Windowsin päivitykset vie 3 tuntia työaikaa

Aalto-opisto

kuukaudessa! Mikälli ne onnistuu, muuten luku kasvaa kamalasti.

Tuottavuus käsii!!

12

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hikeä pukkaa....

      Toisaalta IT-tuki työllistyy.

    • Minulla on automaattiset päivitykset käytössa ja ne hoituvat ihan itsekseen. Mahdollinen uudelleenkäynnistys sitten vaikkapa kahvitauolle lähtiessä. Niin että näin meillä, eipä tarvii tuskailla!

      • manual update

        Sama täällä. Tosin joskus päivitys ei jostain syystä onnistu kuten tuossa muutama kuukausi sitten joku päivitys ei onnistunut muuten kuin manuaalisesti lataamalla ja lukemalla ohjeita microsoftin sivuilta kun piti asentaa tietyssä järjestyksessä useita tiedostoja. Puoli päivää kului siihen vapaapäivästä.

        Onneksi en ole työssä atk-alalla :D


    • Botaskaa

      Menee enemmän.
      Verkko juntturassa joka aamu lähes tunnin..

      • Niin menee!

        Tunnin monessa firmassa! Joka päivä suurinpiirtein!
        Syy on internetin kyykkääminen pienissä yrityksissä.
        kun sata konetta käynistyy ja yksi adsl, on se päivityskyselyistä ainakin tunnin ihan tukossa!


      • 12345678
        Niin menee! kirjoitti:

        Tunnin monessa firmassa! Joka päivä suurinpiirtein!
        Syy on internetin kyykkääminen pienissä yrityksissä.
        kun sata konetta käynistyy ja yksi adsl, on se päivityskyselyistä ainakin tunnin ihan tukossa!

        Firmassahan on palvelin (domain controller), minne ne päivitykset ladataan. Koneet on domainissa, jolloin ne hakee päivityksensä tuolta palvelimelta, eli ei ne koneet internetistä asti hae. Ja koneiden päivittyminen voidaan vielä ajastaa palvelimelta niin, että päivitysten asennus menee työajan ulkopuolella (koneet oltava päällä).


      • Commodity 64

        Botazkaa! Mjeilla njebrostoljiitossa ei ole pjaivitjus ongjelmia, Dubna 48K ja Elektronika BK tjoimii iljman pjaivitukshiakin!


    • Ei vie. Pari hassua minuuttia.

    • 9+6

      Miksei Windowsissa ole järjestetty niin, että päivitystä seuraavan bootin jälkeen koneen saisi samaan tilaan kuin ennen boottia? Siis kaikki ne lukuisat www-sivut, sähköposti ja käytössä olleet sovellukset aukeaisivat uudestaan. Koneeni lataa päivitykset taustalla ja saan ilmoituksen, kun ne ovat valmiina asennettaviksi.

      Itseä aina harmittaa, kun nuo päivitykset tulevat sotkemaan homman. Itse en konetta juurikaan sammuta tai boottaa. Laitan aina sleepiin, kun poistun koneen ääreltä. Herää sleepistä hetkessä ja kaikki on niin kuin sitä ennen.

      • "Miksei Windowsissa ole järjestetty niin, että päivitystä seuraavan bootin jälkeen koneen saisi samaan tilaan kuin ennen boottia?"

        Saahan sen. Selaimen saa muistamaan välilehdet, ja haluamasi sovellukset voi laittaa käynnistymään bootissa.

        Muuten nuo tarvitsee kerran kuukaudessa avata uudestaan.


    • bisnestä se on

      Windowsilla onkin työllistävä vaikutus. Windowsin käyttö ehkäisee työn tuottavuutta.
      Windowsin käytöllä poltetaan rahaa aivan turhuuteen.
      Ainoa joka hyötyy Windowsin käytöstä on Microsoft. Windows on ainoastaan rahankeruujärjestelmä Microsofin omistajille.
      Tässä toteutuu vanha sanonta "raha menee rahan tykö". Microsoft hallitsee hyvin bisneksen teon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      364
      7885
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      112
      5573
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4643
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4440
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      169
      4388
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3957
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3853
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3727
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      37
      3647
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3471
    Aihe