Millaisen kinkun, kuusen ja kuusenkynttilät hankit?

PerSu.

Kumman aiot hankkia: luuttoman rullakinkun vai potkalla varustetun ison kinkun?

Entä joulukuusen: muovikuusen, tanskalaisen pihdan, vai aidon suomalaisen metsässä kasvaneen kuusen?

Mitä laitat joulukuuseen: LED-valorimpsun vai oikeat, elävät kynttilät?

Meidän perheessä jouluun kuuluvat, tottakai, oikea potkakinkku, aito metsäkuusi ja oikeat kynttilät. Niin kuin tässä maassa ja tässä kulttuurissa on aina ollut tapana.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No,

      kuusi varastetaan naapurin maajussin metsästä. Kinkku on oikea ja täysimääräinen. Kuusenkynttilöitä on enää nykyään vaikea löytää, kun Havi lopetti niiden valmistamisen, mutta joistain halpahalleista ja rättimarketeista kuulemma niitä vielä saa. Vaikkakin ulkomailla tehtyjä.

    • J. V.

      Aika entinen ei koskaan enää palaa. Näin lauloi Junnu Vainiokin.

    • Kalk.

      Kalkkuna potkalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11021
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      53
      5269
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2473
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1731
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1594
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1206
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      916
    Aihe