Näiden mulkku bussikuskien takia pitää olla tukilakossa kun muutenkaan ei ole satamassa töitä paljoakaan tilapäisellä eli B-miehellä niin tässä sitä nyt ollaa rahattomana. No töihin kun sitten pääsee joskus niin ainakin överiä riitää. On se helvetti kun satama pitää vetää mukaan joka helvetin lakkoon tukemaan
Helvetin lakko
Ahtaaja länsisatamasta
5981
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mitäs tykkäisit jos sinun työnantajasi myisi teidän työntekijöiden työehtosopimuksen pirulle ja alentaisi sinunkin palkkasi siitä nykyisestä 1190 €/kk brutto. Työnantajan liittolainen eli kusettajafirma (vuokratyövoimayritys) kumartaisi rahalle joka on otettu sinun palkastasi pois heille.
Tätä mallia ollaan ottamassa käyttöön concordia bussiyhtiölle.
Kohta nämä matalapalkka-alat tehdään pakollisiksi jokaiselle teolliselle sektorille. Matalin palkka on nykyään siinä alle 900 €/kk laillisista työpaikoista sen jälkeen kun verot on maksettu. Tukityöllistäminen ja soviteltupäivärahasysteemi taas kusettaa työttömiä ryhtymään ilmaiseksi töihin vain 8 €/päivä lisää heidän n. 399 €:n työmarkkinatukeen kuukaudessa. Täysillä tunneilla tekevät sitten paskahommia yrityksille. Tämä on sama kun myisi sielunsa pirulle.
Kuules mulla tämän viikon liksa on tasan 1 päivä eli käteen tulee ensiviikolla huimat 80 euroa. Mulla palkka vaihtelee jos ei ole töitä ei tuu rahakaan välillä saan viikossa 800 euroa välillä 400 80 tai ei mitään. Meidän tilapäisten ahtaajien pitäsi lakkoilla ennemmin kun teidän jolla on palkka taattu.
Juuri näistä asioista olette lakossa .Osa aikaisten puolesta , hyvä kun joku taistelee.
IHMETTELEN????????
Niin mitähän varten ADR-Haanpään pitää olla lakossa ja suurin osa busseista vaan liikkuu. Adr-Haanpää on kyllä iso pulju ja sillä epäilemättä saadaan paperitehtan melko nopeasti alas, mutta mitäHELVETTIÄ se tohon Bussilakkoon liittyy. Sitäpaitsi Pohjolan liikenne ja Savonlinja onkanssa melkoisia yrityksiä jotka omistavat BUSSEJA, minkätakia ne ei ole lakossa??