Haluaisin vaan tietää rehellisillä vastauksilla annettuina tietoina, että onko suomen luterilaisuuden seurakuntalaiset tietoisia siitä, että Jeesus ei ole kristittyjen seurakuntien perustaja?
Muutamilta rippikoulun käyneiltä olen jo kysellyt ja he kertoivat etteivät ole faktaa saaneet mutta muutamaat olis tietokoneella googlannu ne tiedot esiin.
Oletteko tietoisia
5
319
Vastaukset 5
- Kirkkoa vailla
Ehdota ripparinuoria, että antavat vanhemmilleen tämän linkin:
http://www.eroakirkosta.fi - Onko joku muu?
http://www.hs.fi/ulkomaat/a1305910824885?jako=6ee9240246b057d5332cd875b322d1e5&ref=fb-share
Mitä sitten islam on? - ,mnhjgyt6
Jeesus ei ole rikollisen kristinuskon seurakuntien perustaja vaikka niin uskotaan/väitetään.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Paavalin_kirjeet
"Apostoli Paavali oli ensimmäisen kristillisen sukupolven merkittävin uskonoppinut. Hän julisti evankeliumia ja perusti seurakuntia kolmen vuosikymmenen ajan Rooman valtakunnan itäosiin."
1.Korinttolaiskirje:
15:9 Sillä minä olen apostoleista halvin enkä ole sen arvoinen, että minua apostoliksi kutsutaan, koska olen vainonnut Jumalan seurakuntaa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyhä_Stefanos
2 Korinttolaiskirje 12:
7 Ja etten niin erinomaisten ilmestysten tähden ylpeilisi, on minulle annettu lihaani pistin, saatanan enkeli, rusikoimaan minua, etten ylpeilisi.
8 Tämän tähden olen kolmesti rukoillut Herraa, että se erkanisi minusta.
Paavali ei raamatun mukaan saanut eroa saatanasta. - samaa tietä
Kiitos Jumalan armosta ja hyvyydestä!
Iloitsemme suuresti Jeesuksen syntymästä vuoden jokaisena päivänä, niin kesä- kuin joulukuussakin! Samoin iloitsemme ristin täytetystä työstä ja ylösnousemuksesta!
Jeesus on syntiemme sovittaja ja ylösnoussut Herramme! Seimi on tyhjä! Risti on tyhjä! Hauta on tyhjä!
Jerusalemin tyhjän kalliohaudan ovessa lukee: "Ei Hän ole täällä! Hän on noussut ylös!" Luuk. 24:5.
Jeesus on elävä Vapahtaja ja Taivaan Kuningas! Seimenlapsikultti vääristää sanoman Jeesuksesta!
Siunattua joulunaikaa kaikille, joille oikea Jeesus on tärkeä!
http://www.Jeesus-on-Herra.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45717
- 20649
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit48610- 53608
- 46579
- 76576
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan184520- 41512