Talkkuna tirripaistilla riittäisi

30v. sitten

6

335

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yllytys hullu

      Helppohan sitä on tehdä, vaikka sianlihan rasvan korvaisi vaikka kevtytlevitteellä, ei ole niin verisuonia ahtauttavaa. Perheestämme on kaksi miehenpuolta kuollut verisuonitauteihin.
      Voita voi joskus käyttää vaikka se kuuluukin koviin rasvoihin.
      Ruokaöljyllä paistettu kala ei maistu yhtä hyvältä kuin voissa paistettuna. Juoksevaa Flooraa voi käyttää lisänä voin kanssa että voi riittää paremmin pannussa.

    • kiireinen hämis

      Ostin marketista talkkunajauhoa kilon pussin. Ajattelin siitä tehdä tarvittaessa pikaruokaa. Ei se niin mene. Jauhohan turpoaa aivan tuplatuplasti.
      Laitoin nyt illalla kuppiin talkkunajauhoa turpoamaan täysmaitoon. Sekin epäonnistunut, kökkäreiksi kuivunut talkkuna on täyttä tavaraa.
      Jopa painoa sain laskemaan ja vatsa toimii hyvin.

      Knorrin herkkusienikeitto on pikaruokaani helpon työn aikoina. Juustokastike 2dl sopii siihen hyvin. Siitä pussillisesta saa kahtena päivänä päivällisen.
      Tarvitsee tietysti seurakseen ruisleipää, kalaa ja lihatuotteita.

    • Savo-Häme

      Talkkuna on hyvä pikaruoka. Ei sitä tarvii turvottaa vaan suoraan kuumaan veteen sotketaan ja valmis hetsillään. Piälle tirripaistia ja vot. Hyvvee! Taikka voisilimäkin riittää. Eiköhän pussissa oo ohje ja ostappa kainuulaista tai savolaista talukkanajauhoo se on parasta ei näitä joissa on hernettä-kauraa-suolaa.

    • Savo-Häme

      Lisätään tuohon vielä että kattilassa se tehhään eikä missään kupissa.

    • tirriäpöytään

      Ompa hyvä tirripaistiohje. Tukeva, ihan kansallisperinneruokiin kuuluva.

      • pottum

        Maistuu myös pottumuusin ja puolukkahillon kanssa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe