Suomen Yrittäjien tj. Jussi Järventaus katsoo, että laittomien lakkojen jatkamisesta pitäisi tuomita vahingonkorvausvastuu ammattiliittojen johtajille henkilökohtaisesti eikä ammattiliitoille, koska laittomuuksien jatkaminen työtuomioistuimen tuomioista piittaamatta on vastuutonta toimintaa nimenomaan johtajien taholta.
Mitä mieltä aloitteesta ovat keskustalaiset yrittäjät?
Mitä mieltä aloitteesta ovat keskustalaiset yrittäjät?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jussi Järventaus katsoo aivan oikein ainakin nyt käynnissä olevassa tapauksessa, jossa laittomasta lakosta on kai päättänyt viiden hengen porukka kenttää kuulematta.
Hallituksen tulee esittää ja eduskunnan päättää pikaisesti muutokset kyseisiin säädöksiin, jos ei nykyisten säädösten perusteella voida tuomita niitä, jotka ovat laittomasta lakosta päättäneet tai laittoman lakon jatkamisesta ja laajentamisesta päättäneet.
Tähän maahan on saatava roti. Herätys pääministeri Matti Vanhanen.
Sekä liitto että vastuulliset henkilöt.
Täysimääräinen vahongonkorvaus aiheutetuista vahingoista.
Olisi se metkaa kun öykkäri AKT menisi konkurssiin ja SAK:nkin konkurssi olisi ainakin lähellä. Koska AKT on SAK:n jäsenjärjestö on SAK:kin osallisena tähän jäsenjärjestönsä lakkoon ja siitä johtuen korvausvelvollinen.
Siinä se "korpilakkoilu" taitaisi vähentyä.
Sama käytäntö pitäisi olla hallitusta vastaan suunnatuissa lakoissa. Demokratia toteutuu ainoastaan sillä että päätöksiä tehdään eduskunnan voimasuteita noudattaen, koska kansa on antanut kansanedustajille valtakirjan. Kansa ei ole antanut ammattijärjestöille "vähemmistövaltakirjaa" painostaa valtiovaltaa lakkoilemalla tekemän vähemmistön mielen mukaan. SAK:n jäsenistö on kuiitenkin pieni äänekän yhdenasianliike joka käyttää enenmmän valtaakuin sille kuuluisi. Ammattiliitot ovat luotu palkkaasioiden neuvottelemista varten, ei käyttämään valtaa yli valtioneuvoston.
Kuvitteletko sinä onneton, että Suomen yli kaksi miljoonaa palkansaajaa alistuvat kyykytykseen... ja jos niin luulet niin luulet väärin.
Asia hoituisi moisen lainsäädännön voimassa ollessa niin, että kaikki kynnelle kykenevät irtisanoutuisivat töistään - ja lakon lopettamissopimuksessa heidät otettaisiin takaisin töihin ns. vanhoina työntekijöinä... samoilla ehdoilla kuin mitkä heillä olivat ennen selkkauksen alkamista.
Oletko sinä se sama pajapelle, jonka paja meni konkurssiin, laskut jätit meidän kunnon ihmisten - veronmaksiajien - maksettaviksi ja ainoa syyllinen osaamattomuudestasi johtuneeseen konkurssiin oli Kansallinen Kokoomus.
Tämä nykyinen ei.
Tottakai yksityinen henkilökin joutuu korvaamaan aiheuttamansa vahingon. Niin myös pitää olla järjestöilläkin. Ammattiyhdistykset harjoittavat vähemmistödiktatuuria jopa laittomuuksilla. Se pitää kitkeä pois.
Niin isot sakot että tuntuu ja täysimääräiset korvaukset vahingoista on vähintä mitä minun oikeustajuni vaatii näissä tapauksissa.
Sinun oikeustajusi on kiteytettynä se, että kun olet "yrittänyt" niin osaamisesi tulos - konkurssi - maksatetaan meillä kunnon ihmisillä - veronmaksajilla.
Paavo Lipponen on saanut ystävänsä Silvio Berlusconin kanssa sovituksi, että Italian lennonjohto pysäyttää kaiken Italian lentoliikenteen tänään AKT:n lakon tukemiseksi.
Me keskustan yrittäjät tuemme Paavo Lipposta.
Ota jo pois kivi kengästä jossa lukee PAAVO LIPPONEN!
Voi helpottaa kummasti !
sen että, Suomikin on mukana "siinä virrassa jossa on joko uitava tai hukuttava"
(Salmi iltalehden kolumnissa)
No ilmeisesti sitten Järventaus tai Fagernäs pitäisi tuomiota henkilökohtaisesta siitä, ettei pari bussiyhtiötä noudata AKTn työehtosopimusta.
Munat pois ja valtiolle!