Ei-uskovien uhrit

Tasapuolisuuden vuoksi on syytä kertoa myös mitalin toinen puoli niille, jotka valittavat joutuneensa sorretuksi uskontojen taholta.

Kristityt ovat koko olemassaolonsa aikana kärsineet vainoa, kidutusta ja marttyyrikuolemia ei-uskovien taholta. Jo kristinuskon alkuaikoina heitä heitettiin petojen ruuaksi ja poltettiin elävältä. Jeesuksen opetuslapsista kaikki muut paitsi Johannes ja Juudas Iskariot kärsivät marttyyrikuoleman. Myöhemmin Stefanus kivitettiin kuoliaaksi. Hänen muistoksi vietämme Joulun jälkeen Tapaninpäivää.

Italialaisen tutkimuksen mukaan 70 miljoonaa kristittyä on kuollut marttyyrina kristinuskon historian aikana ja näistä 45,5 miljoonaa 1900-luvun aikana. Nykyään marttyyreina kuolleitten kristittyjen tilastoissa on suuria eroja lähteestä riippuen.
Kristillisen Open Doors -järjestön mukaan vuosittain marttyyrina kuolee 1200 kristittyä. Professori Thomas Schirmacher arvio lukumäärän olevan 7000 - 8000/vuosi.
Stefanus-viesti -lehti 1/2005 ilmoittaa keskimäärin vuodessa kuolevan marttyyrina jopa 153.300. kristittyä.

Monet kristityt ovat myös uskonsa tähden vankiloissa ja kidutettavina. WEA:n YK:lle tekemän raportin mukaan nykyään arviolta 200 miljoonaa kristittyä kärsii jonkinasteisesta vainosta uskonsa tähden.
Yksistään Pohjois-Koreassa on 50.000 - 70.000 kristittyä uskonsa tähden vankileireillä.

Näiden rinnalla se, mitä ns. uskontojen uhrit maassamme ovat kärsineet, ei ole mitään sen rinnalla, mitä uskovat ovat joutuneet kärsimään.
.

4

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vainovalkeat

      Minkä ihmeen tasapuolisuuden?

      Tarkoitatko, että kun Suomessa joku tappaa toisen tahallaan, se on ihan vähäpätöistä sen rinnalla, että Meksikossa tapetaan vuosittain satakertainen määrä ihmisiä Suomeen verrattuna. Että tasapuolisuuden nimissä pitäisi kertoa se mitalin toinenkin puoli.

      Kaikenlainen vainoaminen on tietysti kielletty. Jos haluat kertoa sen mitalin toisen puolen jotenkin relevantisti, niin kerro kuinka paljon kristittyjä vainotaan esim. tämän päivän Suomessa.

    • Jappervokki

      Ei-uskovat eivät välttämättä ole uskonnottomia. Siten myös marttyyrit ovat uskontojen uhreja. Roomassa kristittyjä vainottiin anarkisteina. Vainoajat olivat keisarikultin kannattajia eli uskovia. Pohjois-Korean johtajamyytteihin on surutta sekoitettu uskonnollisia aineksia ja sortokoneiston jäseniä voi kutsua uskoviksi.

    • pörpörpöm

      "Kristityt ovat koko olemassaolonsa aikana kärsineet vainoa, kidutusta ja marttyyrikuolemia ei-uskovien taholta."

      -Ei ei-uskovien, vaan muiden uskontojen uskovien taholta. Mm, islam, roomalaiset, ja erinäiset valtionuskonnot.

      -Kristityt itse ovat uskonsa puolesta tappaneet huomattavasti enemmän. Mm ristiretket, inkvisitio, holokausti. Ja tähän lisäksi ihan vain se että kristityt ovat kautta aikojen tupanneet vainoamaan ja katsomaan vinoon ei-kristittyjä. Joissakin ihan "sivistyneissä"kin valtioissa, kuten USAssa, kristityt vanhemmat saattavat heittää lapsensa kadulle jos lapsi on ateisti.

      "Yksistään Pohjois-Koreassa on 50.000 - 70.000 kristittyä uskonsa tähden vankileireillä."

      Pohjois koreassahan lähetetään kaikki vankileirille jotka joko kritisoivat valtiota tai eivät pidä Kim Jong-Unia jumalana, siellä on valtionuskonto. Sielläkin ovat uskontojen uhreja ne vankileireillä olevat.

      "Näiden rinnalla se, mitä ns. uskontojen uhrit maassamme ovat kärsineet, ei ole mitään sen rinnalla, mitä uskovat ovat joutuneet kärsimään."

      Maassamme ei uskovat ole koskaan joutuneet kärsimään, ei-uskovia sen sijaan on syrjitty. Maailmanlaajuisesti kristityt ovat aiheuttaneet kaikista uskonnoista ja ideologioista eniten kärsimystä

    • JohnnyBlaze

      Tuota, teknisesti ottaen aloittaja luettelee uskontojen uhreja, koska eiväthän uskonnottomat noita vainoja suorittaneet vaan toisenlaisen uskonno jäsenet. Ja muistetaampa se paavin ilmoittama:

      Paavi: Joka viideskymmenes katolinen pappi on pedofiili

      http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014071318487224_ul.shtml

      Jotta näin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      456
      6522
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      177
      3864
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      108
      2516
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2020
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      132
      1401
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1305
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      67
      1144
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1059
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      1003
    Aihe