hei. insinööriksi opiskelemaan aioin hakea, ala ei ole vain vielä oikein selvillä... olen kyllä tutkinut opistojen sivuilta tietoa, mutta kokemuksia ja suosituksia olisi mukava asianomaisilta kuulla. en ole matikassa mikään mestari, mutta motivaatiota kylläkin riittää. tyrmääkö tämä mahdollisuuden teknilliseen pääsystä? tahtoisin myös vinkkejä eri paikkakunnilla sijaitsvista opistoista; minne vaikein, helpoin, kannattavin, monipuolisin tms... kiitos mahdollisista vastauksista jo etukäteen =)
siis juu-u tekniikan alaa pitäis alkaa miettimää
minttu
5444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Puhuit viestissäsi opistosta. Täällä on oma palsta myös ammattikorkeakouluille, joten jos suunnittelet opistotason koulutusta, kannattanee varmaan kysäistä asiaa sillä palstalla.
... siis korjausta aiempaan viestiin: en tarkoittanut opistoa vaan yliopistoa tai teknillistä korkeakoulua. ammattitutkinto ei tässä vaiheessa todellakaan kiinnosta.
Kaikkihan on suhteellista. Yleisesti ottaen tekniikkaa pääsee opiskelemaan melko helposti. Joitain aloja todella helposti. On kyllä vähän kyseenalaista miten opinnoissa etenee, jos ei pärjää matikassa. Töitä ainakin pitää tehdä paljon. Laskemisen määrä vaihtelee kyllä aika paljon alan mukaan. Vähemmän matemaattisten alojen edustajat voivat kertoa lisää.
Sisäänpääsystä löytyy tilastoja koulujen abi-info sivuilta. Yleisesti ottaen Otaniemeen on hieman vaikeampi päästä, mutta toisaalta se on monipuolisin. Alasta ei voi sanoa mitään muuta kuin sen, että opiskele sitä, mikä kiinnostaa. Muista, että saatat tehdä alaan liityvää työtä loppuikäsi.
Elikkäs ens sijaisesti kannattaa miettiä mikä itseä kinnostaa. Omasta kokemuksesta voisin suositella niin kutsuttuja perinteisen teollisuuden aloja. Omassa kaveripiirissäni ainakin työllistyminen kesäisin valmistumisen jälkeen on ollut parempaa ns. savupiipputeollisuuden puolella. IT-puoli ei juurikaan palkkaa uusia. Kun miettii firmojen ikärakennetta perinteisen puolella eläköityminen vahvempaa. Lisäksi kun ottaa huomioon palkkauksen niin voin suositella.
hei, tarkoititko noilla perinteisillä kone-,rakennustekniikkaa..? ja jos muita niin mitä?