Tähän on Ikaalisten elinkeinopolitiikka johtanut. Kaupunki aikoo erottaa yrittäjien ainoan edustajan elinkeinoyhtiön hallituksesta.
Jos yhtiö olisi oikeasti yrittäjien asialla, pitäisi heidän edustustaan yhtiön hallinnossa lisätä.
Yrittäjäkenttä on jakautunut. On Komppi-yrittäjät ja sitten ne muut, joita potkitaan päähän.
Masentavaa seurata päättäjiemme räpellystä kunnan asioissa.
Jos yhtiö olisi oikeasti yrittäjien asialla, pitäisi heidän edustustaan yhtiön hallinnossa lisätä.
Yrittäjäkenttä on jakautunut. On Komppi-yrittäjät ja sitten ne muut, joita potkitaan päähän.
Masentavaa seurata päättäjiemme räpellystä kunnan asioissa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Asiaa selventäisi jos joku laittaisi Elinkeinöyhtiössä mukana
olevien nimet palstalle.
Tyypit taisivat jättää itsensä jääväämättä taannoisessa
kaupunginvaltuuston kokouksessa jossa käsiteltiin
elinkeinoasioita ?
Mistä työstä Elinkeinoyhtiön johtajalle maksetaan palkkaa
7000 euroa/kk
Tuoltahan nuo päättäjät löytyvät:
http://www.finder.fi/Mökkivuokrausta/Kehittämisyhtiö Ikaalisten Kylpyläkaupunki Oy Mökkiavain/IKAALINEN/paattajat/113581
Poliitikkoja oli listalla seuraavasti:
Hakala J-P
Hiekka M
Iso-Oja E
Leppänen R
Nurmi T
Saraketo H
Tienari T
Tuomisto T
Kukaan noista ei jäävännyt itseään valtuuston käsitellessä
Elinkeinoyhtiön asioita.
Miten muuten kaupungin päätös syventää yhteistyötä
yrittäjien kanssa voi toteutua koska Elinkeinojohtaja
ilmoitti haastattelussa ettei hän Kompin töiltään
ehdi kaupungin töitä tehdä ?
Kas, vääräkin nimi oli putkahtanut edelliseen viestiini eli Nurmi ei toki ole poliitikko vaan kunniakas yrittäjä. Pahoittelut tästä asiattomasta lipsahduksesta.
Kaupungilla todennäköisesti ajatellaan niin, että yrittäjien ääntä tarvita, koska he yleensä haluavat kaupungilta todellisia tekoja asioiden parantamiseksi ja kehittämiseksi.
Helpoimmalla päästään, kun sivuutetaan heidän äänitorvensa.
Kyllä on todella säälittävä esitys elimenhoitajilta. Taidan alkaa rummuttamaan koko puulaakin alasajon puolesta, tähän asti olen ollut sitä mieltä että kun rönsyt olisi karsittu pois, niin yhtiöstä olisi ollut saatavissa kunnon elinkeinopolitiikan airut. Ilmeisesti näin ei olekaan, vaan vanhat vellihousut vain petaavat omia etujaan niin kuin tapana on ollut?
Lisäksi puhuivat että kaupungin edustajakin olisi vaihtovuorossa ja haussa olisi suhmurointiin vieläkin myötämielisemmin orientoituva taho. Pitääkö muuten se paikkaansa että eräs edustaja oli viime valtuustossa todennut julkisesti että oikeuslaitoksen päätökset ovat moraalittomia ja Ikaalisten lainvastainen tapa hoitaa asioita on oikea tie hoitaa yhteiskunnan verovarojen käyttöä?
Toivotaan että nämä huhut eivät pidä paikkaansa
Kaupungivaltuusto teki viimesimmässä kokouksessaan
päätöksen yksimielisesti että Elinkeinotusyhtiö syventää
yhteistyötään Ikaalisten yrittäjien ja yritysten kanssa.
Asian käsittelyssä kukaan ei ole edes jäävännyt itseään.
Tuollainen päätös ei ilmeisesti sovi kaupunkiamme
tosiasiassa johtavalle Kompissa istuvalle Kompin
johtajalle.
Kaikki hommat taitaa olla kohta täysin solmussa tässä kylässä.
Nyt vain valtuustoaloite kunnanhallituksen erottamiseksi.
Voiko aloitteen tehdä kukatahansa Ikaalisissa asuva?
Voi jos sen allekirjoittaa vähintään 2% kunnan väestöstä. Se on silloin kuntalaisaloite.
Ikaalisissa asustelee vähän yli 7000 kakkaavaa joten 2 % lienee
150 kakkaavan nimeä kuntalaisaloitteeseen.
kuntalaisaloite.fi:ssä alasvetolaatikosta ei ole mahdollista valita Ikaalista..., aloite tehtävä muuta kautta.
Linkki: https://www.kuntalaisaloite.fi/fi/aloitteen-valmistelu
Terhinkö ne heittää pois hallituksesta?
Eikös isot pojat niin puhele. Jos, niin todellista paikallisten yrittäjien arvostusta taas kerran poliittisen kerman taholta.
Kaikille tiedoksi, että lähes kaikki palstan viestit tulevat yhden ja saman anaalifiksaatiosta kärsivän homoääliön IP-osoitteesta.
Meneppä terapiaan, koska täältä kirjottajilta ei sinulle taida apua olla.
Kuinka kävi?
Tittaliina sai terhin paikan..
Tiedoksi kaikille,että anaalifiksaatiosta kärsivä homoääliö näyttää kopioivan viestejäni keskusteluihin, joihin en itse niitä lähettäisi.
No, pääasia, että viesti tulee julki.
Kävi niinkuin oli päätetty etukäteen.
Yrittäjät pois hallituksesta, virkamiehiä tilalle.
Virkamiehet ja poliitikot tuntevat tottakai paremmin yrittäjien tarpeet.
Yritysneuvontaa tarjoava yhtiö erottaa yrittäjien edustajien pois hallituksesta, mitä ihmettä. Kuka siellä oikein päätöksiä tekee ja kenen eduksi?
Tältä kaupungin omistamalta elinkeinoyhtiöltäkö pitäisi pyytää ja saada mm.yritysneuvontaa. Eivät taida poliitikot edes ymmärtää, mistä niitä veroeuroja tulee. Toivottavasti tuo äänestyskäyttäytyminen on jossain julkisesti esillä. Tietäisi ketä äänestää seuraavissa vaaleissa.
Ehkä tämä nousee muussakin mediassa esiin - eihän tuosta skandaali parane!