Pitääkö Suomen ajautua samaan jamaan kuin Ukrainan, ennen kuin täällä ymmärretään ryhtyä toimiin?
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1418882717509
Ukraina harkitsee liittoutumattomuudesta luopumista
9
79
Vastaukset
- Äiti Venäjä
Venäjällä nyt harkitaan v.1913 rajat.aloitetaan pienimmistä paloista-baltian maat ja Suomi sopi alkupalaksi.
- Natoon
Suomi Natoon heti. Uskottava puolustus tulee turvata.
- Suomi on EU:n jäsen,
vaikka avaaja ei näy sitä tietävän. Ukraina haaveilee samasta asiasta 2020. Epäillä sopii.
Suomi ei ole millään tavalla ajautumassa Ukrainan tilanteeseen. EU:n jäsenenä olemme turvassa Venäjältä. - ei tosiaan
"Pitääkö Suomen ajautua samaan jamaan kuin Ukrainan"
Ei, ei meidän pidä päästää maatamme sellaiseen kaikenkattavaan korruptioon ja vallankumouskierteeseen kuin ukraina itsensä päästi. Nythän se ei enää kykene huolehtimaan itsestään, vaan on aivan holhouksen alainen, ja sotii omia kansalaisiaan vastaan.- Venäjä hyökkäsi
Ukrainaan ja on paljolti syylinen Ukrainan ongelmien pahenemiseen.
Venäjällä korruptio ja talouskriisi pahenee. Vain innokkaimmat putinistit kannattavat Venäjän toimia.
EU:n jäsenenä olemme turvassa Venäjältä. Onneksi. Tietenkään Suomen ei pidä ajautui sisäisesti samaan tilanteeseen kuin Ukraina, mutta Venäjästä ei tiedä etukäteen, mitä syitä se keksii naapurien kiusaksi. Kukaan ei odottanut Neuvostoliiton hyökkäävän Suomen kimppuun v.1939. Sama pätee nytkin: Kukaan ei tiedä, mitä tulee tapahtumaan. Siksi liittoutuminen olisi Suomenkin etu.
- ghsgdgh
EU-jäsenyys on toki hyvä asia, mutta Lissabonin sopimus ei joistakin luuloista huolimatta takaa sitä, että hyökkäys Suomea kohtaan olisi hyökkäys koko EU:ta kohtaan. EU:n Nato-maat (melkein koko EU siis) eivät halua EU-puolustusliittoa.
- Lissabonin sopimus
velvoittaa EU-maat puolustamaan toisiaan. Hyökkäys yhteen maahan on hyökkäys kaikkia vastaan.
EU-maiden taloudellinen, poliittinen ja sotilaallinen voima on moninkertainen Venäjään verraten. Venäjän hyökkäys EU-maahan merkitsee sille tuhoa.
- gndnsgd
Hah! Ukraina näpäytti Venäjää vain päivää ennen neuvotteluita:
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1419304751265
Ukraina on todella alkanut vahtia vapauttaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921806- 851272
- 1101133
- 73987
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 36752
- 47751
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673