Miksi suomalaisvalmistajien veneissä moottorit on reilusti mitoitettu? Olen tässä sydänlihastulehduksesta toipuessani surffaillut ulkomaisten deck saloon -purjeveneiden tietoja ja niissä on järjestään pienemmät moottorit kuin suomalaisten valmistajien.
Kai tämäkin on sitä perinnettä. Että rakennetaan pirun kallis vene, mutta ei mitoiteta moottoria niin, että sitä voisi käyttää täysipainoisesti moottoripurjehtijana, vaikka rakenne sen sallisi.
Kummallisinta on, että kaikissa DS-veneissä ei ole edes sisäohjauspaikkaa.
Kai tämäkin on sitä perinnettä. Että rakennetaan pirun kallis vene, mutta ei mitoiteta moottoria niin, että sitä voisi käyttää täysipainoisesti moottoripurjehtijana, vaikka rakenne sen sallisi.
Kummallisinta on, että kaikissa DS-veneissä ei ole edes sisäohjauspaikkaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Isot tehtaat minimoi tuotantokustaanuksia, hinta merkittävä kilpailutekijä. Pienet koneet, pienet vinssit ja vähän, surkeet helat, polyesteriköydet jne...
"Isot tehtaat minimoi tuotantokustaanuksia, hinta merkittävä kilpailutekijä."
Mutta jos vene maksaa 400 tuhatta, niin tuskin sen ostopäätös enää moottoriin kaatuu. Ainakin esitteeseen kannattaisi laittaa kunnolla tarjolle vaihtoehdot.
Uppoumarunkoisella numeroa suurempi kone takaa hiljaisemman melun ja riittävän tehon, vaikka tuulisi ja olisi aaltoa. Miksi ei isompi kone, kun ei se painokaan juuri nouse ja kilot sijoittuu oiekaan paikkaan.
Eikä kyse on pelkästään melusta vaan myös moottorin kestoiästä. Kun voimaa on enemmän kuin tarpeeksi, moottorista ei juuri koskaan tarvitse ottaa maksimitehoa, joka rasittaisi moottoria kaikkein pahimmin.
Itse valitsin 8-tonniseen veneeseeni 28 hv vakiomoottorin sijaan 45-hevosvoimaisen. Moottori antaa suurimman tehonsa käyntinopeudella 3000 r/min, mutta tähän mennessä (25 vuoden aikana) en ole koskaan joutunut käyttämään täyskaasua enkä yli 2400 r/min nopeuksia. Yleensä ajan 2000 r/min vaiheilla eli parhaan vääntömomentin alueella, jolloin myös polttoaineenkulutus on edullisimmillaan.
Opettele Hakro käyttämään purjeita!Osta vaikka opas tai kysy oikeilta purjehtijoilta ,että niten ne purjeetnostetaan?
Heh heh. Olen purjehtinut yli 40 vuotta, myös veneillä joissa ei edes ole moottoria, joten minua ei tarvitse neuvoa eikä minun tarvitse keneltäkään kysellä.
On kuitenkin tilanteita, joissa on joko pakko tai ainakin järkevää käyttää moottoria. Jos olisit oikea purjehtija, tietäisit sen.