Kun akaattikotilo on muninut..

Sparkle

Olen tässä jo melko monta vuotta omistanut akaattikotiloita, mutta nyt ne ovat ensi kertaa munineet kunnolla. Haluaisin vielä varmistaa, miten hoidatte munia, jos tahdotte että ne mahdollisimman varmasti kuoriutuvat? Nostelin varovasti munat pois isosta terraariostani pienempään asumukseen, sillä ne olivat erittäin riskialttiissa paikassa alunperin.Akaattikotiloiden lisääntymiseen ja munien/poikasten hoitoon liittyviä tietoja kaivataan! (siis tarkoitan nyt jotain muuta kuin aivan perustietoja = akaattikotilot ovat kaksineuvoisia jne.)Tietääkö kukaan miten kotilot saisi lisääntymään innokkaammin? Terraario on tarpeeksi tilava, kosteus riittää, kalkkia on aina saatavilla, lampulla järjestetty vuorokausirytmi, monipuolinen ruokavalio... mitä vielä??? KIITOS :)

9

3253

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Caroline H.

      Minun akaattikotilot eivät olleet munineet koskaa, paitsi aivan hiljattain tässä muutama viikko sitten.
      Keräsin muutaman munan yhteen vanhaan terraarioon. Loput laitoin pakkaseen, koska en halua kauheata määrää pieniä kavereita.:) Pidin munia kostena ja lämpimänä. Suihkuttelin munia 2-3 kertaa päivässä. Terraario oli päivän spottivalon alla.
      Eilen niitä hoitaessa huomasin pienten kuoriutuneen!
      Minun poikasten kuoriutuminen kesti neljä viikkoa, eli kärsivällinen pitää olla!

      Siirsin pikkuiset pieneen pakasterasiaan ainakin näin aluksi. Pohjalle laitoin turvetta. Pikku kaverit oli aika nälkäisiä, joten annoin niille kalkkia,porkkanaa ja salaattia. :)

      Ei tästä ollut varmaan mitään hyötyä!:)

      • Akaatti

        www.akaattikotilot.cjb.net


      • Caroline H.
        Akaatti kirjoitti:

        www.akaattikotilot.cjb.net

        ... olet aika innokas mainostamaan sivujasi!:)


      • Akaatti
        Caroline H. kirjoitti:

        ... olet aika innokas mainostamaan sivujasi!:)

        Ilman muuta niitä pitää mainostaa että saa sivuja parannettua ja kävijöitä riittää :)


    • huono hoitaja

      mun elukat munii minkä ehtii enkä edes ruoki niitä kovin usein ja multakin kuivaa joskus liiaksi. silti munia pukkaa. viimesen vuoden aikana on tullu kolme satsia. eikä ihan pieniä määriä! sielä ne on ollu terraariossa isojen kans. ja elossa on. mitään en niille tehnyt ja ne kuoriutui todella nopeasti. nyttemmin oon sitte hävittäny munat keittämällä. en oiken luota tuohon pakastamiseen. tavallisten etanoiden ja varsinkin niiden suurten tuholaisten munat kun kestää pakkasenkin.

    • Aksu-fani <3

      Mun aksut muni kaks viikkoo sitten,ja päätinpä kurkistaa munan sisälle. Sieltä tuli pikku poikanen esiin,ja se vähän liikkui. Se putos lattialle ja kuoli... :( Mut ainaskin 1200 pikkukotiloa on tulossa!

    • love aksut

      löysin just joku päivä aksujen kopist 1 munan...se oli niitte eka muna 1muna? onka normaali ett siell oli vaa 1 muna?

    • Aksu tietäjä

      Jos se oli ensimmäinen kerta, kun sun aksut muni, se on sitten ns. Harjoitusmuna. Seuraavalla munintasatsilla saattaa tulla poikasia 50-100. Pakasta tai murskaa ylimääräiset munat. Jos poikaset ovat jo ehtineet kuoriutumaan, murskaa ylimääräiset poikaset nopeasti ja kivuttomasti. ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ PAKASTA KUORIUTUNEITA POIKASIA!

    • HUIJARI

      Moi. Mulla on kans ollu aksui aika monta vuotta, mutta ne on saanut vain yhden kerran poikasii. Mun aksuist oon oppinu et niit munii voi pakkaseen laittaa, tai jopa polttaa. NIIT EI SAA LAIT VESSAN PÖNTTÖHÖN!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      91
      3616
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2383
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      141
      2028
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      34
      881
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      44
      811
    6. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      800
    7. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      4
      744
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      60
      744
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      697
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      676
    Aihe