Hajoaako luterilainen kirkko?

pauhiainen

Jos on tarve hajota, niin sitten hajotkoon. Perivanhoilliset kirkon arvojen kannattajat siirtyköön vaan omaan leiriinsä, ja uudistusmieliset omaan leiriinsä. Itse kuulun, ja haluan aina kuulua uudistusmielisiin kirkon piirissä.

Miksi?

Sen takia koska kirkko edelleen kantaa harteillaan ja vetää perässään hurjan raskasta historiallista painolastiaan. Sopii vain kysyä, miksi, kirkko on aina vastustanut moderneja yhteiskunnan uudistuksia, tiedettä, tasa-arvoa, naisten oikeuksia, jne jne. Tuntuu siltä että mikä tahansa luova, ihmisiä orjuutusta vähentävä asia on aina ollut kuin jokin kirosana kirkolle, ja sitä vain pitää, jostain syystä,vastustaa.

Tällainen ahdasmielinen ja umpimielinen, hidas, uudistuksia vastustava ja jarruttava, pelossa rypevä instituutio, mitä hyötyä tällaisesta on esim. taiteilijoille kuten minä, minä, joka teen luovaa työtä? Jokin on mennyt pahemman kerran pieleen Raamatun, ja varsinkin uuden testamentin varsinaisen sanoman tulkinnan kanssa.

Kun oikean uskon pitäisi "tarttua hetkeen" eikä olla aina vastustamassa sitä hyvää uudistusta mitä tapahtuu, niin vaikuttaa siltä että uskosta on tullut kirkon kaiken vastustamisen myötä kaikkea yhteiskunnassa ja tieteessä ja taiteessa tapahtuvaa positiivista muutosta hidastava raskas ja ahdistava, turha laitos. Jeesus itse sanoi että "kiveä ei tule temppelistä jäämään kiven päälle", kun hänen opetuslapsensa kehuivat hänelle temppelin komeutta. Jeesuksen sanoman ytimen tuoreus on juuri siinä, että mikään laitos ja instituutio ei voi koskaan korvata ihmisessä itsessään olevaa muutosvoimaa, joka perustuu vain ja ainoastaan siihen, minkä ihminen luonnostaan kantaa mukanaan, siis kevyesti ja vapaasti. Jeesuksen idea "ruumiin temppelistä" on siis aina otettava vastaan ajankohtaisena.

Kirkolla on edelleenkin raskas historiallinen kotilo harteillaan, josta uudistuksia pelkäävät vanhoilliset pitävät, jostain syystä, kiinni. Tämä on se negatiivinen muutokseton voima, joka nakertaa kirkon uskottavuutta ja syö sen kannatusta, ja muuttokato kirkosta jatkuu tämän takia edelleen.

Vasta kun kirkko uskaltaa päästää irti muutoksettomuudestaan, ja painua Jeesuksen sanoman oikeille juurille, sen armon ja vapauden ytimeen, vasta silloin joukkopako kirkosta kääntyy toiseen suuntaan. Kari Mäkisen kommentti jossa hän sanoi täydestä sydämestään olevansa tasa-arvoisen avioliittolain puolustajien puolella, oli asennoitumisessaan juuri sellainen millainen nykyajassa elävällä vastuunsa kantavalla papilla pitääkin olla, kaikkia vähemmistöjä tuomitsematon, empaattinen ja myötäelävä ja kunnioittava.

Jos joku pappi edelleenkin haluaa vastustaa kaikkia demokraattisia uudistuksia mitä yhteiskunnassa tapahtuu, Raamatun uuden testamentin sanomaa sen kirjaimellisuuksista kieroon vääntäen, vain sen takia että luulee näiden kirjaimellisuuksien palvelevan oikeaa kristinuskon sanomaa, niin erotkoon uudistuksiin pyrkivästä kirkostamme. Minä en halua kuulua kirkkoon, joka ei halua olla uskollinen Jeesuksen lanseeraamalle sanomalle.

9

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hajoaa se

      Kyllä kirkko tulee hajoamaan. Se näyttää täysin selvältä. Kirkon pää eli arkkipiispa aloitti kirkon hajottamisprosessin, kun ei osannut olla hiljaa.

      Kirkko hajoaa moneen osaan. Yksi osa, hyvin pieni osa, siitä tulee ns. homokirkko. Suuri osa kirkosta jää 'kuolleiden' kirkoksi. Sitten vielä tulee jonkinmoinen uusi Lutterin kirkko, johon uskovaiset Raamatun opin mukaiset kristityt siirtyvät. Kaikkiin niihin löytyy papit, koska papisto on jo selvästi jakautunut.

      • Luterilainen kirkko tulee nyt hajaantumaan, koska herätysliikkeet ovat vahvoja ja myös liberaali teologit ovat vahvoja ja kumpikaan ei tule antamaan periksi


    • Perutakaa oma kirko

      Eihän se mitään haittaa.

      Ainoastaan papit menettävät helpot suojatyöpaikat.

      Mutta Jumalan sana tulee menestymään.

      • Syntyy kilpailu kirkkoon


    • taivaan luoja 1

      Sielunlaki tarkoittaa, että puolet maailman miehistä tajuaa todellisuuden naisellisella tavalla. Mutta minulla on miehinen tajunta, koska olen kokenut erittäin harvinaisen sielunlain muutostekijän kuten profeetta Muhammad. Me olimme tyttöpoikia joskus.

      https://www.facebook.com/tapioa.karna

      Jumala tai Allah on sielunlain perusteella vain rahan epäluonnollinen mielikuva, tyhjä rukous. Näin ollen homoseksuaalit hajottavat rikkaiden luterilaisen kirkon, sillä todellinen demokratiakehitys ei ole muuten Suomessa mahdollinen. Köyhä lahkolainen sanoo Jumalaa isäksi, mutta uskovaiset ja homot ovat paholaisia. Jos haluat rakastaa, kunnioita isääsi ja...

