Kokoomus romahdus HISTORIALLINEN

Suomen poliittisessa historiassa ei taida olla vastaavaa mahalaskua ja totaalista romahdusta, mitä kokoomus on viimeisen puolen vuoden aikana kokenut kannatuksen suhteen. Ainakin jos mediaa ja galluppeja uskoo. Ylimielisen suomenruotsalaisen, entisen koulukiusaajan, nykyisen fantastisen twiittaajan, mamumyönteisen homorummuttajan johdolla tämi oli odotettavissa.
44143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

Ikävintä tässä on kuitenkin se, että kokoomus on saanut valtansa aikana miehitettyä omilla miehillään monet tärkeät virat. Seuraavan hallituksen pitää laittaa nämä heput nopeasti vaihtoon.

Äänestä

90-luvulla SDPn kannatus oli parhaimmilaan 26 % ja Vasemmistoliiton yli 10 %.

Entä nyt?

Äänestä

Kannatusmielessä ei ehkä ollut viisasta asettua hinttirintaman keihäänkärjeksi.

Äänestä

Sitä saavat mitä tilasivat. Alamäkeen johtaneet teot alkoivat jo puoluekokouksessa. Ylimielisyys palkitaan nyt

Äänestä

Kataisen mukaan Kreikan tukeminen muutama vuosi sitten oli erittäin tuottoisa business. Missä ovat ne voitot? Nyt Suomi on euroopan synkimmän tulevaisuuden omaava maa. Ja Kreikkalaiset tuskin meitä tulee tukemaan.

Äänestä
  • No mutta entä missä on ne väitetyt tappiot? Kreikka on maksanut kaikki korot ja tulee maksamaan niin kauan kuin vaaditaan.

    Tuilla saavutettiin se, ettei euro-valuutta romahtanut. Jos niin olisi käynyt, niin työttömyys olisi nyt kaksinkertainen. Siinä on aika paljoin sitä voittoa.

    Äänestä

  • itse olet hölmöläine kirjoitti:

    No mutta entä missä on ne väitetyt tappiot? Kreikka on maksanut kaikki korot ja tulee maksamaan niin kauan kuin vaaditaan.

    Tuilla saavutettiin se, ettei euro-valuutta romahtanut. Jos niin olisi käynyt, niin työttömyys olisi nyt kaksinkertainen. Siinä on aika paljoin sitä voittoa.

    Euroopassa miltei 800 miljoonaa asukkia, mutta suomalaisten (5 miljoonaa) pystyy heidät pelastamaan.
    Vieläpä velaksi...

    Äänestä

  • itse olet hölmöläine kirjoitti:

    No mutta entä missä on ne väitetyt tappiot? Kreikka on maksanut kaikki korot ja tulee maksamaan niin kauan kuin vaaditaan.

    Tuilla saavutettiin se, ettei euro-valuutta romahtanut. Jos niin olisi käynyt, niin työttömyys olisi nyt kaksinkertainen. Siinä on aika paljoin sitä voittoa.

    Missä se työttömyys olisi kaksinkertainen, suomessako? Todista se. Vitunko väliä sillä on vaikka euro romahtais ja reikut olis työttömänä. Luuletko stupid että reikut suomen työttömyyteen rahaansa laittais, ehehehheee

    Äänestä

  • itse olet hölmöläine kirjoitti:

    No mutta entä missä on ne väitetyt tappiot? Kreikka on maksanut kaikki korot ja tulee maksamaan niin kauan kuin vaaditaan.

    Tuilla saavutettiin se, ettei euro-valuutta romahtanut. Jos niin olisi käynyt, niin työttömyys olisi nyt kaksinkertainen. Siinä on aika paljoin sitä voittoa.

    Noh, Kreikassahan se työttömyys "talouden tervehdyttämisohjelman" myötä on räjähtänyt moninkertaiseksi. Kun rahaa ei suurella osalla kansasta ole, yrityksiä on mennyt konkurssiin. Ja kierre vain jatkuu. Tätä samaa "tervehdytystähän" kokoomus suomalaisillekin tarjoilee.

    Äänestä

Kokoomus = Suomenkielinen RKP

Äänestä

A. Stubbid = Kokoomuksen lahja Keskustalle.

Äänestä

Katainen tietää, että muutaman vuoden päästä hän palaa messiaana Taru Tujusen kanssa kokoomuksen pelastajiksi. Kova peluri, joka ajattelee eniten omaa parastaan, ei Suomen.

Äänestä

Kuka jaksaisi luetella kaikki ne kokoomuksen munaajat tältä vuodelta?. Räty ym.

