Åbo akademi on hyökännyt tekemään tutkimuksia heistä itsestään, eli suomenruotsalaisista tai tarkemmin sanottuna suomenkielisten suhtautumisesta suomenruotsalaisiin ja suomenkielisten lasten pakkoruotsiin pakottamiseen.
Tuon tutkimuksen mukaan 3/4 osaa suomalaisista vastusti suomenkielisten lasten pakkoruotsiin pakottamista mutta kaksikielisyyteen ja suomenruotsalaisiin olisi suhtauduttu muka myönteisesti?!
Tuon tutkimuksen mukaan 3/4 osaa suomalaisista vastusti suomenkielisten lasten pakkoruotsiin pakottamista mutta kaksikielisyyteen ja suomenruotsalaisiin olisi suhtauduttu muka myönteisesti?!
Vastaukset 39
Vanhimmat
Omalla kohdallani suhtautuminen suomenruotsalaisiin on heittänyt "häränpyllyä". Pakkoruotsikeskustelu on herättänyt suuria antipatioita suomenruotsalaista kielivähemmistöä kohtaan.
Mikaela Nylanderin mukaan pakkoruotsista luopuminen on RKP:lle kynnyskysymys. Puolue ei hänen mukaansa lähde hallitukseen, jonka ohjelmassa pakkoruotsista luopuminen on.
Se olisikin ensimmäinen kynnyskysymys RKP:lle koko Suomen itsenäistymisen aikana.
"Samlingspartister vill slopa obligatoriska svenskan"
Ainoa merkittävä tieto tuossa tutkimuksessa on se, että suomenkieliset vastustavat pakkoruotsia ennätysluvuin. Muut "tiedot" ovat mukana vain ikään kuin pehmentämässä tuota tuomiota.
Esimerkki: Jos kansalaisilta kysyttäisiin, että kuuluuko saamen kieli ja kulttuuri Suomeen ja miten suhtaudutaan niihin, niin varmasti tulos olisi myönteinen!
Tajuatteko? Tuon tapaisilla kysymyksillä ja kysymyksen asetteluilla on helppo saada haluttu tulos.
Ensinnäkin tuossa tutkimuksessa ei ollut minkäänlaista tietoa koska åbo akademi ja heidän kätyrinsä ovat lievästi sanottuna jääviysasemassa tuossa tutkimuksessa! Itse asun yhdessä maamme suurimmista kaupungeista ja työskentelen lisäksi varsin suuressa yrityksessä enkä ole kuullut yhdenkään ihmisen kannattavan suomenkielisten lastemme pakkoruotsiin pakottamista tai jotakin sellaista mielipidettä että pakkoruotsin opiskelu olisi paljon hyödyllisempää kuin esim. saksan, venäjän, ranskan tai espanjan kielen opiskelu.
Suomalaisuuden Liittoko IHRA- tulkintoineen olisi puolueeton tutkija. Herra peratkoon, huh. Puolueeton on ainoastaan eduskunta. Siitä ei pääse mihinkään. Eduskunta on Suomen tärkein puolueeton elin ja siksi meillä on ollut pakollinen ruotsin opetus. Fennot ovat anarkisteja ja he eivät kunnioita edes meidän parlamentaarista päätösprosessin. Eduskunta tekee joka tapauksessa päätöksensä kertoivat hihhulilkallupit mitä tahansa.
Uskon että valtaväestön seasta löytyy luotettavampia pakkoruotsitutkijoita kuin pienestä ja fanaattisesta suomenruotsalaisesta kielivähemmistöstä joka epäilemättä koettaa huijata itselleen mahdollisimman suotuisamman tuloksen josta puolueettomuus on sadan valovuoden päässä
Voisiko ajatella että nyt kun Åbo akademille on annettu mahdollisuus tehdä tälläainen tutkimus niin se sama mahdollisuus suotaisiin myöskin suomalaisuuden liitolle joka kannattaa vapaaehtoisia kielivalintoja sen sijaan että suomenkieliset lapsemme pakotetaan turhaksi koettuun pakkoruotsiin.
