siis juu-u tekniikan alaa pitäis alkaa miettimää

hei. insinööriksi opiskelemaan aioin hakea, ala ei ole vain vielä oikein selvillä... olen kyllä tutkinut opistojen sivuilta tietoa, mutta kokemuksia ja suosituksia olisi mukava asianomaisilta kuulla. en ole matikassa mikään mestari, mutta motivaatiota kylläkin riittää. tyrmääkö tämä mahdollisuuden teknilliseen pääsystä? tahtoisin myös vinkkejä eri paikkakunnilla sijaitsvista opistoista; minne vaikein, helpoin, kannattavin, monipuolisin tms... kiitos mahdollisista vastauksista jo etukäteen =)
5444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Puhuit viestissäsi opistosta. Täällä on oma palsta myös ammattikorkeakouluille, joten jos suunnittelet opistotason koulutusta, kannattanee varmaan kysäistä asiaa sillä palstalla.

Äänestä
  • ... siis korjausta aiempaan viestiin: en tarkoittanut opistoa vaan yliopistoa tai teknillistä korkeakoulua. ammattitutkinto ei tässä vaiheessa todellakaan kiinnosta.

    Äänestä

Kaikkihan on suhteellista. Yleisesti ottaen tekniikkaa pääsee opiskelemaan melko helposti. Joitain aloja todella helposti. On kyllä vähän kyseenalaista miten opinnoissa etenee, jos ei pärjää matikassa. Töitä ainakin pitää tehdä paljon. Laskemisen määrä vaihtelee kyllä aika paljon alan mukaan. Vähemmän matemaattisten alojen edustajat voivat kertoa lisää.

Sisäänpääsystä löytyy tilastoja koulujen abi-info sivuilta. Yleisesti ottaen Otaniemeen on hieman vaikeampi päästä, mutta toisaalta se on monipuolisin. Alasta ei voi sanoa mitään muuta kuin sen, että opiskele sitä, mikä kiinnostaa. Muista, että saatat tehdä alaan liityvää työtä loppuikäsi.

Äänestä

Elikkäs ens sijaisesti kannattaa miettiä mikä itseä kinnostaa. Omasta kokemuksesta voisin suositella niin kutsuttuja perinteisen teollisuuden aloja. Omassa kaveripiirissäni ainakin työllistyminen kesäisin valmistumisen jälkeen on ollut parempaa ns. savupiipputeollisuuden puolella. IT-puoli ei juurikaan palkkaa uusia. Kun miettii firmojen ikärakennetta perinteisen puolella eläköityminen vahvempaa. Lisäksi kun ottaa huomioon palkkauksen niin voin suositella.

Äänestä
  • hei, tarkoititko noilla perinteisillä kone-,rakennustekniikkaa..? ja jos muita niin mitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minttu kirjoitti:

hei. insinööriksi opiskelemaan aioin hakea, ala ei ole vain vielä oikein selvillä... olen kyllä tutkinut opistojen sivuilta tietoa, mutta kokemuksia ja suosituksia olisi mukava asianomaisilta kuulla. en ole matikassa mikään mestari, mutta motivaatiota kylläkin riittää. tyrmääkö tämä mahdollisuuden teknilliseen pääsystä? tahtoisin myös vinkkejä eri paikkakunnilla sijaitsvista opistoista; minne vaikein, helpoin, kannattavin, monipuolisin tms... kiitos mahdollisista vastauksista jo etukäteen =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu