http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014121418927608_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014121418927366_uu.shtml
"Tänään on järjestetty kriisiapua myös poliisille"
On tullut jokunen uhri nähtyä tuolla tienpäällä, mutta ei yhtään onnettomuutta lähitilanteessa, vaikka kilometrejä kertynyt lie yli 4 milj. Siksipä hieman kyselen, että mitähän tuo mainittu kriisiapu lienee? Viedäänkö poliisit ym. kriisiapua saavat saunaan, baariin, vai minne?
Viikatemies liikkeellä
5
51
Vastaukset
- Kuolema tappaa
niinkuin lemmy tapasi laulaa
https://www.youtube.com/watch?v=gV6noHEd6XE - Poliisit putkaan.
Viikatemies läksi pohjoisesta kohti etelää ajoissa ennen joulupukkia ja on tosi vaikea ennustaa, missä iskee milloinkin.
Toki ihmisten omalla käyttäytymiselläkin on merkitystä, etenkin kun puhutaan tieliikenteestä ja eikös ensi viikolla avaudu vedonlyönti pisteet ja ennusteet, montako ihmistä kuolee joulun liikenteessä ja jouluna; juhannustraditioon se kuuluu perinteisesti.
Lähes jokainen kuolema on turha, etenkin turha kuolema. Omaisille jaksamista surun pyramidiin, joulun tunteet heiltä on jo viety.
Kriisiavusta on tullut turhan panttinen "hyödyke" joka tuskin liikuttaa, ainakaan auttaa tuoreessa tosi surussa eläviä, ja se että kriisiapua järjestetään jo tarpeettomille ulkopuolisillekin, kunhan on ollut kymmenen kilometrin päässä itse tapahtumasta, niin se hipoo älyttömyyden ulkorajoja.
Poliisit voi viedä putkaan mun puolesta ja heille voi lukea jouluevankeliumia kriisiapuna putkan oviluukun kautta. Omaiset jätettävä rauhaan. Kuolleiden kaverit baariin juomaan surupussi tyhjäksi. Saunaan voivat mennä ne (kuten me) jotka olemme joutuneet lukemaan suru-uutisia. - baz00ka
Niin, mitenkähän sodan aikana ihmiset selvisivät täyspäisinä, kun ei ollut mitään kriisiapua?
- Late Lapista.
Eipä tainneet kaikki selvitäkään sodista selväpäisinä, hengissä tosin sodistakin selvisi moni, mutta siviilistä ei kukaan!
Suomalaiset ovat tuolla liikenteessä kaikki maailmanparhaita kuskeja, siksi niitä onnettomuuksiakin sattuu!
Tosin on tienpitäjissäkin vikaa, esimerkiksi tuohon Kemin ja Oulun välille olisi välttämätöntä saada moottoritie, koska se on vilkasliikenteinen pääväylä pohjoisen ja etelän välillä, tuon pätkän parantamiseksi on tehty päätös jo 20 vuotta sitten, päästöstä vain ei ole pantu täytäntöön, kun siinä ei ole vielä tullut tarpeeksi kuolonuhreja !
http://www.pohjolansanomat.fi/Paikalliset/1194948398455/artikkeli/kommentti kaistapaiden nelostie.html
Late Lapista. SSSS Ry!
- KodeQ
Viikatemies on aina liikenteessä http://www.mikseri.net/artists/p-m-kostiainen-project/viikatemies-perakammari-live-demo/549087/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2174068Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112573Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382295Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?801390Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861288- 481149
- 751027
- 59893
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58881- 45856