Äänestä
  • Kuka jaksaisi luetella ne kaikki persujen munaajat? Hakkaraiset ja Hirvisaaret ym.

    Äänestä

  • Näppäimistö kuluu:

    Katainen
    Stubb
    Räty
    Häkämies
    Sasi
    Zyskowits
    Risikko
    Koski
    Schubak
    Kokkila
    Grahn-Laasonen

    Ja sitten vielä se naisentappaja.

    Äänestä

Suurimpia syyllisiä Kokoomuksen sakkaukseen ovat Katainen ja Stubbido. Katainen raukkamaisesti jätti hukkuvan laivan kesken hallituskauden. Kansa ei sitä hevin anna anteeksi. Stubbido puolestaan on täysin sopimaton henkilö Suomen pääministeriksi. Hän sopisi paremmin Pepsodent-malliksi! Pääministeriltä edellytetään arvokkuutta ja uskottavuutta. Stubbidolla ei ole kumpaakaan.

Äänestä
  • Persut juoksivat raukkamaisesti vaalivoiton jälkeen oppositioon. Kansa ei sitä hevillä anna anteeksi. Nyt se näkyy siinä että vaalitulokseen verrattuna persujen kannatus on laskenut historialliset 5%-yksikköä.

    Äänestä

Mutta osaahan Stubb twiittailla fantastisesti.

Äänestä

Olen aina ollut kokoomuksen kannattaja, mutta ensi kerralla mietin ketä äänestän tarkkaan. Isoin moka mitä he ovat tehneet oli äänestää sukupuolineutraalin avioliittolain puolesta, jolla on tarkoitus hävittää perheet ja instituutiot.

Allekirjoita adressit:

Avioliittolaista suoritettava kansanäänestys.
http://www.adressit.com/avioliittolaista_suoritettava_kansanaanestys

Kansanäänestys sukupuolineutraalin lakiehdotuksen kumoamiseksi
http://www.adressit.com/kansanaanestys_sukupuolineutraalin_lakiehdotuksen_kumoamiseksi

Äänestä
  • "tarkoitus hävittää perheet "

    --mitä sä oikeen sekoilet? Haloo pahvi!

    Toiseksi, suuri osa Suomalaisista hyväksyy uuden avioliittolain,
    samoin eduskunnasta,

    Ei kokoomus eikä Stubb

    Koita nyt vaan niellä tappio ja hyväksyä että ENEMMISTÖ päätti toisin

    Äänestä

En tunne sääliä romahtanutta kokoomusta kohtaan, vaan suurta tyydytystä.

Äänestä

Teinit käytti kokkareista metrossa nimitystä homoomus.

Äänestä

Kokoomuksen johdolla, on Suomi TAAS antamassa Kreikalle 1.8 miljardin tukipaketin.

Äänestä

Saadaan kiittää Kataista ja Stubbia näidenkin miljardien menosta.Ja Ukrainakin tarvitsee lisää lainaa ihan kohta.
AAikaisemmat avustukset Ukraina on kylvänyt pommeina itä-Ukrainaan.
Nyt Suomi kiireesti apuun.
Ei olla köyhiä eikä kipeitä kun paska valtiot tarvitsee miljoonia.Mutta jos suomalainen köyhälistö tarvitsee jotain palveluja,alkaa hirveä paasaaminen lamasta ja leikkauksista.

Äänestä

Eipä mikään ihme.
Sokea apinakin ymmärtää että kyseinen pääomapuolue ajaa pelkästään yrityksien ja korporaatioiden etuja.

Ei voi kuin ihmetellä miten pelkillä mainostoimistojen keksimillä sloganeilla onnistuttiin vedättämään niin montaa duunaria.

Pankin omistama asunto ja auto ei tee kenestäkään porvaria, ei vaikka kuinka tahtoisi. Tämä olisi hyvä velkavankeudessa riutuvien "parempien kansalaistenkin" syytä tästä oppia.

Toivotalkoot on kohta loppu, mitä jäi käteen?

Äänestä

Näin vanhuksena ihmetyttää, mistä rahat muiden maiden tukemiseen, kun oma maa ja kansa tarvitsee näin lama-aikaan tukea. Missä hallituksen vastuu Suomen kantasuomalaisista, muualta tulleilla ei mitään väliä.

Äänestä
  • Taitaa pienituloisia kassoja, tarjoilijoita, siivoojia ym. nolottaa kun erehtyivät kokoomusta äänestämään. Vuosien saatossa tyhminkin tajunnut, että kokoomus ei ehkä sittenkään aja heidän asioitaan, ovat kylläkin myhäilleet "käsittömästä" ylimääräisestä äänimäärästo oudolta taholta.

