Surut rakentavat vain suruille sallittua Victoria-korttelia Jätkäsaareen. Nyt tuolle kielierottelu-korttelille pitäisi saada yhtä kuvaava nimi kuin on pakkoruotsi!
Laittakaa ehdotuksia tulemaan!
Kuvaava nimi Victuuuria-korttelille?
37
301
Vastaukset
- suseik
Lebensraum. Olisi historiallisesti ja aatteellisesti ihanteellinen ottaen huomioon asujamiston ajattelumaailman ja arvot.
- freukkaRuotsista
Olipas monta viestiä poistettu!
Forumin omistajan kortteli.
Muistakaa että Forumin ja Victoria korttelin omistaa sama taho. Välttäkää ostamista Helsingin Forumin kauppakeskuksesta.
Tämä tuntuu olevan kuuma peruna. - huusisnnaa
Mikä hemmetin Fredriksberg on tulossa työläiskortteleiden viereen Helsingissä?
http://www.ncc.fi/toimitilat/tilahaku/helsinki/fredriksberg/?gclid=CNb-2MXrpMwCFeX7cgodteMD2w - huusiannaa
Onko suomalaiset ihan pähkähulluja??
Onko tämä joku Tukholman lähiö?
- muurit pystyyn
Varmaan tässä korttelissa ei saa esim. Kahviloissa palvelua suomeksi, tai oletuskieli on ruotsi tai englanti.
Alue tulee olemaan Ruotsin jälki-imperialistinen sillanpää Suomessa! - Smartääss
Ehdotan: "Nefenkiusa" :-P
- huusianna.
Tuleeko prinsessa Victoria isänsä kuninkaan mukana vierailulle Suomeen? Voisivat käydä tutustumassa Victoria-kortteliin (victory=voitto) ihan jo voiton kunniaksi. Voivat sitten ihastella voittoaan suomalaisista ja naureskella suomalaisten heikkoutta.
- huusiannaa
Miksi korttelilla pitää olla kieli?
Mitä kieltä kortteli puhuu?
EIkös tuo Victoria ole ihan hieno nimi?
Kävisikö varavaihtoehtona Muistojen Karjala - Minnenas Karelen? Helsingissä, joka on kaksikielinen kaupunki, katujen ja kaupunginosien nimethän tulee olla sekä suomeksi että ruotsiksi. Kuten aivan oikein onkin.
Helsingissä ruotsinkielisten lasten ja nuorten osuus on huimassa kasvussa.- huusisnnaa
Miksi Victoria nimeä ei ole sitten käännetty? Esim. Viktoria - Victoria kortteli.
Et tainnut ymmärtää koko ongelmaa. Ei nimi ollut ongelman ydin. Vaikka on sekin.
Ongelman ydin on että miksi korttelilla pitää olla kieli? Ja mitä kieltä kortteli puhuu?
Olen kuullut että kieliä ei voi häätää. (Ankdam) - huusiannaa
Nimen ongelma on että vieraan maan tuleva hallitsija, prinsessa Victoria saa syyn tulla Suomeen oman nimiseen kortteliin joka tarkoittaa voittoa. Jos se tapahtuu niin se tarkoittaa voittoa suomalaisista.
Me emme halua että vieras hallitsija tulee maahamme tutustumaan omaan kortteliinsa jonka nimi viittaa voittoon, jota hän ei omista tai maksa, siksi että olemme suomalaisia, emme ruotsalaisia.
- EU_tuomioistuin
Saako Suomen lainsäädännön mukaan harrastaa etnistä (kielellistä, sukupuoleen perustuvaa tms.) asukkaita valittaessa?
- KuinkaOn
Niin ja voidaanko Helsinkiin rakentaa myös kortteli, jonne otetaan asukkaiski vain natiiveja suomenkielisiä?
- Metsä-ja-puut
Mitä tilannetta tuossa yritettiin kuvata?
- Privileegio
Jos äidinkieli on ruotsi saa tehdä mitä vain.
- PiiskatkaaLisää
Freudenthal kortteli oli ehdottomasti paras ehdotus.
Pummivapaa vyöhyke
Tukirekantäyttäjien residenssi
Junttivapaa pyhättö- epäkypsäyksilö
Olet säälittävä.
Suomi yksikieliseksi. epäkypsäyksilö kirjoitti:
Olet säälittävä.
Suomi yksikieliseksi.Kun Victoria kvarteret on yksikielinen, aloitat julkisen jeremiadin asiasta. Vaikea on nettifennulin elämä. Aina on kaikki päin anusta.
Olet sankarini.
Suomi takaisin teollistuneiden maiden joukkoon.
- 35667
Persekortteli
Peppumaa
Pedolandia - Höpö-Heikki
"Jos äidinkieli on ruotsi saa tehdä mitä vain."
Voi sinua, Höpö-Heikki. Sinä olet hassu. - Peruskansalainen
Ankkalinna!
Menar ni på allvar, att det är frågan om ett ynka kvarter på Busholmen? Säg, att det inte är sant.
- huusiannaa
Syrjintää on aina yritetty vähätellä. Miksi sinä syyllistyt syrjinnän vähättelyyn?
Det är alltså sant. Hela gnället för ett stackars kvarter som inte ens existerar ännu? Nog är ni ju för ljuvligt patetiska.
- frittfram
Peppu-Reino kirjoitti:
Det är alltså sant. Hela gnället för ett stackars kvarter som inte ens existerar ännu? Nog är ni ju för ljuvligt patetiska.
Just det och det är inte ens förbjudet för finskspråkiga att flytta dit om någon nu känner en enorm längtan efter grannar som kanske talar svenska.
- 66635
Helsinkiin pitää saada kortteleita, joissa saa asua vain natiivisuomalaisia. (Vähintään 10 sukupolvea suomenkielisiä esi-isiä.)
- 46677
Joo ja ruotsin puhuminen niissä pitää kieltää. Se on Taxelin paradoksi eli yksikieliset alueet ja palvelut säilyttävät kaksikielisyyttä.
Joensuu, Kajaani, Imatra, Tuupovaara, Lieksa, Nurmes, Näljänkä, Pieksamäki sekä moni muu merkityksetön persereikä täyttänee vaatimuksesi. Tosin 10 sukupolvea tarkoittaa vääjäämättä sitä, että ryssän siementä on kulunut reippaasti suvunjatkotouhuissa.
Ilmankos onnistumisenne ovat vielä harvemmassa kuin hampaanne, karieksen raiskaamissa rivoissa suissanne.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa762484Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2802158Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken
ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi1241140Voi kulta rakas
Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �58973- 70888
- 71837
- 71805
- 106798
- 65797
- 54794