Perusteet Neuvostoliiton syytömyydelle talvisodassa

Esitä kolme perustetta sille, että NL oli syytön talvisodan syttymiseen seuraavasti:

1. Ideologinen: Miten kommunismi oikeutti Neuvostoliiton hyökkäämään Suomeen?

2. Kansainvälisoikeudellinen peruste: Mitkä kansainvälioikeudelliset oikeuttivat NL:n sotatoimet?

3. Suomen velvollisuudet ja vastuu.

6

146

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syyllisiä?

      Onko sotatilanteessa joku syyllinen tai syytön?
      Ei ainakaan suurvalta. Suurvallan johto tekee kaiken mahdollisen suojellakseen omaa valtiotaan ja sen kansalaisia. Huono on sellainen johtaja, joka ei sitä tee.

      • Talvisodassa ei ollut kyse neuvostokansalaisten suojelemisesta. Yhdenkään Neuvostoliiton kansalaista ei uhattu.

        Sen sijaan Suomen kansalaisten turvallisuus oli uhattuna: Jos Suomi olisi miehitetty, niin suomalaisia olisi viety Siperiaan. Joten Suomi valtiona suojeli omia kansalaisiaan, vaikka pakottikin osaa kansalaisia osallistumaan sotaan.

        " Onko sotatilanteessa joku syyllinen tai syytön?"

        Nürbergin oikeudenkäynnissä Saksan johtajat tuomittiin myös sodan aloittamisesta osana sotarikoksia. Sotatoimien aloittamista ilman virallista sodan julistusta oli rikos rauhaa vastaan. Joten saman mittapuun mukaan myös Neuvostoliitto syyllistyi rikokseen rauhaa vastaan aloittaessaan sodan Suomea vastaan 30.11.1939.


    • tosi on

      Suomessa oli valmisteltu Leningradin tuhoamista,siitä lähtien kun Lenin Antoi meille itsenäisyyden.Mannerheimin miekka vala Anreassa 23,2-1918 Winston Churcillin ja Mannerheimin hyökkäys suunnitelma 1919 Lapuan-liikkeen perustaminen,talonpoikais marssi 1930 Mäntsälän kapina IKL:n perustaminen suojeluskunnan ja IKL:n yhteiset ampuma harjoitukset ammuttiin R.sää silmienväliin rei vaihdettu Repolaa ja Porajärvä,Leningradille tärken puolustukse järjestämiseksi.
      Tässä on tarpeeksi syitä,koska oltiin Natzi rintamassa.

      • Kyseessä oli Neuvostoliiton syyttömyydestä seuraavin perustein:

        1. Ideologinen: Miten kommunismi oikeutti Neuvostoliiton sotatoimet?

        2. Kansainvälisoikeudellinen: Mitkä kansainvälisen oikeuden periaatteet oikeuttivat NL:n sotatoimet?

        3. Suomen vastuu ja velvollisuudet sodan välttämiseksi.

        Kirjoituksesi ei vastaa edes viimeiseen kysymykseen.

        Voin kyllä vastata itse jossain vaiheessa, kunhan ensin selviää, osaako joku huttula antaa uskottavan vastauksen esittämiini kysymyksiini.


      • Nato-Natzille tietoa

        1. Suomi julistautui itsenäiseksi. Lenin tunnusti asian, kun ei muuta voinut.
        2. Mannerheimin julistus Karjalan rintamalle ei sisältänyt uhkaa Pietarin suuntaan.
        3. Mannerheimilla ja Churchillilla ei ollut yhteistä hyökkäyssuunnitelmaa 1919. Ch. kyllä kannatti bolsevikkien lyömistä, mutta ei hyväksynyt M:n asettamia vaatimuksia.
        4. Luettelolla ei ole mitään tekemistä Leningradin turvallisuuden kanssa.

        "Tässä on tarpeeksi syitä,koska oltiin Natzi rintamassa."

        Ei oltu. Natsien kanssa liitossa oli NL 23.8. 39 tehdyllä sopimuksella.

        Nato-Natzi on palstan surkeimpia valehtelijoita.


    • Syitä löytyy!!

      1. Kommunismilla oli oikeus levittäytyä kaikkialle maailmaan. Suomessa se oli torjuttu 1918. Nyt oli uusinnan aika.

      2. Hyökkäys lankesi tietysti NL:n velvollisuudeksi, kun ei ollut muita kommunistimaita.

      3. Suomen velvollisuus oli antautua ja muuttua osaksi NL:a.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4885
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3636
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1663
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1506
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      198
      1392
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe