Olen tässä jo melko monta vuotta omistanut akaattikotiloita, mutta nyt ne ovat ensi kertaa munineet kunnolla. Haluaisin vielä varmistaa, miten hoidatte munia, jos tahdotte että ne mahdollisimman varmasti kuoriutuvat? Nostelin varovasti munat pois isosta terraariostani pienempään asumukseen, sillä ne olivat erittäin riskialttiissa paikassa alunperin.Akaattikotiloiden lisääntymiseen ja munien/poikasten hoitoon liittyviä tietoja kaivataan! (siis tarkoitan nyt jotain muuta kuin aivan perustietoja = akaattikotilot ovat kaksineuvoisia jne.)Tietääkö kukaan miten kotilot saisi lisääntymään innokkaammin? Terraario on tarpeeksi tilava, kosteus riittää, kalkkia on aina saatavilla, lampulla järjestetty vuorokausirytmi, monipuolinen ruokavalio... mitä vielä??? KIITOS :)
Kun akaattikotilo on muninut..
9
3019
Vastaukset
- Caroline H.
Minun akaattikotilot eivät olleet munineet koskaa, paitsi aivan hiljattain tässä muutama viikko sitten.
Keräsin muutaman munan yhteen vanhaan terraarioon. Loput laitoin pakkaseen, koska en halua kauheata määrää pieniä kavereita.:) Pidin munia kostena ja lämpimänä. Suihkuttelin munia 2-3 kertaa päivässä. Terraario oli päivän spottivalon alla.
Eilen niitä hoitaessa huomasin pienten kuoriutuneen!
Minun poikasten kuoriutuminen kesti neljä viikkoa, eli kärsivällinen pitää olla!
Siirsin pikkuiset pieneen pakasterasiaan ainakin näin aluksi. Pohjalle laitoin turvetta. Pikku kaverit oli aika nälkäisiä, joten annoin niille kalkkia,porkkanaa ja salaattia. :)
Ei tästä ollut varmaan mitään hyötyä!:)- Akaatti
www.akaattikotilot.cjb.net
- Caroline H.
Akaatti kirjoitti:
www.akaattikotilot.cjb.net
... olet aika innokas mainostamaan sivujasi!:)
- Akaatti
Caroline H. kirjoitti:
... olet aika innokas mainostamaan sivujasi!:)
Ilman muuta niitä pitää mainostaa että saa sivuja parannettua ja kävijöitä riittää :)
- huono hoitaja
mun elukat munii minkä ehtii enkä edes ruoki niitä kovin usein ja multakin kuivaa joskus liiaksi. silti munia pukkaa. viimesen vuoden aikana on tullu kolme satsia. eikä ihan pieniä määriä! sielä ne on ollu terraariossa isojen kans. ja elossa on. mitään en niille tehnyt ja ne kuoriutui todella nopeasti. nyttemmin oon sitte hävittäny munat keittämällä. en oiken luota tuohon pakastamiseen. tavallisten etanoiden ja varsinkin niiden suurten tuholaisten munat kun kestää pakkasenkin.
- Aksu-fani <3
Mun aksut muni kaks viikkoo sitten,ja päätinpä kurkistaa munan sisälle. Sieltä tuli pikku poikanen esiin,ja se vähän liikkui. Se putos lattialle ja kuoli... :( Mut ainaskin 1200 pikkukotiloa on tulossa!
- love aksut
löysin just joku päivä aksujen kopist 1 munan...se oli niitte eka muna 1muna? onka normaali ett siell oli vaa 1 muna?
- Aksu tietäjä
Jos se oli ensimmäinen kerta, kun sun aksut muni, se on sitten ns. Harjoitusmuna. Seuraavalla munintasatsilla saattaa tulla poikasia 50-100. Pakasta tai murskaa ylimääräiset munat. Jos poikaset ovat jo ehtineet kuoriutumaan, murskaa ylimääräiset poikaset nopeasti ja kivuttomasti. ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ PAKASTA KUORIUTUNEITA POIKASIA!
- HUIJARI
Moi. Mulla on kans ollu aksui aika monta vuotta, mutta ne on saanut vain yhden kerran poikasii. Mun aksuist oon oppinu et niit munii voi pakkaseen laittaa, tai jopa polttaa. NIIT EI SAA LAIT VESSAN PÖNTTÖHÖN!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2002891
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss632730Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa232082- 691695
- 1431483
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1811430Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1111401Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1391355- 901314
Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.2291181