"Pääesikunta pohtii parhaillaan sitä, pitäisikö Puolustusvoimien ottaa yhteys kaikkiin asevelvollisiin.
HS:n tiedon mukaan Puolustusvoimat harkitsee kirjeen lähettämistä kaikille reserviläisille. Kirjeessä olisi muun muassa tieto vastaanottajan sodan ajan sijoituksesta."
HS:n tiedon mukaan Puolustusvoimat harkitsee kirjeen lähettämistä kaikille reserviläisille. Kirjeessä olisi muun muassa tieto vastaanottajan sodan ajan sijoituksesta."
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vähän samanlaisia virsiä veisataan Ruotsissa:
http://www.dn.se/nyheter/sverige/regeringen-aterinfor-repmanaden/
Eikö siellä Ruotsissa ole palkka-armeija? Kalliiksi tulee sotiminen Ruotsissa, no Ruotsi on rikas maa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Ylimääräiset_harjoitukset
Ja sen jälkeen yyhoot tiedossa? Taitaa olla hyvä aika kääntää auton keula kohti haaparantaa. Armeijassa viimeisenä päivänä poikain kanssa sovittiin, että sodan syttyessä haaparannan statoililla tavataan!
Saahan niitä kirjeitä lähetellä, mutta mahtaako sellaisen maan puolustaminen paljoa enää kiinnostaa, joka ei välitä oman maansa kansalaiten toimeentulosta ja sosiaaliturva kohtelee ihmisiä eriarvoisesti.
Suomalaisia jätetään vaille mitään toimeentuloa, että saavat tulla toimeen omillaan ja ulkomaalaisille maahanmuuttajille kyllä maksetaan kaikki mahdolliset tuet ja enemmän, kuin suomalaisille.
Eu:lle kyllä löytyy aina heti rahaa ja suomalaiset saa ne velan muodossa maksettaviksi, mutta eipä löydy rahaa, jos sitä tarvittaisiin kotimaan talouden kasvun luomiseen.
Eivät nämä poliitikot ja herrat kovin ole isänmaallisia.
Päättäjien harjoittaman politiikan seurauksena maanpuolustus tahto on alentunut ainakin niiden osalta, joilta nämä poliittiset kurjistukset koskettavat.
Kertseistä tiedottavaa kutsua ei kannata postista lunastaa, kirjattu....
Homoupseerit imivät nelivuotiaiden kakaroiden kikkelit ja tuhosivat Suomen armeijan. Kansan kosiskelukirjeet tulevat jo liian myöhään.
Kovasti järkevää ilmoittaa etukäteen palveluspaikka. Putiini kiittää ja merkkaa paikat karttaansa!
Ja karkuripersuille tiedoksi, kyllä putiini ruotsiinkin ryntää jos Suomeen!
Ruotsilla on sen verran sotilasvalmiutta, ettei sinne ihan herkästi hyökätä! Ja pääseehän sieltä tanskaan tai norjaan.
Se on kuitenkin päivän selvää, että en ala tappelemaan eliitin järjestämien sotkujen takia. Tapelkoot keskenään! Eikä tässä maassa ihmisillä ole kuin pankin omistama ylihintainen rötiskö, jonka pihassa puoliksi ruostunut toyota. Ei niiden edestä kannata henkeään uhrata!
Alkaisko olla aika, että armeijan voisi suorittaa kirjekurssina tai peräti feispuukissa? Että silleen