EU antaa suomalaisille maajusseille ylimääräisen 10,7 miljoonan euron tukiaiset.
Tuo nk. maitotuki on aivan liian suuri. Olisi ollut parempi, että EU ei olisi maksanut maitotiloille latin latia.
Suomessa maataloustuki on jo muutenkin 4,2 miljardia euroa vuodessa. Suomen maataloustuki on viisinkertainen esim. Ranskaan tai Saksaan verrattuna.
Tuo nk. maitotuki on aivan liian suuri. Olisi ollut parempi, että EU ei olisi maksanut maitotiloille latin latia.
Suomessa maataloustuki on jo muutenkin 4,2 miljardia euroa vuodessa. Suomen maataloustuki on viisinkertainen esim. Ranskaan tai Saksaan verrattuna.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ja kansallista tukea päälle. Ja sitten ne tuet, joiden maksaminen vain viivästyi.
Eli taas Suomen kansaa koijattiin oikein perinpohjaisesti.
Nehän pitäisi periä takaisin nämä ennen aikojaan maksetut tuet siinä vaiheessa, kun viivästyneet tuet maksetaan.
Mutta mitä hulluja, meillä on sellainen maatalousmafia, joka vie tuhkatkin pesästä ja sitten se taas kertoo, ettei vieläkään riitä.
Liian vahva ote yhteiskunnasta.
Päälle 30 millii kansalistatukea. se, mikä tienattiin lapsilisäleikkauksella!
On myös hyvä muistaa, että tämä uusi EU-tuki kuten myös kotimainen lisä ovat luonteeltaan puhdasta vientukea. Niitä maksetaan sen vuoksi, että maataloustuotteiden vienti kärsi pakotepolitiikasta. Kauas on ajauduttu siitä ajatuksesta, että maataloustuet olisi tarkoitettu maataloustuotannon omavaraisuutta ja kotimaisuutta varten.
Voi kysyä, miksi Suomen ja EU-maiden veronmaksajien pitää tukea sitä, että venäläiset voivat syödä halvemmalla. Onko Venäjä sellainen kehitysmaa, jota pitää tätä kautta tukea.
"EU-tuki kuten myös kotimainen lisä ovat luonteeltaan puhdasta vientukea. Niitä maksetaan sen vuoksi, että maataloustuotteiden vienti kärsi pakotepolitiikasta."
Erittäin karmivaa totuutta!!!