Porot elää kuin sotkuisella korjaamolla entisen oulunläänin aluella, KAINUU JA POHJOIS-POHJANMAA.
ELÄVÄT--- koko ikänsä tien välittömässä läheisyydessä ja liikenteen törmäysissä tulee ruhjeita, mikä vielä pilaa entisestään lihanlaatua. Kesäisin juuri silloin siirtyvät pelloille aitojen läpi,kun on kasvien suojelu "myrkytykset" menossa viljelijöillä.
Kyseiset toimethan on luvallisia ja lakisääteiset varoajat otetaan huomioon muutoin.
SYÖVÄT---läpisaastunutta ruohoa tienvarsilla / nuolevat suolatun hiekoitushiekan mukana kaiken paskan teiltä / "Sernopyl bekkerelli jäkälän myötä saavat kaiken ympäristön radioakviisuuden ruhoonsa, ei mitään saastumatonta ruokaa poroparoilla kyseisellä alueella.
PILAAVAT--- Kyseisen alueen poronkasvattajat pilaavat kokomaan porotalouden maineen. Olis porotytöille jutun juurta ? .
Syöttekö sontaa ?? Huom, maksan syöntiin jo julkisia rajoituksia
11
156
Vastaukset
- Otan osaa
Ota napit, ja käy pötkölleen...
- päänpurija
Poronlihaa on hyvää, sitä joulupöydästäkin löytyy, ei aina sikaa (Danske-big), yök.
- o.m.a.a.p.u.
Mikset ite mene puolustaa poroja, aina tarvii naisia apuun huudella.
- Katsoppa vain
Onko mäntsälässä poroja ?????????????????????????
- karvattomat
uskottomia poroja ainakin löytyy
- porotar1
Niin ketkä ovat Mäntsälän parhaat porot?
- hirvitär
välipäivinä on hyvä käydä katsastamassa paikalliset bupit, kyllä siellä komeita porojakin löytyy, toiset sarvipäiviä, toiset loppuunkuluneita.
- porotar2
Ne on muuttaneet Lappiin avarammille laitumille...
- porotar 2
porotar2 kirjoitti:
Ne on muuttaneet Lappiin avarammille laitumille...
Lapissa löytyy lihaa vaikka minkä kokoista ja muotoista, tervetulloo tänne vaan.
- H-ra
Poroja? Mäntsälässä ei ole kuin horoja.
- Kiltti tyttö!
Voi, voi! Oletko taas jäänyt ilman? No, tuollaiset jää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696