssä on todellinen kiire tehdä isoja rakenteellisia muutoksia. Ikävä kyllä maan johdossa on lauma idioottimaisesti hymyileviä pellejä, joiden tärkein funktio tuntuu olevan tehtailla nokkelia tweettejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu