Mikä siinä on ku kävelijöitä ja polkupyöräilijöitä "osataan" niin arvostaa? Mitä virkaa niillä valkoosilla viivoilla on, jokka on maalattu tien pintaan kulkemaan tien yli?
Onko autoolijoista tullu sokeita, notteivät huomaa meikäläästäkään kun ylitän suojatien pyörällä, vaikka siinä ON lamppu ja heijastimet?
Nimittäin, oon meinannu jo pari kertaa kolaroida parin auton kylkeen, kun eivät antaneet minulle etuajo-oikeutta ylittää suojatietä, vaan pyyhkäsevät kylmästi yli ja oon ite joutunu vetää jarrut pohjaan ettei tuu kolaria.
selittäkää mulle?
Onko autoolijoista tullu sokeita, notteivät huomaa meikäläästäkään kun ylitän suojatien pyörällä, vaikka siinä ON lamppu ja heijastimet?
Nimittäin, oon meinannu jo pari kertaa kolaroida parin auton kylkeen, kun eivät antaneet minulle etuajo-oikeutta ylittää suojatietä, vaan pyyhkäsevät kylmästi yli ja oon ite joutunu vetää jarrut pohjaan ettei tuu kolaria.
selittäkää mulle?
Vastaukset 15
Vanhimmat
kyllähän teissä jalankulkijoissa sekä pyöräilijöissä on myöskin paljon ns. itsekkäitä liikkujia. teidän kannattaa myöskin miettiä sitä, että millaisessa tilanteessa ylitätte tietä. talvikelillä jarrutusmatka pitenee.
monesti jalankulkijat sekä pyöräilijät itse röyhkeästi tulevat autojen eteen, tulee väkisinkin kiinnitettyä siihen huomiota kuinka jotkut eivät edes vaivaudu katsomaan ympärilleen. mennään vain. sitten on helppo syyttää autoilijoita, kun jotain sattuu.
kaikki kun liikkuisimme vähän toisella tavalla, niin ei sattuisi niin paljoa vahinkoja.
se on kyllä tosi, että monilla autoilijoilla ei mitään järkeä päässä. mennään punaisia päin. ajetaan ylinopeutta. ei pidetä turvaväliä. ohitellaan muita autoja esim. keskustassa.
missä on poliisit?
kalkunmäessäkin voisivat pitää tutkaa. monelta lähtisi kortti. lähes kaikki autot ajavat reipasta ylinopeutta. alueella liikkuu paljon lapsia. sitten vasta loppuu ralli, kun jotakin sattuisi. niinkö pitkälle pitää asiat päästää.
Onko tälläkin hetkellä sellainen talvikeli jolloin jarrutusmatkat pitenevät? Melkein päivittäin Rahikkatien risteyksissä siltä kyllä näyttääkin,kun autot eivät sitten millään pysähdy ennen suojatietä vaan on pakko parkkeerata tölläämään suojatielle. Onko kyseisellä tiellä risteyksiä joissa autoilijan ei tarvitse väistää pyöräilijää tai jalankukijaa?
on kateissa. Jalankulkijan ja pyöräilijän pitäs lähteä liikkeelle kun huomaa että autoilija alkaa hidastamaan, eikä vasta sitten kun auto on pysähtynyt suojatien eteen.
Eikös se ollu nii notta suojatiellä pyörää pitää taluttaa, eikä tukka putkella ajaa porhaltaa?
Kyllä, pyöräilijän tulee taluttaa pyörää suojatietä ylittäessään, jos ei suojatie ole pyörätien jatkeena, ja muutenkin pyöräilijän on seurattava muuta liikennettä, eikä tieten tahtoen ajaa auton eteen, siinä pyöräilijä jää armotta toiseksi. Kauhajoella toki tuntuu, jostain ihmeellisestä syystä, tosi monella olevan liikennesäännöt hukassa. Piittaamattomuutta taitaa paljolti olla.
Totta on että pyörällä EI SAA ajaa suojatien yli, joten ei ole ihme, ettei autot pysähdy. Aloittajalla taitaa vähän olla liikennesäännöt hakusessa.
