Ei ollu vissiin annettu emolle tarpeeksi sapuskaa, ku piti syödä omat poikaset.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1419042137303.html
Mun mieleest jääkarhut ei kuulu tuollaisiin pieniin eläintarhoihin. Suomen lapissakin olis tilaa isoihin 10 hehtaarien aitauksiin jossa nillä olis tilaa liikkua kunnolla.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1419042137303.html
Mun mieleest jääkarhut ei kuulu tuollaisiin pieniin eläintarhoihin. Suomen lapissakin olis tilaa isoihin 10 hehtaarien aitauksiin jossa nillä olis tilaa liikkua kunnolla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No "luontoihmiset", harvinainen, suojeltu nuori eläin tapettu!! Nyt penaltia ja sakkoa tekijälle - vai kuinka??
Suomessa on niin ahdistava ilmapiiri asua ettei täällä enää edes karhut viihdy. Toista on Venäjällä. Siellä karhua on yhä voimissaan ja kunnioitettu eläin.
Ei enää ikinä Ranualle
JA TÄLLAISIA RAAKALAISIA SUOJELLAAN
Missäs se lastensuojelu nyt on?
Kameraei pimentynyt
Näki kokoomuksen aikaansaannokset, eikä kestänyt sitä aatetta.
Luontokappaleilla ovat omat lakinsa ja toimintatapansa, eivätkä ne villieläinten kohdalla toimi ihmisten mieltymyksien mukaisesti.
Jääkarhut eivät kesyynny koskaan, puhumattakan että lisääntyisivät vankeudessa.
Nämä pentujen tuhoutumiset ovat paljon yleisimpiä kuin vankeudessa onnistumiset.
kävin ranuan eläintarhassa ensimmäisen ja viimeisen kerran kyllä on silkkaa rahastamista ! ei tämmöinen touhu kuulu nykypäivään eläimet pienissä häkeissään jääkarhukin kulki stressaantuneena aidan viertä edestakaisin . sitten yksi akka oli kamera kourassa kyttäämässä jos joku olisi halunnut saada " hienoja eläinkuvia " mauttomuuden huippu ! eläintarhat ja sirkukset olisi syytä lopettaa !
Linkissä ei kyllä puhuta mitään jääkarhuista vaan Ähtärin pandoista.
Mutta luonnossa monilla nisäkäsuroksilla on ikävä tapa tappaa poikaset jos ne eivät ole omia. Sen jälkeen naaras tulee pian uudestaan kiimaan ja uros pääsee pukille - aika karua!
Ja vallankumous syö myös lapsensa.