    Äänestä

  • järki alkaa voittaa kirjoitti:

    Taitaa pienituloisia kassoja, tarjoilijoita, siivoojia ym. nolottaa kun erehtyivät kokoomusta äänestämään. Vuosien saatossa tyhminkin tajunnut, että kokoomus ei ehkä sittenkään aja heidän asioitaan, ovat kylläkin myhäilleet "käsittömästä" ylimääräisestä äänimäärästo oudolta taholta.

    1,8 miljardia uutta lainaa pelkästään Kreikkalaisten olon parantamiseen on mielipuolisuutta.

    Äänestä

Homojen ja elintasopakolaisten paapomisella, voi olla tarkoitus. Ehkä kansa ei ajattele rikkaiden etuisuuksien hiljaista lisäämistä vuodesta toiseen, kun laitetaan ne ajattelemaan sitä, kuinka heitä sorretaan.

Äänestä
  • Näinhän se on. Laitetaan köyhät kadehtimaan toisia köyhiä ja tappelemaan keskenään, niin ne ei huomaa, kuinka rikkaiden rahasäkit paisuu ja paisuu. Persut on tavallaan avittajina tässä kusetuksessa, kun mölisevät aina mamuista.

    Äänestä

No galluppeja ei kannata uskoa, ne voivat olla yhtä valheellisia kuin tilastot. Väitteitä Euron paremmuudesta markkaan verrattuna ei myöskään pidä uskoa, koska se on vain musta tuntuu väittämä; Ruotsi on edelleen ihan hyvässä jamassa. Mamut vie meidän varallisuutta, mutta vie ne muidenkin maiden varallisuutta, joten eivät ne ole meidän ongelmien syy.

Äänestä

Että kokoomusta ei pidä päästää hallitukseen, ja oikeassa oli!

Äänestä

Minä ainakin näin Kataisesta pahan miehen ja asia varmistui, kun hän kävi Bilderberg kokouksessa ja otti ennätys summia velkaa ja puhui pienen eliitin eduista. Narsisti ei vain pääse itseäänpakkoon.

Äänestä

Ja kyllä oli niin ylimielistä Stubidin käytös Eduskunnan kyselytunnilla tänään, ettei ollut yhtään vaikea kuvitella häntä koulukiusaajaksi.

Äänestä

Suomen omaisuus EUlle ja huippuduuni sieltä itselle,siinä
kokkaripolitiikka lyhykäisyydessään.

Onneksi tämän puolueen kannatus alkaa olla pohjamudissa.

Äänestä

Kevään aikana toimistossa tehdyillä gallupeilla osoitetaan kansalle kokoomuksen taas nousseen. Ja vaalien tulos on sitten galluppien mukainen; kokoomus on jälleen suurin tai vähintäänkin toiseksi suurin puolue. Tuloksen takaa tuloslaskentatietokoneohjelmat, joita on vähän viritelty.

Jokohan 1600-luvun - pimeän keskiajan - jäänne Rkp saadaan pois hallituksesta. Jos he olisivat viisaita, niin he itse jättäytyisivät sivuun.

Äänestä

Itse eniten iloitsen sitä, että kuunnellessani nuorisoa, he ovat hyljänneet kokoomuksen. Nuorilla on tiukkaa ja kova taistelu mamujen kanssa työpaikoista, Siihen kuvioon ei kokoomus mamumyönteisenä homorummuttajana oikein istu.

Äänestä

Kokoomus, heh, they r losers.

Äänestä

Kokoomus on nykyajan pellepuolue.

Äänestä

Nauretaan KAIKKI yhdessä kokoomukselle.

Äänestä

Kokoomus ja rkp, hyvästi.

Äänestä

Ei suomessa ole kuin n.10% oikeita kapitalisteja,joiden asiaa kokoomus ajaa.
Kannatuslukemat lähestyy todellisuutta.Kaulusköyhälistö alkaa oppia,lopultakin,ettei suurpääoman edut ole heidän etujaan.
Tervemenoa oppositioon Kokoomus ja toivottavasti myös RKP.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vi talar Finska kirjoitti:

Suomen poliittisessa historiassa ei taida olla vastaavaa mahalaskua ja totaalista romahdusta, mitä kokoomus on viimeisen puolen vuoden aikana kokenut kannatuksen suhteen. Ainakin jos mediaa ja galluppeja uskoo. Ylimielisen suomenruotsalaisen, entisen koulukiusaajan, nykyisen fantastisen twiittaajan, mamumyönteisen homorummuttajan johdolla tämi oli odotettavissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu