Kokoomuksen ministerit ja kansanedustajat

"Isänmaan toivot"

Kokoomus antoi edustajilleen vapaat kädet äänestää halunsa mukaan homolaki-äänestyksessä.

Pääministeri Alexander Stubb osoitti äärettömän TYPERÄÄ valtiomiestaitoa ja pääministerin käyttäytymistä, kun hän tällaisessa Suomen kansaa jakavassa asiassa päivää ennen eduskunnan äänestystä asettui julkisesti ja voimakkaasti toiselle puolelle.
A. Stubb äänesti sen vaihtoehdon puolesta, että samaa sukupuolta olevat henkilöt voivat solmia avioliiton keskenään.

Tämä oli niin TÖRKEÄ TEMPPU maan pääministeriltä, että se hakee vertaistaan Suomen historiassa.
Tämä näkyy nyt Kokoomuksen ja Stubbin oman kannatuksen syöksykierteessä alaspäin.

Muutamat Kokoomuksen ministerit sekä kansanedustajat halusivat nuoleskella pääministeri Stubbia ja äänestivät homolain hyväksymisen puolesta.

Näin tekivät mm. Sanni Grahn-Laasonen, Petteri Orpo, Lenita Toivakka, Jan Vapaavuori, Leena Harkimo, Harri Jaskari, Ilkka Kanerva, Pia Kauma, Pauli Kiuru, Elina Lepomäki, Marjo Matikainen-Kallström, Tapani Mäkinen, Jaana Pelkonen, Pertti Salolainen, Sari Sarkomaa, Eero Suutari, Sinuhe Wallinheimo, Sofia Wikman, Anne-Mari Virolainen.

Edellä mainitut siis nuoleskelivat pääministeri Stubbia saadakseen nostetta Kokoomuksessa.
Gallupit näyttävät "isänmaan toivot" -puolueelle aika jyrkkää laskua.

Ei Suomen kansa niin tyhmää ole kuin Kokoomusveijarit kuvittelevat.

7

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinun arvomaailma?

      Kokoomuksella on nykyisessä eduskunnassa 44 kansanedustajaa. Näistä aika tarkalleen 2/3 eli 29 kansanedustajaa äänesti 28.11.2014 homojen ja lesbojen keskinäisen avioliiton puolesta.

      Seuraavat 29 kansanedustajaa haluavat murtaa suomalaisen yhteiskunnan selkärankaa:
      Markku Eestilä, Sanni Grahn-Laasonen, Leena Harkimo, Timo Heinonen, Harri Jaskari, Ilkka Kanerva, Sampsa Kataja, Pia Kauma, Pauli Kiuru, Esko Kurvinen, Sanna Lauslahti, Elina Lepomäki, Marjo Matikainen-Kallström, Outi Mäkelä, Tapani Mäkinen, Lasse Männistö, Petteri Orpo, Jaana Pelkonen, Pertti Salolainen, Sari Sarkomaa, Alexander Stubb, Eero Suutari, Lenita Toivakka, Anu Urpalainen, Sinuhe Wallinheimo, Jan Vapaavuori, Sofia Vikman ja Anne-Mari Virolainen.

      Alla mainitut 15 kansanedustajaa haluavat sen sijaan kunnioittaa Suomen perinteisiä ja suurimman osan kansasta arvostamia periaatteita = avioliitto on miehen ja naisen välinen liitto.

      Heikki Autto, Pertti Hemmilä, Anne Holmlund, Kalle Jaskari, Jukka Kopra, Eero Lehti, Markku Mäntymaa, Mikael Palola, Pekka Ravi, Paula Risikko, Janne Sankelo, Kimmo Sasi, Arto Satonen, Kari Tolvanen, Raija Vahasalo ja Ben Zyskowicz.

      Mieti tarkkaan, kumman ryhmän henkilöt edustavat sinun omaa arvomaailmaa.

    • arvomaailmani on ok

      Kyllä ottaa näköjään koville että samaa sukupuolta olevat ihmiset saavat mennä tulevaisuudessa naimisiin keskenään.

    • Ei hymyile STUBB

      Kokkomuksesta löytyi 15 perinteisiä arvoja kunnioittavaa kansanedustajaa,
      jotka äänestivät tasa-arvoista avioliittolakia vastaan.Tuollainen liberaali kaiken
      hyväksyvä Stubb ei sovi yhtään kokoomuksen arvoihin.Vielä kehtasi painostaa
      omiaan.Kaikkki tuo näkyy kokoomuksen kannatuksesssa.Ei hymyile enää
      leveästi Stubb.
      KOhta Suomessa saa varmaan mennä papukaijankin kanssa naimisiin.Entä
      sisko ja veli.Tämä ei ole ollenkaan tasa-arvokysymys.Samaa sukupuolta
      olevien rakastelu on luonnotonta.
      SDP,stäkin löytyi kaksi suoraselkäistä,jotka uskalsivat äänestää vastaan,
      vaikka Rinne painosti heitäkin.
      Perussuomalaiset ja kristilliset olivat vastaan,vaikka perussuomalaisissa yksi
      luopio olikin.
      RKP ja vihreät tietenkin puolesta,ei mikään ihme.
      Täm muistetaan vaaleissa.

    • avoin mielin

      Kumpi sua nyt risoo enemmän, avioliittolain läpimeno vai kokoomus ja Stubb?
      Tekstistäsi päätellen olet kristitty persu, varmasti hieno ja avarakatseinen maailma sinulla.
      Tämänkin energian jos käyttäisit muuhun niin saisit jotain oikeasti kehittävää aikaiseksi.

      • antihetero

        Jospa nimimerkki "Ei hymyile STUBB" on löytänyt sisäisen pikku homonsa ja sen takia reaktio on noin voimakas. Hyväksyminen vie aikansa.


      • Ei hymyile Stubb
        antihetero kirjoitti:

        Jospa nimimerkki "Ei hymyile STUBB" on löytänyt sisäisen pikku homonsa ja sen takia reaktio on noin voimakas. Hyväksyminen vie aikansa.

        Höpö,höpö,hyvksy en koskaan


    • Ei hymyile Stubb

      Molemmat risoo yhtä paljon.Subb vielä erikseen
      Kaikkea ei voi hyväksyä eikä tarvitse.Avarakatseisuudellakin on rajansa.
      Käytän kyllä energiaani muuhunkin mutta vaaleissa ei varmasti äätäni
      saa yksikään tasa-arvoisen avioliton kannattaja.
      Ne mukamas heterot,jotka kannattavat tasa-arvoistaavioliittolakia,ovat
      itsekin vähän siihen suuntaan kallellaan,että käy miehelle mies ja naiselle nainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe