Köyhyys ei ole kivaa

Ei joulumieltä

Minä olen köyhä. Syksy on ollut tosi vaikea. Nyt tuntuu, että mitta tuli täyteen ja oli pakko purkaa turhautumista johonkin. Ensin hajosi silmälasit. Uusiin silmälaseihin ja silmälääkärikäyntiin en saanut toimeentulotukea. Toimeentulotukea saadakseen pitää olla todella köyhä. Matkat taittuu vanhalla polkupyörän rämällä. Täti kuoli Marraskuun lopussa ja hautajaisvalokuvatkin maksoi jotain. Piti myös ostaa uudet talvihousut koska ovat rikki. Rikkinäiset housut menee vielä työhousuina. Tänään olin parhaan ystävän luona. Ihmettelin miksi ystävä mulkoili ja katsoi vatsaani kotiin lähtiessä. Luulin ensin, että hän katsoi joulukilojani vatsassa. Ystäväni on aikaisemminkin arvostellut painoani ja koin vatsan töllistelyn loukkaavaksi. Sen ymmärtää, jos tuntemattomat mulkoillee ongelman huomatessaan, mutta ystävien kuulluu puhua asiat eikä mulkoilla. Nyt ystävä varmasti juoruaa, että olipa sillä repaleet housut. Kiireessä tuli laitettua rikkinäiset housut jalkaan.

9

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkea sitä

      on siinäkin "köyhä". suree kun ei ole tarpeeksi köyhä ja huonosti taloutensa hoitava, jotta saisi toimeentulotukea.

      • hihi.

        joo haluu olla rutiköyhä vaan ettei tarvii maksaa kaikkea ite. aika hölmöä.


    • Silmälaseja voi maksaa osamaksulla.

    • ön köhä

      kyl köhä sää öllä jös väin hälyää

      • näis se vaa ol

        Et snää haluu olla, sun vaan on pakko ol ku et muuhus pysty.


    • Ei joulumieltä

      Kiitos kaikille kommenteista. Tuohon purkautumiseen lisään. Uudet silmalasit toki sain, kun maksoin ne itse. Näillä kommentoijilla ei ole haujakaan kuinka kallit silmälasit olivat. Silmälasit olivat 450 euroa silmälääkäri 90 euroa. Yhteensä siis 540 euroa. Siinä oli pienituloisella maksamista. Säästin tilille rahaa, jotta ensi keväänä olisi varaa ostaa uusi polkupyörä. Säästössä oli jo pari sataa euroa. Sosiaalitoimen mielestä rahat kuului käyttää silmälaseihin enkä saanut harkinnan varaista toimeentulotukea. Köyhä ei siis saa säästää. En hoida raha-asioitani huonosti ,kuten jotkut väittää. Joulumieli oli vielä viime Perjantaina kateissa. Minä teen vuorotyötä. En kuitenkaan sillä rikastu. Työpaikalla oli hirveä jouluhärdelli. Pitkästä aikaa oli vihdoin edessä koko viikonloppu vapaata. Lauseesta: piti myös ostaa uudet talvihousut koska ovat rikki. Siitä puutuu sana vanha(koska vanhat ovat rikki), väsyneenä kun viestiä kirjoitiin.

    • Onnellinen köyhä

      Silmälasit voit korjata tilanteesta riippuen, ei tarvitse aina ostaa uusia. Tuubi pikaliimaa maksaa muutaman euron http://www.motonet.fi/fi/tuote/606309/Gorilla-Pikaliima-3g ja pikaliimalla rikkaatkin korjaavat silmälasejaan taikka ostavat Tokmannilta halvat lukulasit parilla kolmella eurolla taikka tilaavat netistä suojalasit vahvuuksilla http://www.teknosafe.fi/app/shop/list/-/open_path/0-00001-00199-00097-00223/cat_id/223. Hieman tilanteen mukaan.
      Hautajaiskuvia saa digikameralla itsekin, ei siihen kalliita kuvaamoita tarvita ja teettää kuvat sitten itse tulostimella taikka jakaa kuvat digitaalisesti vaikkapa Picasan kautta.
      Polkupyöriä saa halvalla käytettyjä, jopa lahoitetaan, ei tarvitse uutta.
      Talvihousuja voit ostaa vaikkapa varustelekasta https://www.varusteleka.fi/fi/category/vaatteet/62

      Tuttavien tuijotuksesta pääset eroon, kun lisäät liikuntaa ja vähennät epäterveellistä ruokaa. Vaan tsemppiä elämään ja hyvää joulua sinullekin!

    • viimesijaista

      "Säästin tilille rahaa, jotta ensi keväänä olisi varaa ostaa uusi polkupyörä. Säästössä oli jo pari sataa euroa. Sosiaalitoimen mielestä rahat kuului käyttää silmälaseihin enkä saanut harkinnan varaista toimeentulotukea. Köyhä ei siis saa säästää."

      Totta kai köyhä saa säästää. Mutta jos on tilillä säästörahoja, toimeentulotukilain mukaan sinulla ei ole silloin tarvetta saada toimeentulotukea. Yksinkertaista, eikö?

      Miksi yhteiskunnan pitäisi kustantaa silmälasit ihmiselle, jolla on tilillä rahaa? Toimeentulotuki on viimesijainen tuki.

      • Bror-Erik

        Kyllä meidän kunnassa korvataan hammasproteesitkin.Asunnet köyhässä kunnassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      188
      14922
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      120
      10451
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      75
      9460
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9301
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      51
      9129
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6900
    7. 180
      6470
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      31
      5561
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      156
      5347
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      3856
    Aihe