15 öljynporauslauttaa on otettu pois käytöstä. Lisäksi tuhansia öljyalan työntekijöitä on irtisanottu
Myös Norjan kruunun arvo on laskenut ja se on välillä ollut Ruotsin kruunua halvempi. Tätä ei ole tapahtunut 14 vuoteen.
Myös Norjan kruunun arvo on laskenut ja se on välillä ollut Ruotsin kruunua halvempi. Tätä ei ole tapahtunut 14 vuoteen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Porauslauttojen tuotantoa ei saada niin halvaksi kuin aavikon öljykenttien hyödyntäminen on, mutta taktikoisikohan norjalaiset ?
Kyllä nykyhinnan pitäisi olla vielä kannattava norjalaisillekin. Näihin korkeisiin hintoihinhan meidät totutettiin vasta reilut 10 vuotta sitten. Sitä ennen oli öljyn hinta monesti alle 30 dollaria tynnöri. Tosin kun ottaa huomioon kustannustason nousun, niin nykyinen 60 dollaria vastaa tuota kolmentoistavuoden takaista 30 dollaria.
Taktikointia hyvinkin. Norja haluaa ensin ns. liuske-öljyn tuotannon tyrehtyvän, tai muuten hinnat ylös. Liuskeöljyn ottaminen kallioperästä ei ole kovin kannattavaa näillä hinnoilla:
http://oilprice.com/Energy/Energy-General/How-Long-Can-The-Shale-Revolution-Last.html
Norjalla on isot rahavarat jo taskuissa, ei huolen häivää.
Liikkuu jopa huhuja että öljyn hinta putoaisi vielä 20 dollariin tynnyriltä, mikä olisi varmaan hyviä uutisia autoilijoille, ja muillekin... Reutersin bloggaaja perustelee näkemystään:
http://blogs.reuters.com/anatole-kaletsky/2014/12/19/the-reason-oil-could-drop-as-low-as-20-per-barrel/
Nyt suomalaiset hyysääjät äkkiä keräämään Norjaan hätäapua ! Jos olisi oikeasti hädässä, niin ei olisi trendikästä auttaa valkoihoista, valkonenhan halutaan pois maailmasta.
Pitää olla mustaihoinen, jotta NÄYTTÄÄ suvaitsevaiselta.