NFC kortin varmentamisesta pin koodilla

triple cards

NFC kortin kanssa on se, että kortti pitää jonkun tietyn NFC maksamisen jälkeen aina "nollata" käyttämällä sitä kortinlukijassa jne.

Mutta jos ajattelee sitä, että osassa korttipääteitä ei ole vielä tuota langattomuustoimintoa aktviivisena ja sama kortti käy vaikka 2 ketaa NFC lukijassa ja 3 kertaa syötetään PIN, niin eikö se välissä olevas PIN-koodi maksu vastaa sitä ns. nollauta?

6

274

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BankFeed

      NFC:n toiminta on yhtä satunnaista kuin Off-line korttien, et voi laskea että joka 5 kerta tuottaa 'varmennuksen' , koska sitä ei voi tietää koska se ratkeaa chipin asetuksista. Elisa Lompakon kortilla on tieto (-1) joka ilmaisee että kortilla ei ole koko PIN toimintoa, tosin on pelkkä PayPass siru jota ei edes voi tunkeakkaan mihinkään fyysiseen lukijaan. Jokainen NFC tapahtuma on varmennuksellinen joka tapauksesta.

    • triple cards

      OP sivulla on seuraavaa!

      Aika-ajoin laite pyytää myös pienten ostosten yhteydessä syöttämään tunnusluvun.

      "Maksupääte pyytää aika ajoin asettamaan kortin maksupäätteeseen ja syöttämään kortin tunnusluvun - myös alle 25 euron ostoissa. Näin varmistetaan, että kortti on oikean kortinhaltijan hallussa. Vääriin käsiin joutuneella kortilla ei voida tehdä useita veloituksia, sillä ilman tunnuslukua tehtyjen lähimaksujen määrää ja kokonaisarvoa on rajoitettu."

      Tämän perusteella se tieto on tallennettu kortiin ja aina kun käyttää korttia laitteessa pin-koodin kanssa, niin se nollaa sen langattomien käyttöjen kertymän. Toivottavasti se peräkkäiskertojen määrä ei luokkaa 20. Aika-ajoin on kyllä aika hämärä käsite.

    • nollaus3

      Peräkkäisten kertojen määrä vaihtelee, mutta se on luokkaa 5. Mikä tahansa maksu sirulla ja PINillä nollaa laskurin, eli myös esim. yli 25 euron ostoksen maksaminen samalla kortilla hoitaa nollauksen.

      • trupee cards

        Sain kysymykseen seuraavan vastauksen. Kun korttia käytetään nfc ostojen välissä kerrankin pin-koodi kuittausta, niin kortin nfc rekisteri nollataan, nfc maksuilla ei ole mitään maksimi määrää milloin pin koodia pyydetään.


    • bbfbdnfjfkkdkff

      Tuohan on aika mielenkiintoinen kortti. Nimittäin sen kortin numeron, jolla netissäkin maksetaan, voi lukea ihan vapaasti esim android-kännyllä.
      Jokohan ensi kesänä on ratikassa tai muussa ruuhkaisessa paikassa rosmoja lukemassa ihmisten korttien numeroita. Sitten keskitetty tietokanta, joka randomilla yrittää jokaisella kortilla max tuhat eri kertaa tehdä nettioston CSV:llä 000-999.
      Ja huom! Näissähän raja ei ole se 25 eur, vaan voi tehdä tonnienkin ostoksia.

      https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.devnied.emvnfccard

      Tää systeemi nyt ei ole ihan loppuun asti mietitty..

      • hal001

        Luuletko, ettei kortinmyöntäjien järjestelmät ala huutamaan kun samalla korttinumerolla yritetään useita kertoja maksaa eri cvc:llä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      469
      8447
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5810
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4752
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4599
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4099
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3732
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      95
      1202
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe