Vaikka talouspolitiikassa puolueet eivät olisi hirveän kaukana toisistaan, niin nyt ulkopolitiikka onkin nousemassa sellaiseen rooliin seuraavissa vaaleissa, että on hyvin vaikea kuvitella Stubbin Kokoomusta samassa hallituksessa Keskustan kanssa, Keskustan ministereinä mahdollisesti Paavo Väyrynen ja Paula Lehtomäki. Puolueet eivät vain sovi samaan hallitukseen, ei sitten millään!!!!!!!!!!!
Itse asiassa mitkään muut puolueet eivät ole niin kaukana toisistaan ulkopolitiikassa kuin nämä kaksi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Itse asiassa mitkään muut puolueet eivät ole niin kaukana toisistaan ulkopolitiikassa kuin nämä kaksi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei sen tarvikaan.
Juurihan eilen Sipilä vakuutti Kepun olevan ulkopolitiikassa samalla linjalla hallituksen ja presidentin kanssa. Lehtomäet ja Väyryset tietenkin jätetään hallituksen ulkopuolelle, tai sitten ne laitetaan sellaisiin ministerintehtäviin, jotka eivät koske ulkopolitiikkaa.
Porvarihallitusta pukkaa!
Kokoomusta ei saa koskaan päästää hallitukseen, joten kokoomuksen paikka on pienpuoluerekisterissä ensi vaaleissa.
Eikös Väyrynen ole jo ilmoittanut olevansa seuraava ulkoministeri...
Eikö se nyt ole jo selvä mitä tuhoa kokoomus on saanut aikaan vallassa ollessaan? Sitä ei pidä päästää enää yhteenkään hallitukseen tekemään tuhojaan Suomelle.
Sipilän sanomisilla ei ole mitään merkitystä Kepu menee hallitukseen kenen tahansa kanssa jos se on vaalien jälkeen päättämässä asiasta.
Ja kokoomus on luonnollisesti ykkösvaihtoehto, jotta saadaan rakennemuutokset vietyä läpi.
Ei ole Kokoomuksen mielestä vielä tarpeeksi kurjat oltavat tavallisella kansalaisella ja tarviihan varmaan joku ulkomaalainen pankki Suomen veronmaksajien rahoja ja siinä hommassa Kokoomus on ykkönen kun ulkomaille pitää antaa rahaa.
vaalivalheet menee aina vaan läpi voiko näin typeriä äänestäjiä edes olla??
http://static.iltalehti.fi/uutiset/kattelyetu228lk_uu.jpg
ei nämä hyvätuloiset tavallisen duunarin asiaa aja päinvastoin pienentää palkkoja kilpailun nimissä??
Ajaako sitten mielestäsi duunarin asiaa jos kilpailukyvystä ei pidetä huolta? Jos muut maat ajaa kilpailukyvyssä Suomen edelle, niin kuka ne työpaikat duunarille sitten järjestää?
kaikin mahdollisin toimin pyrkinyt heikentämään duunarien oloja ja palkkoja samaan aikaan kun on jakanut verovaroja Saksan ja Ranskan miljonääripankkiirien riskiluottojen hoitamiseen.
Duunari-puolue/puolueet varsinkin sosdemit on aina olleet hallituksissa, vastuu maan tilasta kuuluu myös
aikasemmassa hallituksessa oli kepu ja Kokoomus sekä Kokoomuksen vaatimuksesta Rkp.