      • niin se on.

        No no, Tapio, otappa nyt unohtuneet aamulääkkeesi! Ja paneudu uudelleen sänkyyn :D


    • erilleen

      "Suomen Ev.lut" kirkko ja Suomen valtio erilleen.
      "Suomen Ev.lut" kirkolta "verotusoikeus" tasavertaiseksi muiden Suomessa vaikuttavien "uskonnollisten " yhteisöjen kanssa.

      Suomessa on "nimilaki" joka määrittää että "Jokaisella tulee olla sukunimi ja etunimi." . Nimen voi antaa muuallakin kuin "Ev.lut." kirkossa. Tämä asia olisi tarpellista nostaa julkiseen keskusteluun miten esim. käytännön toimenpiteet "nimen antamisessa" voivat hoitua ilman jotakin " lapsikastelu" seremoniaa, ja pakkoliittämistä "Ev.lut".srk:n jäsenyyteen, ja sitä kautta "kirkollis veron" maksajaksi myöhemmin.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1985/19850694
      "..Nimilaki.."

      MIkä erikois asema "Suomen ev.lut." kirkolla on esim. jonkun paikkakunnan paikallis lehdessä esitellä toimintojaan pelkällä "seurakunta" nimikkeellä? paikkakunnalla voi olla useampia yhteisöjä joilla on nimikkenä "xxxx-seurakunta ". Eikö paikkakunnalla toimivan "xxxx Ev.lut. srk:n" olisi ennemmin ilmaista uutisoinnissaan ja ilmoituksisssan että kysessä on nimenomaan "xxxx Ev.lut. srk..." ei pelkkä "srk. "? Nähdäkseni harhaanjohtavaa ja valikoivaa ,eri asemaan asettamista muiden paikkakunnalla vaikuttavien "srk:n " suhteen?

      Pieni esimerkki: https://www.porievl.fi/lansi-porin-seurakunta .........."Länsi-Porin seurakunta.." . Alueella voi vaikutta muitakin virallisella"seurakunta" nimitys päätteellä olevia yhteisöjä. Jos esim. joku sanomalehti uutisoi käyttäen "Länsi-Porin seurakunta" nimitystä ilman "Ev.lut" kytkentää niin eiköhän tuo ole eriarvoiseen asettamista niiden yhteisöjen kanssa joiden aivan virallinen nimitys on "xxx seurakunta ", siis seurakunta päätteellä myös.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1999/19990731
      "..Suomen perustuslaki.."

      2 luku
      Perusoikeudet--------------6 §
      Yhdenvertaisuus

      Ihmiset ovat yhdenvertaisia lain edessä.

      Ketään ei saa ilman hyväksyttävää perustetta asettaa eri asemaan sukupuolen, iän, alkuperän, kielen, uskonnon, vakaumuksen, mielipiteen, terveydentilan, vammaisuuden tai muun henkilöön liittyvän syyn perusteella..........."


      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030453
      "...Uskonnonvapauslaki.."

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931054
      "..Kirkkolaki.."


      Eiköhän tuokin asia jo edellyttäisi kristillisen arvopohjan ja myös Raamatun tuntemuksen ? "....Kirkolliskokouksen ehdotuksen tutkiminen ja vahvistaminen on tasavallan presidentin ja eduskunnan tehtävä..."

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1993/19931054
      "..2 LUKU
      Kirkkolaki ja muut kirkkoa koskevat säädökset...............2 §
      Kirkkolain säätäminen. Lausunnot ja esitykset ----

      Kirkolla on yksinoikeus ehdottaa kirkkolakia kaikesta, mikä koskee ainoastaan kirkon omia asioita, sekä kirkkolain muuttamista ja kumoamista. Kirkon ehdotuksen tekee kirkolliskokous. Kirkolliskokouksen ehdotuksen tutkiminen ja vahvistaminen on tasavallan presidentin ja eduskunnan tehtävä. Kirkolliskokouksella on myös oikeus tehdä esityksiä kirkkoa koskevasta muusta lainsäädännöstä..."

    • totta 1

      Kirkolliskokousten päätökset ratkaisevat miten kirkko jaksaa. Aika iso vaikutus on myös palkallisella väellä heidän puheidensa kautta miten yhteisöllisyyttä rakennetaan.
      Huom minä en kuulu konservatiiveihin enkä liperaaleihin vaan kuulun kirkkoon ja toteutan omasta mielestäni sitä mihin uskon en muiden uskoa vaan ihan ikiomaa uskoani, toiveena olisi jospa ne voisi joskus "yhdistää".

    • Anonyymi

      Jos Suomen ev. lut.korkko hajoaa, niin olisi jännä tietää, mihin yhteisöihin nämä jäsenet sitten liitttyisivät. Minä ainakin liittyisin roomalaiskatoliseen kirkkoon. En ole vielä suorittanut tämän informaatiokurssia, mutta harkinnassa on.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2404
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1812
    3. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1471
    4. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1396
    5. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      57
      1347
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      185
      1204
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1140
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1015
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      951
    10. Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !

      Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako
      Mikkeli
      134
      830
    Aihe