Näin voisimme vertailla vastakkaisien tahojen tutkimuksia ja tarkastella niissä olevia mahdollisia poikkeamia ja sitä, mistä poikkeamat voivat johtua?!
Minusta kahden vastakkaisen tahon tutkimus on luotettavampi kun vain toisen osapuolen tekemä tutkimus.
Åbo akademi saa muhkeitakin yhteiskunnallisia avustuksia joilla mm. tämä kyseinen tutkimus on rahoitettu. Olisi reilua jos myös suomalaisuuden liitto voisi saada taloudellista tukea omalle tutkimukselleen jos sellainen vain haluttaisiin.
Tunnen monia suomea puhuvia suomenruotsalaisia joiden mielestä pakkoruotsi on täysin järjetön asia joka vain lisää vihan tunteita suomenruotsalaisia ja suomenruotsalaisuutta kohtaan!
Antjeeksi vaan! Myös minun suhtautumiseni ruotsinkieleen on muuttunut mitä enemmän seuraa keskustelua ja mitä oikeasti ruotsinkieli merkitsee tässä valtakunnassa. Ennen erittäin myönteinen kantani on heittänyt häränpyllyä.
Suhtautumista ei enää voi kutsua ärtymykseksi, vaan se on jotain joka jäytää mieltä ja jopa ravistelee fyysisesti. Viimeinen tippa oli tämä ÅA:n tutkimus.
Pistää miettimään, että onko kyseisellä institutiolla oikeutta olemassaoloon?
Eduskunta on täynnä vaalilupausten pettäjiä.
Kas kun ei tutki kumpi pyyhkii syvemmältä.
Åbo akademin tutkimus näyttää miten lapsellisen kieroa peliä tämä on. Eivätkö he voineet edes valehdella että tutkimuksen olisivat tehneet muut kuin he itse itsestään?
Te nefet olette kovin tyytyväisiä tutkimuksen tulokseen (siihen että 75% suomalaisista haluaa luopua peruskoulun pakollisesta ruptsin opetuksesta) ja olette tukimuksen kanssa samaa mieltä mutta paheksutte sitä kuka sen on tehnyt. Miksi?
Mikä tutkimuksessa ei pidä paikkansa? Kertokaapa mitä vikaa tutkimuksessa ja sen tuloksessa on? Eikö se 75 % lakkauttamisen puolesta tyydytä teitä?
Unohdatteko tahallanne että tutkimukseen osallistui Åbo Akademin lisäksi myös Tampereen yliopisto ja Turun yliopisto vai oletteko te taas vain tapanne mukaan ihan pihalla asiasta ja meuhkaatte vain koska asiaan sisältyy sanat pakkoruotsi ja Åbo akademi?
Äläs nyt suutu nimim. Ankkadam. Tiedän että olet kieliaktiivi joka on ollut alusta asti vaatimassa suomenkielisten lasten pakkoruotsittamista. Kyse on vain ns. jääviysasemasta joka åbo akademilla on. Epäselväksi jäi vielä kuka tässä tutkimuksessa oli "rehtorina", kenen toimesta tutkimus tehtiin ja kuka tutkimuksen rahoitti jne.
Miksi nimenomaan äbo akademi on näinkin aktiivisesti mukana tutkimuksessa jonka itsestään selvä vastaus on ollut varmasti jokaisen tiedossa! Ilmeinen syy on ehkä sekin että näin tutkimustuloksia voidaan pyöristää itselle edullisempaan suuntaan kuten tässä jossa suomalaisten suhtautuminen kaksikielisyyteen oli muka myönteistä. HAH !
Väitän että ylivoimainen enemmistö haluaisi että myös Suomi liittyisi siihen yhteispohjoismaiseen kielirintamaan jossa kaikilla pohjoismailla on yksi kieli ja loput pienemmät kielet ovat tasa-arvoisesti saman arvoisessa vähemmistökieliasemassa kuten kaikissa muissa pohjoismaissa paitsi ei Suomessa.
