-Jopa lähes kaikki kristilliset yhteisötkin uskoo evoluutioon.
-Evoluutioteoriaa opetetaan ainakin lukioissa, ehkä yläasteellakin, kreationismia ei kummassakaan.
-Kreationismille ei vieläkään olla onnistuttu saamaan mitään todistetta, evoluutioteoriaa sen sijaan tukee alati kasvava todisteiden vuori.*
-Doverin oikeudenkäynnissäkin evoluutioteoria voitti kreationismin.
-Evolutionisti Nye voitti Kreationisti Hamin Nye-Ham debaatissa. Tokihan kreationismi on hävinnyt kaikissa muissakin väittelyissä, mutta tuo lienee viimeisin johon ihan oikea tiedemies osallistui.
-Kreationistejä on vain pieni murto-osa suomalaisista.
-Ainoastaan uskovat uskovat kreationismiin, evoluutioteorian sen sijaan tietävät oikeaksi kaikki sen ymmärtävät.
-Tiedemiehistä sen sijaan yli 99% tietää evoluutioteorian olevan paras selitys biodiversiteetille.
-Kun kreationistien argumentit ovat tasoa Jaakob, niin kreationismi vaan painuu syvemmälle suohon.
Evoluutioteoria siis jatkaa voittokulkuaan, eikä kreationismi voi enää koskaan päästä suostaan ylös. :)
*http://www.scientificamerican.com/article/universal-common-ancestor/
http://en.wikipedia.org/wiki/Evidence_of_common_descent
http://www.talkorigins.org/faqs/comdesc/
Kreationismi hävisi jo :(
7
110
Vastaukset
- pörpörpöm
http://www.scientificamerican.com/article/universal-common-ancestor/
Linkki ei toiminut avausviestissä, joten tällä säästän teiltä vaivan. xxxxxx Jopa lähes kaikki kristilliset yhteisötkin uskoo evoluutioon.
-Evoluutioteoriaa opetetaan ainakin lukioissa, ehkä yläasteellakin, kreationismia ei kummassakaan. xxxxxx
He uskovat evoluutioon juuri siksi, että kouluissa opetetaan evoluutiota ja näin koululaiset aivopestään uskomaan evoluutioon.- Puolimutkaakob
"xxxxxx Jopa lähes kaikki kristilliset yhteisötkin uskoo evoluutioon.
-Evoluutioteoriaa opetetaan ainakin lukioissa, ehkä yläasteellakin, kreationismia ei kummassakaan. xxxxxx"
"He uskovat evoluutioon juuri siksi, että kouluissa opetetaan evoluutiota"
Totta, koska näin heille tarjotaan mahdollisuus vastaanottaa objektiiviseen tieteelliseen tutkimukseen perustuvaa luotettavinta tietoa mitä ihmiskunnalla on. Eikä mitään uskonnollisia uskomuksia ja suoranaisia valheita, jotka on jo tieteellisesti jo todistettu vääriksi.
" ja näin koululaiset aivopestään uskomaan evoluutioon."
Puhdas valhe. Kreationististen uskomusten ja valheiden syöttäminen on aivopesua. Yläasteella evoluutiota käsitellään hyvin vähän, lukiossa vähän enemmän. Edes yliopistojen biologian opetuksessa (Suomessa) ei ole kovin paljon kursseja jotka käsittelisi nimenomaan evoluutiota.
Aivopesusta ei siis voi puhua.
Yleisradiokin lähettää paljon enemmän uskonnollista propagandaa kuin ääntä ja kuvaa evoluutioteoriaan ja evoluutioon liittyen.Puolimutkaakob kirjoitti:
"xxxxxx Jopa lähes kaikki kristilliset yhteisötkin uskoo evoluutioon.
-Evoluutioteoriaa opetetaan ainakin lukioissa, ehkä yläasteellakin, kreationismia ei kummassakaan. xxxxxx"
"He uskovat evoluutioon juuri siksi, että kouluissa opetetaan evoluutiota"
Totta, koska näin heille tarjotaan mahdollisuus vastaanottaa objektiiviseen tieteelliseen tutkimukseen perustuvaa luotettavinta tietoa mitä ihmiskunnalla on. Eikä mitään uskonnollisia uskomuksia ja suoranaisia valheita, jotka on jo tieteellisesti jo todistettu vääriksi.
" ja näin koululaiset aivopestään uskomaan evoluutioon."
Puhdas valhe. Kreationististen uskomusten ja valheiden syöttäminen on aivopesua." ja näin koululaiset aivopestään uskomaan evoluutioon."
Jaakobillahan on tässä totuuden siemen, joka näkyy, kun käytämme kretu-logiikkaa:
Jotkut oppilaista ovat immuuneja tuolle "aivopesulle" ja kostoksi siitä biologianopettajat antavat numeroiksi nelosia ja vitosia, mutta onneksi juuri tuo koulumenestys ohjaa noita nuoria myöhemmin kreationismin lämpimään syliin. Monet noista fiksuista opiskelijoista jopa pakenevat epätoivoissaan tuota aivopesua ostoskeskuksiin oppituntien ajaksi.>He uskovat evoluutioon juuri siksi, että kouluissa opetetaan evoluutiota ja näin koululaiset aivopestään uskomaan evoluutioon.
Öh...niin? Satojen vuosien ajan ihmisten päihin taottiin pelkkää luomisuskoa niin että kaikki olivat siihen sataprosenttisen aivopestyjä. Silti evoluutioteoria voitti ja suorastaan murskasi luomisuskon. Logiikkasi mukaan näin ei voi käydä.
Se miksi noin kuitenkin kävi ja miksi päinvastaista ei tule koskaan tapahtumaan piilee siinä tosiasiassa, että lopulta todellisuus ja siitä saatu tieto aina kepittää luulot, kuvitelmat ja uskomukset mennen tullen. Huolimatta siitä että luuloilla, kuvitelmilla ja uskomuksilla olisi aiemmin ollut vuosisatainen tai jopa -tuhantinen monopoli kaikessa opetuksessa.
Sinä Jaakob edustat luulojen, kuvitelmien ja uskomusten kannattajien jatkuvasti harvenevaa joukkoa, eikä historian pyörä ala enää koskaan pyöriä haluamaanne suuntaan, kun se kerran on päinvastaiseen suuntaan kääntynyt. Tämä sinun on vain hyväksyttävä, vaikka kuinka kiihkeästi uskoisit täällä satoja kertoja jankkaamiisi juttuihin.- pör
Ei, vaan siksi että he eivät ole vallan totaalisia idiootteja. Pitää nimittäine olla totaalinen idiootti uskoakseen kreationismiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1566384Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto745286Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143705Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213330Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1272561Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712306Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12068Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271628Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191516- 821235