Köyhyys ei ole kivaa

Ei joulumieltä

Minä olen köyhä. Syksy on ollut tosi vaikea. Nyt tuntuu, että mitta tuli täyteen ja oli pakko purkaa turhautumista johonkin. Ensin hajosi silmälasit. Uusiin silmälaseihin ja silmälääkärikäyntiin en saanut toimeentulotukea. Toimeentulotukea saadakseen pitää olla todella köyhä. Matkat taittuu vanhalla polkupyörän rämällä. Täti kuoli Marraskuun lopussa ja hautajaisvalokuvatkin maksoi jotain. Piti myös ostaa uudet talvihousut koska ovat rikki. Rikkinäiset housut menee vielä työhousuina. Tänään olin parhaan ystävän luona. Ihmettelin miksi ystävä mulkoili ja katsoi vatsaani kotiin lähtiessä. Luulin ensin, että hän katsoi joulukilojani vatsassa. Ystäväni on aikaisemminkin arvostellut painoani ja koin vatsan töllistelyn loukkaavaksi. Sen ymmärtää, jos tuntemattomat mulkoillee ongelman huomatessaan, mutta ystävien kuulluu puhua asiat eikä mulkoilla. Nyt ystävä varmasti juoruaa, että olipa sillä repaleet housut. Kiireessä tuli laitettua rikkinäiset housut jalkaan.

9

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkea sitä

      on siinäkin "köyhä". suree kun ei ole tarpeeksi köyhä ja huonosti taloutensa hoitava, jotta saisi toimeentulotukea.

      • hihi.

        joo haluu olla rutiköyhä vaan ettei tarvii maksaa kaikkea ite. aika hölmöä.


    • Silmälaseja voi maksaa osamaksulla.

    • ön köhä

      kyl köhä sää öllä jös väin hälyää

      • näis se vaa ol

        Et snää haluu olla, sun vaan on pakko ol ku et muuhus pysty.


    • Ei joulumieltä

      Kiitos kaikille kommenteista. Tuohon purkautumiseen lisään. Uudet silmalasit toki sain, kun maksoin ne itse. Näillä kommentoijilla ei ole haujakaan kuinka kallit silmälasit olivat. Silmälasit olivat 450 euroa silmälääkäri 90 euroa. Yhteensä siis 540 euroa. Siinä oli pienituloisella maksamista. Säästin tilille rahaa, jotta ensi keväänä olisi varaa ostaa uusi polkupyörä. Säästössä oli jo pari sataa euroa. Sosiaalitoimen mielestä rahat kuului käyttää silmälaseihin enkä saanut harkinnan varaista toimeentulotukea. Köyhä ei siis saa säästää. En hoida raha-asioitani huonosti ,kuten jotkut väittää. Joulumieli oli vielä viime Perjantaina kateissa. Minä teen vuorotyötä. En kuitenkaan sillä rikastu. Työpaikalla oli hirveä jouluhärdelli. Pitkästä aikaa oli vihdoin edessä koko viikonloppu vapaata. Lauseesta: piti myös ostaa uudet talvihousut koska ovat rikki. Siitä puutuu sana vanha(koska vanhat ovat rikki), väsyneenä kun viestiä kirjoitiin.

    • Onnellinen köyhä

      Silmälasit voit korjata tilanteesta riippuen, ei tarvitse aina ostaa uusia. Tuubi pikaliimaa maksaa muutaman euron http://www.motonet.fi/fi/tuote/606309/Gorilla-Pikaliima-3g ja pikaliimalla rikkaatkin korjaavat silmälasejaan taikka ostavat Tokmannilta halvat lukulasit parilla kolmella eurolla taikka tilaavat netistä suojalasit vahvuuksilla http://www.teknosafe.fi/app/shop/list/-/open_path/0-00001-00199-00097-00223/cat_id/223. Hieman tilanteen mukaan.
      Hautajaiskuvia saa digikameralla itsekin, ei siihen kalliita kuvaamoita tarvita ja teettää kuvat sitten itse tulostimella taikka jakaa kuvat digitaalisesti vaikkapa Picasan kautta.
      Polkupyöriä saa halvalla käytettyjä, jopa lahoitetaan, ei tarvitse uutta.
      Talvihousuja voit ostaa vaikkapa varustelekasta https://www.varusteleka.fi/fi/category/vaatteet/62

      Tuttavien tuijotuksesta pääset eroon, kun lisäät liikuntaa ja vähennät epäterveellistä ruokaa. Vaan tsemppiä elämään ja hyvää joulua sinullekin!

    • viimesijaista

      "Säästin tilille rahaa, jotta ensi keväänä olisi varaa ostaa uusi polkupyörä. Säästössä oli jo pari sataa euroa. Sosiaalitoimen mielestä rahat kuului käyttää silmälaseihin enkä saanut harkinnan varaista toimeentulotukea. Köyhä ei siis saa säästää."

      Totta kai köyhä saa säästää. Mutta jos on tilillä säästörahoja, toimeentulotukilain mukaan sinulla ei ole silloin tarvetta saada toimeentulotukea. Yksinkertaista, eikö?

      Miksi yhteiskunnan pitäisi kustantaa silmälasit ihmiselle, jolla on tilillä rahaa? Toimeentulotuki on viimesijainen tuki.

      • Bror-Erik

        Kyllä meidän kunnassa korvataan hammasproteesitkin.Asunnet köyhässä kunnassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe