Yle on jo pitkään jakanut Kansaa kahtia.
Nyt lakossa sen huomaa. Työntekijöillä on luulo että he ovat ainoita tässä maailmassa, ja että he saisivat aina mitä haluaa.
Näin ei ole. Wessbergin jälkeen Jungner oli pahin mahdollinen valinta.
Olisi pitänyt valita puolueeton johtaja. Se olisi tuonut markkinoille vakautta ja luottamusta.
Nyt lakossa sen huomaa. Työntekijöillä on luulo että he ovat ainoita tässä maailmassa, ja että he saisivat aina mitä haluaa.
Näin ei ole. Wessbergin jälkeen Jungner oli pahin mahdollinen valinta.
Olisi pitänyt valita puolueeton johtaja. Se olisi tuonut markkinoille vakautta ja luottamusta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
YLE:n ja politiikan luottamuskriisi olisi pitänyt ratkaista juuri mainitsemillasi keinoin. Kansaa potuttaa poliitikkojen suhmurointi. Puoluekirja on kirosana, se takaa vain oman edun tavoittelun
Yleen pitää saada lisää sellaisia puolueisiin sitoutumattomia johtajia, kuten vaikkapa tv-johtaja Olli-Pekka Heinonen. Hänessä kiteytyy oiva esimerkki journalistisesta pätevyydestä, eikä mistään puoluepoliittisesta suhmuroinnista!
Mielenkiinoista tietoa:
http://www.prizz.fi/linkkitiedosto.asp?taso=3&id=36
O-P on ex opetusministeri ja liikenneministeri.
Tuossa pestissä ei valitettavasti pärjää jos ei tunne poliitikkoja. O-P teki ihan menestyksekkään ministeriuran, mutta 3G riskianalyysien puute Soneralla johti Soneran kurssin syöksyyn ja katkaisi hyvin alkaneen ministeritaipaleen valvonnan puutteen vuoksi. Mikä on 3G:n tulevaisuus, ei nyt kuitenkaan kuulu tähän.
Koska kyse on kuitekin sopivan henkilön löytämisestä vaihtaisin höyhen soturin ja patsaantervaajan mieluusti O-P Heinoseen, on varmasti parempi vaihtoehto, kun Lipposen valitsema Jungner, joka ei edes tiedä miksi Lipponen hänet aikanaan on valinnut tehtäviinsä.
Loppukeskustelua ei ole vielä käyty, kaikki riippuu julkisesta keskustelusta YLE:n luottamuksen palauttamiseksi. Se ei tapahdu ilman kaikkien Lipposeen liittyvien kytkösten katkaisua. Laukkanen jo erosikin ja ehkä joku muu. Pöytää ei sitä vastoin vielä ole putsattu, jos joku niin väittää.
Jungnerin esiintyminen TV1:ssä tänään ontui, juontaja oli hyvä