Stalinin varjossa

Stalinin varjossa

Tänään tiistaina 16.12.2014 TV1 esitti merkittävän ohjelman Stalinin varjossa. Jos et huomannut katsoa dokumenttia, niin uusinta on lauantaina 20.12. klo 8.05 ja sunnuntaina 21.12. klo 13.05. Lisäksi ohjelma näkyy Yle Areenassa 30 päivän ajan.

Dokumentti kuvaa, miten 60 vuotta Josif Stalinin kuoleman jälkeen Stalin-kultti elää yhä venäläisten parissa ja sitä, kuinka historioitsijat ja vapaaehtoisjärjestö Memorial yrittävät lieventää Stalinin tekojen kauhua ja demokratian etenemisen esteitä.

Vuonna 2013 valmistuneen dokumentin tekijä Thomas Johnson työskenteli monta vuotta toimittajana Neuvostoliitossa. Hänen mukaansa Stalinin aikainen terrori on hiljaisesti hyväksyen unohdettu Venäjällä. Hän kertaa dokumentissaan historian kulkua arkistomateriaalien ja asiantuntijahaastatteluiden avulla. Hän tapaa myös Stalinin vainoista selvinneitä.

Ohjelmassa tulee tuskallisesti esille se, että Venäjällä ei ole vieläkään virallisesti tunnustettu kommunistisen Neuvostoliiton valtion tekemiä ihmisoikeusrikoksia yksilöitä vastaan, jotka eivät olleet rikollisia eivätkä valtion vastustajia, mutta jotka olivat vallanpitäjien ja vainoharhaisen Stalinin mielestä mahdollisia kilpailijoita, väärää etnistä ryhmää, uskovia, juutalaisia, ”väärään” yhteiskuntaluokkaan kuuluvia ja poliittisesti eri tavalla ajattelevia toisinajattelijoita.

Memorialin johtaja kaipaa vain sitä, että nykyinen Venäjä edes tunnustaisi, että Neuvostoliitossa oli valtava määrä poliittisia vankileirejä, joihin sullottiin miljoonittain syyttömiä mielipidevankeja, joista monet kuolivat leireissä hyvin ankarien olosuhteiden murtamina. Sen lisäksi oli miljoonia karkotettuja, jotka pakotettiin kauas pois kotiseuduiltaan vieraisiin ja vaikeisiin elämäntilanteisiin.

Tällainen valtion tekemän rikoksen tunnustaminen olisi minimi, mitä nykyisen Venäjän valtiojohto voisi tehdä. Tunnustamista ei taida kuitenkaan tulla puhumattakaan Stalinin terrorin ja joukkomurhien tuomitsemisesta, mikä olisi seuraava oikeudenmukaisuuden askel.

Syy vaitonaisuuteen ja haluttomuuteen käsitellä rehellisesti Stalinin ajan kauhuja on yksinkertaisesti siinä, että Vladimir Putin ihailee Neuvostoliiton supervalta-asemaa pyrkien itse samaan ja Stalinin voittoja taistelussa Hitleriä ja natsi-Saksaa vastaan. Kun Putin näin pönkittää nykyistä Venäjää suuruuteen, hänelle kelpaa historiasta Stalinin ajan hyvät saavutukset, mutta samanaikaisesti Stalinin ajan hirmuteoista Putin valitsee olla hiljaa.

Tällainen kansakunnan historian kipupisteiden käsittelemättömyys ei ole hyväksi venäläisten sielulle ja yhteiskuntarauhalle ja takaa sen, että nämä kauheat muistot elävät oikeutta huutaen niin kauan aikaa, kunnes oikeutta saadaan.

Sekin päivä vielä koittaa.

Sen me olemme velkaa miljoonille viattomille uhreille ja heidän jälkeläisilleen.

1

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itä on arvoitus

      Stalin ei kuollut normaalisti eikä vapaa ehtoisesti, vaan hänet myrkytettiin puhutaanko siinä Dokumentti ohjelmassa siitä? Olettako nähneet selaista ohjelmaa sekin on Dokumentti nimeltään Rövärnä siinä kerrotaan nyky ajasta ja hullua on meno tänäkin päivänä Venäjällä tulee vaan mieleen, että koska se hajoo käsiin se on hyvin lähellä voi jopa näitten pyhien jälkeen Venäjällä tapahtu hyvin kummallista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      203
      6801
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      196
      3501
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      26
      3269
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      184
      2239
    5. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1767
    6. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      88
      1720
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      116
      1462
    8. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1066
    9. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      124
      1058
    10. Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset

      Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii
      Tv-sarjat
      18
      924
    Aihe