Ja tuossa joku aika sitten näin kuinka joku mummeli odotti entisen soppakoulun kohdas tien yli pääsyä. Joku auto sitten pysähtyi valehtelematta n.20 metrin päähän suojatiestä. Ja mitä tekee mummeli? Vahtaa kyseistä autoa vttumainen virne naamalla eikä ole edes aikomusta ylittää tietä. Auto odottaa varmaan puoli minuuttia paikallaan ja mummeli vahtaa. Ei jumalauta. Sitten auto jatkoi matkaa ja toisesta suunnasta tulikin sitten jo autoletka, eikä mummeli päässyt kymmeneen minuuttiin tien yli.
Eli jos auto pysähtyy suojatien eteen nii SIITÄ MENNÄÄN YLI!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Suojatie
jos ny osaan oikee lukea, ''Pyöräilijä voi myös ylittää suojatien pyörällä, jos pyöräilijä tulee suojatielle pyörätieltä.'' vissiinki hlö 2 4 väittää muuta?
tietääkseni, kauhajoeltaki löytyy näitä pyöräteitä mm KESKUSTASTA. vai oonko vääräs?
Kuten alempana nimim. ”Lipputanko” kirjoittaa: ”Pyörällä saa ajaa suojatiellä mikäli se on pyörätien jatkeena” . Noita Topeekan yli kulkevia suojateitä ei saa ajaa pyörällä, vaikka kuinka tulisit pyörätieltä. Sen sijaan Topeekan suuntaisesti kulkevia suojateitä saa ylittää pyörällä, koska ne ei edes ole suojateitä, vaan pyörätien jatkeita. Kun joskus menet autokouluun niin tämä kyllä opetetaan siellä, ellei ole ala-asteella opetettu.
Kauhajoki on junttikylä. Se on kylmä tosiasia.
jaaeityhjää, ootko ollut muullakin kun pystyt kauhajokea junttikyläksi haukkumaan, jos kerran olet käynyt seinäjoella niin ei se vielä anna oikeutta haukkua muita.
Kuljen itse päivittäin matkani pyörällä tai kävellen ja pidän aina huomioliiviä. Eräänä aamuna laskin Soppiksen kohdalla neljäntoista auton verran pysähtymättä ajavia (joukossa myös poliisiauto) ja vasta 15. kuski pysähtyi päästääkseen minut yli. Lisäksi jouduin itse väistää vielä pysähtynyttä vastaan ajavaa kuskia, jolle puhelimen naputtelu oli tärkeämpää kuin minun huomaamiseni suojatiellä.
Pyörällä saa ajaa suojatiellä mikäli se on pyörätien jatkeena, muulloin pyörää on talutettava. Suojatielle aikovaa tai sillä kulkevaa kevyen liikenteen edustajaa on autoilijan aina väistettävä.
Kyse ei ole vain kulkupelistä, jolla olemme kulloinkin matkassa vaan itsekäs ihminen on itsekäs - liikkuu hän sitten autolla, kävellen tai rollaattorilla. Auto ei tee kenestäkään ilkiötä.
pyörällä ylittävänä rikon tarkoituksella lakia, eli kun odotan ja jos autoilija hiljentää, polkaisen pyörän vauhtiin ja nopeutan autoilijankin matkantekoa.
Kumpi pysähtyy helpommin pyörä vai auto? Ette aja rekankaan eteen koska tiedätte että sen pysähtyminen kestää huomattavasti pidemmän aikaa kuin henkilöauton, maalaisjärkeä saa käyttää
Voi Oskari olematon... Kävisit itse edes Aronkylää kauempana elämäsi aikana!
Oppisit sinäkin juntti jotain! Terveisin Suomessa 3 miljoonaa kilometriä henkilöautolla ajanut! Kyllä täällä ihmiset liikkuu välillä niinkin pellossa! Sieltä säkin mielipiteesi perusteella oot!
Jotku haluaa kait Extremeä elämäänsä ja kulkee ilman heijastimia ja sitte on nämä koiran kuset.ajat joilla pitkä naru kiva kun se puudeli pinkaiseeki autoa kohti ,ja joo vaikka olis joku teoreettinen oikeus sillä polkupyöräilijällä niin kumminkin pimeellä hieman himmaisisin risteykseen ennemmin kuin pitäisin hampaat irvessä oikeuksistani ajaa eteen kiinni tai melkein kylkeen siinä jo voi kattoa peiliinki kun ja jos kotia pääsöö..