ÅA:n tutkimus on tehty nimenomaan tietoisesti harhaanjohtamaan kansaa.
Tutkimukseen voidaan vedota, kun ruotsinkielisiä palveluja suunnitellaan.
YLE voi vielä laajentaa ruotsinkielisten ohjelmien lähetyksiä, kun 60% kansasta suhtautuu myönteisesti.
Todellinen pakkoruotsin vastustajien määrä on 90% ja yli.
Mikäli kysyttäisiin, että kuinka moni haluaa osallistua ruotsinkielisten palveluiden rahoittamiseen niin päästäisiin Paavo Lipposen kannatusluku prosentteihin 6% ja alle. Pakkoruotsi on niin mennyttä aikaa, but now it is dead!!!
Vastatkaapa alla oleviin kysymyksiin.....
1 Tamperelaisuus on olennainen osa suomalaista yhteiskuntaa.
A B C D
2 Valtio ja kunnat käyttävät liian paljon rahaa tamperelaisten palveluihin
A B C D
3 Olisin käynyt Tampereelle, vaikka se olisi ollut vapaaehtoista
A B C D
4 Tamperelaisuudesta on hyötyä ainoastaan tamperelaisille
A B C D
5 Suomelle on taloudellista hyötyä tamperelaisuudesta
A B C D
6 Tamperelaiset ovat etuoikeutettu ryhmä
A B C D
7 Tampereen kiälen taitoa tarvitaan hyvien suhteiden luomisessa tamperelaisiin
A B C D
8 On tärkeää, että tamperelaisille taataan palveluiden saatavuus heidän omalla äidinkielellään
A B C D
9 Suomessa on kohtuutonta vaatia julkisia palveluita muulla kuin suomen kielellä
A B C D
11 Koulussa olisi hyödyllisempää opiskella jotain muuta kuin tamperelaisuutta
A B C D
12 Maamme johtavien poliitikkojen tulisi hallita ja tuntea tamperelaisuus
A B C D
14 Olisi vahinko, jos tamperelaisuus, tampereen kiäli ja kulttuuri häviäisivät Suomesta
A B C D
Åbo Akademin tutkimuslaitos professori Kimmo Grönlundin johdolla julkaisi 22.12.2014 laajan tutkimuksen ensimmäiset tulokset. Niiden mukaan mm.
1) 75% suomalaisista on sitä mieltä, että ruotsin kielen opiskelun tulisi olla vapaaehtoista
2) 62 % suomalaisista on sitä mieltä, että koulussa olisi hyödyllisempää opiskella jotain muuta kieltä kuin ruotsia
3) 58% suomalaisista on sitä mieltä, että RKP:llä on kokoonsa nähden liikaa vaikutusvaltaa Suomessa
4) 50% suomalaisista on sitä mieltä, että suomenruotsalaiset ovat etuoikeutettu ryhmä
5) 46% suomalaisista on sitä mieltä, että Suomen kaksikielisyydestä on hyötyä ainoastaan suomenruotsalaisille
Näiden musertavien lukujen jälkeenkin Grönlund ehdottaa, ilmeisesti aivan vakavissaan, Rkp:lle tunteisiin vetomista pakkoruotsin pelasatamiseksi: vaikkapa ottamalla eläviä esimerkkejä Pohjanmaalta ja saaristosta, missä ummikkoruotsalainen ei voi saada hoitoa, jos hoitohenkilökunta ei osaa sanaakaan ruotsia.
On vaikea päätellä kumpi on absurdimpi, Grönlundin ehdotus vai Ministeri Haglundin viimeisin ja epätoivoisin peruste pakkoruotsille joka kuului: "onhan koulussa pakkovälituntejakin ".
