Valtionosuuksilla ei rahoiteta kuntia vaan-

ihmisten tarvitsemia palveluja. Tässä pelkkä kopio kosak tuohon ei ole mitään lisättävää. Jos menee poistoon, menköön.

Valtionosuudet eivät ole kuntien valtionapuja

Keskiviikkona aluetutkijoiden Eero Laesterän ja Timo Aron Yleisradiolle julkaistavaksi toimittama lista ja sen perusteella tehty uutinen ”Sata kuntaa elää Suomessa muiden rahoilla – katso oman kuntasi tilanne” antaa yksipuolisen sekä vääristyneen kuvan kuntien ja kuntalaisten todellisuudesta.

Harmillisinta on se, että uutinen antaa syyllistämisen lisäksi myös täysin väärä kuvan kuntien valtionosuusjärjestelmän tarkoituksesta.

Todellisuudessa valtionosuuksilla ei rahoiteta kuntia, vaan ihmisten tarvitsemia palveluja.

Valtionosuusjärjestelmän perustarkoitus on turvata jokaiselle Suomessa lakisääteiset peruspalvelut asuinpaikasta riippumatta kohtuullisella vero- ja maksurasituksella.

Valtionosuusjärjestelmää tarvitaan, koska Suomessa hyvinvointi ja tulot eivät jakaudu tasaisesti koko maassa. Sitä tarvitaan, vaikka Suomessa olisi vain yksi kunta. Eikä tarve verotulojen tasaamiselle katoa mihinkään, vaikka Suomessa olisi kaksi kuntaa.

Valtionosuusjärjestelmässä verotulojen tasauksineen on siis kyse perustuslailla turvatusta yhdenvertaisuudesta sekä jokaiselle kuuluvista sosiaalisista ja sivistyksellisistä oikeuksista.

Mikä on loppujen lopuksi kunnan omaa tuloa ja mikä ei, on vähintäänkin veteen piirretty viiva.

Esimerkiksi valtionhallinnon, virastojen ja kuntayhtymien työpaikat on sijoitettu yhteisillä poliittisilla päätöksillä keskuskaupunkeihin. Myös yhteisöveron kuntaosuudesta suurimman siivun saavat pääkonttoreiden sijaintikunnat, vaikka varsinainen tuotanto tapahtuu muualla.

Vastakkainasettelun ilmapiirin lietsominen on vähintä, mitä vaikeassa talous- ja työllisyystilanteessa kamppaileva Suomi nyt tarvitsee. Keskustan lisäksi aluetutkijoiden näkemystä ovat julkisuudessa paheksuneet mm. muut tutkijat sekä maakuntalehdet pääkirjoituksissaan.

Sen sijaan tarvitsemme yksituumaisuutta. Esimerkiksi Ruotsissa, missä kuntien välisiä eroja verotulopohjassa tasataan valtion budjetin kautta huomattavasti vahvemmin kuin Suomessa, ei vastaavanlaista keskustelua käydä.

Keskusta haastaakin tutkijat ja puolueet asialliseen keskusteluun Suomen suunnasta tulevaisuudessa. Millä talous-, työllisyys- ja velkaongelmat sekä eriarvoistumisen hillitsemisen ratkaistaan? Tällä hetkellä jopa 90 % Suomen pinta-alasta on muuttotappioaluetta.

Keskustan jokaisella alueella Suomessa on olemassa omat vahvuutensa, jotka voidaan jalostaa kannattavaksi elinkeino- ja yritystoiminnaksi. kotimaiset, uusiutuvat luonnonvarat ja biotalous laajemmin sekä digitalisaatio antavat tälle erinomaiset puitteet.

Timo Portaankorva

10

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Väärinkäsitys korjautuisi sillä, että verot lakisääteisiin peruspalveluihin keräisi valtio ilman kuntia välikätenä. Silloin nähtäisiin nykyistä selkeämmin, että yhteiskunta on koko Suomen kansalaisten muodostama kokonaisuus ja kaikki oikeudenmukaisesti ajattelevat ihmiset pitäisivät luonnollisena, että yhteiseen kassaan maksaa rahaa kukin oman tulotasonsa mukaan. Asuinkunta olisi sivuasia.

      • 7+7

        Ei kysymys ole väärinkäsityksestä, vaan vastakkainasettelun lietsomisesta!

        Osaamattomien puolueiden vanha keino vähä-älyisten aktivoimiseksi.


      • aijaaahas
        7+7 kirjoitti:

        Ei kysymys ole väärinkäsityksestä, vaan vastakkainasettelun lietsomisesta!

        Osaamattomien puolueiden vanha keino vähä-älyisten aktivoimiseksi.

        Tarkoitatko Sipilän höpinöitä virkamiehistä kepulandian ulkopuolella.


      • 7+7
        aijaaahas kirjoitti:

        Tarkoitatko Sipilän höpinöitä virkamiehistä kepulandian ulkopuolella.

        Tarkoitan ääriliikkeiden taktiikoita. Äärisosialimi syyllisti gulakit ja äärioikeisto syyllisti juutalaiset.
        Syyllistäjät sai ennen kansan puolelleen.

        Mitä "kepulandian" ulkopuolella olevat virkamiehet ovat?


      • Näin oN
        7+7 kirjoitti:

        Ei kysymys ole väärinkäsityksestä, vaan vastakkainasettelun lietsomisesta!

        Osaamattomien puolueiden vanha keino vähä-älyisten aktivoimiseksi.

        Nimenomaan näin se on.


      • RTYUIHGFDFGHJKLÖÄ

        Kysehän näiden kaupunkipopylisisten puolueiden ääntenkalastelusta.

        Kokoomuksen ja demareiden korkea kannatus pääkaupunkiseudulla perustuu juuri tähän vastakkainasetteluun. Swe on kaupunkipopylismia jolla aktivoidaan kaupunkiseutujen äänestjiä muka puolustamaan etujaan. Se on ainoastaan äänten kalastelua.

        Todellisuudessa kun sitä sitten toteutetaan käytännössä se näivettää kaupunkiseutuja. Monet kaupuniiseudun ihmiset on täysin riippuvaisia siitä toimeliaisuudesta jota on muualla kuin siinä kaupungissa itsessään.


      • RTYUIHGFDFGHJKLÖÄ kirjoitti:

        Kysehän näiden kaupunkipopylisisten puolueiden ääntenkalastelusta.

        Kokoomuksen ja demareiden korkea kannatus pääkaupunkiseudulla perustuu juuri tähän vastakkainasetteluun. Swe on kaupunkipopylismia jolla aktivoidaan kaupunkiseutujen äänestjiä muka puolustamaan etujaan. Se on ainoastaan äänten kalastelua.

        Todellisuudessa kun sitä sitten toteutetaan käytännössä se näivettää kaupunkiseutuja. Monet kaupuniiseudun ihmiset on täysin riippuvaisia siitä toimeliaisuudesta jota on muualla kuin siinä kaupungissa itsessään.

        Tämä pitää kyllä paikkansa.

        Jitkut puolueet elävät vastrakkainasettelun varassa.

        Sitä voidaan kutsua myös popylismiksi.


    • ........

      ............

    • RTYUIUYFDFGHJIOP

      Ihmisiä harhautetaan.

    • fhfjfgjgikiiuutyt8t

      Hyvä oikaisu

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      33
      3174
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1589
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      991
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      979
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      59
      943
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      938
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      850
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      36
      813
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      793
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      48
      709
    Aihe