Eikö kirkon pitäisi pysyä tiukasti Raamatun opeissa ja paimentaa syntisiä lampaita sen mukaan ?, tämä nykymeno on jotain ihan muuta ja siksi kirkossa kato käy ja lopullinen piikki on vielä tulematta !, saadaan kirkossakin kohta käydä YT-neuvotteluja ja hyvä niin.
Nyky kirkko tuntuu edustavan enempi valtiota kuin sitä mitä Raamatussa sanotaan !
Nyky kirkko tuntuu edustavan enempi valtiota kuin sitä mitä Raamatussa sanotaan !
Vastaukset 5
Vanhimmat
On aika samantekevää onko kirkko liberaali tai konservatiivi kun sen perussanoma on niin alkeellinen ja epäuskottava kuin on.
Väärät uskomukset muka iankaikkisesta elämästä ovat vahingollisia ja vievät aikaa ja arvoa tätlä oikealta elämältä
Kirkon olemassaolon tarkoitukseksi on jäänyt kirkon olemassaolo. Yritetään pitkittää väistämätöntä eikä kukaan uskalla edes miettiä miten kirkko pärjää sitten kun kirkko menettää verotusoikeutensa. Viimeisetkin perustelut kirkon erioikeuksille katoavat kun kirkon jäsenmäärä hiipuu.
Ongelma on tietysti siinäkin, että uskovaisilla on niin valtava määrä erilaisia raamatuntulkintoja. Ja lähes poikkeuksetta tuntuu olevan se ainut oikea tapa tulkita se oman itsen tapa, ja eri tavalla tulkitseva on sitten eksynyt polulta eikä noudata Raamattua.
Jos siis kirkko noudattaa sitä omaa tulkintaansa, olipa se tulkinta mikä hyvänsä, lauma uskovaisia on aina sanomassa, miten kirkko ei noudata Raamattua. Toisin kuin itse tekevät epäilemättä todella paljon paremmin.
No tämä mitä kirkko tänäpäivänä harrastaa johtaa vain siihen että tulee vähintää kaksi uutta seurakuntaa/lahkoa, toiset on niitä vapaamielisiä ja toiset taas ei ihan niin vapaamielisiä, mutta hyvä niin se puhdistaa 'verta'.