Muuten, minua on pitkään kummastuttanut se, että vaikka ruotsinkielisillä on huimat kiintiöt mm. lääketieteelliseen, ruotsinkieliset lääkärit eivät suinkaan mene Närpiöön ja saaristoon hoitamasan ummikkoruotsalaisia mummoja ja pappoja, vaan perustavat yksityisisiä lääkärifirmoja, kuten esim. Doctogen, jossa viimeksi kun tarkistin asian 9:llä 10:stä lääkäristä oli ruotsinkielinen nimi.
Åbo Akadem ja sen takana lymyilevä suomenruotsalainen säätiöraha vaikuttavat vähän turhan aktiivisesti Suomen politiikkaan.
Surujen Mafia! Sitä ei julkisuudessa kukaan uskalla sanoa ääneen. Aivan, kuin sellaista ei olisikaan. Paljon puhutaan hyvä veli verkostoista, mutta ei poikkisanaa Svenska Nu verkostosta. Miksiköhän?
Suomenruotsalaiset säätiöt ovat käyttäytyneet mafian tavoin rahoineen joilla on vaikutettu radikaalilla tavalla avainpolitiikoihimme kuten pääministeri Paavo Lipposeen jne.
Voisiko Åbo akademi tutkia miksi suomenruotsalaiset urheilijat käryävät doubingista paljon harvemmin kuin suomenkieliset? Ahvenanmaa tuntuu olevat doupingin lintukoto jossa ei käryä millään jos on ruotsinkielinen!
Tutkia kummalla tulee isompi paska pytyllä käydessä.
Tunnen monia suomenruotsalaisia voimailijoita joita on testattu ja joiden olisi pitänyt kaiken järjen mukaan jäädä kiinni mutta heidän testituloksensa on joko hävinnyt jonnekin tai testit ovatkin näyttäneet yllättäen puhdasta vaikka jätkä olisi ollut niin doupattu että virtsaisi metallimukinkin puhki!
Ahvenanmaalta kotoisin oleva suomenruotsalainen Fredrik Smulter nosti raakana (ilman penkkipaitaa) 301 kg penkistä. Fredrik kertoo olevansa testauksen alla jatkuvasti? Eivätkö suomenruotsalaiset doupungtestaajat tiedä että tuollaisen rautamäärän nostaminen ilman doupingia on mahdotonta vai ovatko suomenruotsalaiset testaajat ilmoittaneet etukäteen tuloistansa ja testanneet tahallisesti vääriä aineita?
Suomalaisessa doupingtestauksessa kytee skandaali joka koskee nimenomaan suomenruotsalaista kielivähemmistöä. Testaajat jotka testaavat suomenruotsalaisia urheilijoita ovat vahvasti korruptoituneita roistoja joiden toiminta ei siedä päivänvaloa!
Ongelma ei koske vain Ahvenanmaan suomenruotsalaisia vaan myös mantereen puolella asuvia suomenruotsalaisia urheilijoitamme. Ovatko suomenruotsalaisten urheilijoidemme testaajat samat mannersuomessa kuin Ahvenanmaallakin vai onko heillä jonkinlainen yhteistyösopimus tästä huijauksesta?
Suomessa ei eläisi ja hyvinvoisi ruotsinkielinen vähemmistö ilman huijausta!!!
Entinen RKP:n puolustusministeri Stefan Draksvik Wallin käänsi tutkimustuloksen niin päin että koska suomenkielisten suhtautuminen oli kerran niin postiivista suomenruotsalaisiin niin 3/4 pakkoruotsin vastustaminen tuntuu liioittelulta ja on suuressa ristiriidassa positiiviseen suhtautumiseen suomenruotsalaisia ja suomenruotsalaisuutta kohtaan.
Dragsvikin varuuskunta ja sen säilyttäminen valehtelulla on hyvä esimerkki Finlandssvensk ankadam meiningistä. Meille kaikki veronmaksajien piikkiin.
