Taas työpaikkakiusaamista SAK:ssa

Viisi SAK:n työntekijää on kertonut kärsineensä tämän vuoden aikana henkisestä väkivallasta sekä kiusaamisesta. Lisäksi epäasiallisesta kohtelusta kärsineitä työntekijöitä on SAK:n sisällä 12.

SAK jyrisee työnantajille työehdoista, mutta itse kohtelee työntekijöitään tällä tavalla.

SAK:n mielestä työnantajien hallituksissa myös pitäisi olla kiintiönaisia tasa-arvoisen edustuksen saamiseksi, vaikka SAK:n hallituksessa ja ammattiliitoissa naisia hallituksessa on vielä vähemmän.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014120918913573_uu.shtml

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metaxa*******

      SDP-puolueella ja kirkolla on lievää "yhtäläisyyttä"?

      Vaikka kirkon työilmapiiri "parantui".....

      http://yle.fi/uutiset/kirkon_tyoilmapiiri_parantui_ristiriidoista_huolimatta/5520343

      ....niin edelleenkin "Kirkon työntekijät kokevat yhä, että työpaikalla on ristiriitoja niin esimiesten ja alaisten kuin työntekijöiden ja henkilöstöryhmienkin välillä edelleen. Ero koko palkansaajaväestöön on tässä selvä."

      Johtuisivatko nuo "ristiriidat" siitä, että viime vuosien aikana eroakirkosta.fi sivusto on ollut melkoisen kuormitettu?

      Tuskin J Urpilaisen massiivinen kaulassa roikkuva ristiriipus edes auttaa, kun perusduunari painiskelee ostovoimattomana sellaisen kysymyksen äärellä, että mistähän kirppikseltä löytyisi anopille sopivat rints... siis alamäkilaskettelumonot.

    • STASI

      Työpaikoissa, jossa ei ole mitään vastuuta tuloksesta, tai ovat muuten vaan poliitikkojen suojatyöpaikkoja on kiusaaminen yleistä johtuen toimettomuuden tuomasta masennuksesta. Näinpä niissä työpaikoissa ihmiset tökkivät toisiaan tikuilla persuksille.

      Tässä SAK:ssa kuitenkin myös on otettu Ihalaisen palkkaamana mm. entisiä Stasi- ilmiantajia palkkalistoille. Totta kai sellainen touhu kyrsii niitä jotka ovat joutuneet omalla yrittämisellään pääsemään eteenpäin.

    • Toimettomat

      Suomessa on ollut työpaikkakiusaamista mm. Auto- ja Kuljetusalan liitossa, Eduskunnassa ja tietenkin SAK:ssa.

    • jjalöf

      Valtionvarainministeriön kiusaamistapauksessa ministeriö määrättiin maksamaan kiusatulle korvauksia. Näin syyttömät veronmaksata laitettiin korvaamaan. Voiko pöhkömpää olla?

    • tarkkanäköinen

      Kyllä demarit antavat itsestään ikävän "kuvan" (eivät kaikki) puhuvat työssä jaksamisesta ym. paskaa.Matti sähkömies AHDE SAI POTKUT veikkauksesta, kun lääppi ja kiusasi nais työTOVEREITA...............Vaimo ahne taisi tehdä samaa miehille SAK:ssa .Tairais kannattaa remareitte jättää tua omaan pessään sontimien Sitä on jo niin paljon ,että sitä lentelee sieltä täysin hallitsemattomasti ympäriinsä..Koittakaa saada viskely hallintaan.Älkää menettäkö epätoivoanne....Ps. Onkohan se lainkaan totta ,että tämä ehdokas HARAKKA teki sitä ihan fyysisesti siellä jumalanteatterissa ? oikaiskaa jos "sanoin" jotain väärin.

      • Temukka

        Ymmärrä nyt me olemme rakkauden puolue - Temukat.


    • ajankuluademarille

      Demarit oleskelevat tavallisesti suojatyöpaikoilla, jossa on vain oikeuksia mutta ei lainkaan velvotteita. Näin heillä on aikaa tapettavaksi yllinkyllin ja pistelevät ajankulukseen toisiaa tikuilla persuksille.

    • hyt54rfg

      Mitä onko Hilkka palannut töihin?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      46
      3199
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      38
      2694
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2624
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      115
      2440
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      51
      2193
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      351
      1961
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1594
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1475
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1298
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      32
      1235
    Aihe