Dragsvikin alue olisi helposti kaupallisesti käytettävissä. Valtion kassaan kilahtaisi satoja miljoonia. Tammisaaresta tulisi talouden veturi Raaseporiin.
Kierot svekot vastustavat, koska Tammisaareen tulisi suomenkielisiä.
Hennalan varuskunnalle ei ole löytynyt käyttöä. Ruotsinkieliset vois hyvin siirtää Lahteen ja Dragsvikin myynnistä saaduilla rahoilla voitaisiin rahoittaa puolustusvoimien hankintoja.
Puolustusvaliokunnan puheenjohtaja Jussi Niinistö hihat ylös ja hommiin.
RKP tulee vastustamaan hanketta mutta, marginaalista oppositiosta ei saa ääntään kuuluviin. Persut, Kepu, Kokoomus,Demarit,KD liittykää asiassa yhteen.
Puolustusvoimien varustaminen vaatii vain vähän järkeä.
Draksvik pitäisi museoida ja kunnostaa alkuperäiseen asuunsa kuten Auschwitz ja dokumentoida kaikki ne kauheudet joita voitetut työläiset ovat joutuneet kokemaan ja ne hirviömäisyydet joita leirillä harjoitettiin. Mannerheimin tekemästä kansanmurhasta on vaiettu aina näihin päiviin asti ja asian puhuminen on vieläkin tabu josta vaietaan.
En suhtaudu pelkästään pakkoruotsiin pakottamiseen negatiivisesti vaan myös maassamme vallitsevaan valheelliseen ja epäoikeudenmukaiseen kaksikielisyyteenkin äärimmäisellä negatiivisuudella ihan jo pelkän hintansakin vuoksi.
Ruotsin kielen asema on täysin epäoikeudenmukainen muihin kielivähemmistöihimme verraten. Nyt pakkoruotsittajat alkavat väittämään ettei ruotsi ole vähemmistökieli maassamme. Mikä kieli se sitten on jos ei vähemmistökieli muiden joukossa?
Suomi säästäisi miljardeja jos ruotsinkielen asema tasa-arvostettaisi muiden vähemmistökielien kanssa.
Tuntuu oudolta että ennemmin säästetään esim lasten, vammaisten ja vanhusten hoidossa kuin siinä että valheeseen perustuva kasikielisyys lopetettaisiin ja ruotsinkieli tasa-arvostettaisiin muiden kielivähemmistöjemme kanssa?!
Pyhä maa aidattaisiin.
Åbo Akademin tutkimus on yhtä luotettava kuin Paavo Lipposen tai Nalle Wahlroosin veroilmoitus. Täydellisen luotettava paperi!
Yhtä luotettavaa toimintaa on ainoastaan ruotsinkielisissä säätiöissä.
Eläköön vapaa demokratia!
Karmeita nämä valtaväestön aggressiiviiset kommentit. Pelottavia konspiraatioteorioita. Cheer up people, kyllä se siitä, Suomi nousuun, länge leve kungen, Tjingeling!
Nyt kun Åbo Akademi on alkanut tutkimaan niin eikö se voisi samalla tutkia kuinka suuret tappiot "luottomies" Mikael Lilius on tehnyt suomalaisille veronmaksajille? Oliko Liliuksella lopussa jo itselläänkin huono omatunto kun palkkasi henkivartijat ympärilleen. Lilius on vuosikymmenen suomenruotsalainen!
Tämähän on nyt aivan naurettavaa kun Åbo Akademi tutkii pakkoruotsin tarpeellisuutta!!!! Oikea totuushan on, että yli 90% suomalaisista vastustaa pakkoruotsin opisekelua!!!!!!!!!! Piti nyt vain ensimmäisenä tehdä "hutkimus" ettei totuus paljastuisi!!!!
Oikea vastaus on että 97% kansasta vastustaa koko kaksikielisyyttä tai oikeammin sanottuna ruotsinkielen etuoikeutettua asemaa muihin vähemmistökieliin verrattuna.