Erkon näkemys on tosi

Ministeri Erkko puhuu asiaa,hallitus ja osa yrityselämää on"hurahtanut" tähän glopalisaatioon ja mopo on karannut käsistä.Kukaan ei tunnu tai ei halua nähdä kokonaisuutta ynnä Suomen etua.Kaikki tuntuvat tuijottavan vain omaan napaansa,ilman mitään pitempiaikaista visiota.Kyllä tämmönen" sekatyömieskin"näkee miten ajetaa täyttä vauhtia suoraan metsään.Erkko mainitsi vielä Ruotsin suhteiden olevan nykyjohdolle toisarvoisen asian,minkä kyllä allekirjoitan täysin.Ruotsi on suomelle hyvin tärkeä maa nyt ja tulevaisuudessa,ei pitäisi näin hyvää naapuria unohtaa.Yleensä pohjoismaat pitäisi nostaa tärkeysjärjestyksessä kärkeen.Kulttuurisestikin kun olemme niin lähellä etenkin Ruotsia ja Norjaa.Vinkki kaikille Erkossa on pressan ainesta vaikka muille jakaa.Tämä oli jo toinen samantyylinen suora ja asiapitoinen puheenvuoro lyhyen ajan sisällä.
5431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jo muutaman vuoden on saatu seurata demarivärisuoran (Halonen, Lipponen, Tuomioja, Jaakonsaari) "linjanvetoja" ulkopolitiikassa: on oltu menossa Natoon ja toisena päivänä ei olla menossa, ollaan liittymässä koalitioon eikä sitten ollakaan liittymässä.
Mutta katso ja hämmästy, suuri ajattelija Erkko alkaakin sättimään päämimisteri Vanhasta ulkopolitiikan hoidosta. Voi yhen kerran sanon minä, ei pitäisi tuollaisen keskustafobisen dementikon lausuntoja päästää edes julkisuuteen vaikka ainahan se raha puhuu painollaan.

Äänestä

Suomen poliittinen linja on kuin HEX-indeksi; yhtenä päivänä ollaan ylhäällä, Euroopan johtajia kilpailukyvyssä ja elintasossa ja tuloksellisuudessa. Toisena päivänä taas löydämme itsemme aallonpohjasta surkuttelemasta heikkeneviä työllisyyslukuja, yritystoiminnan valumista ulkomaille ja Eduskunnan voimattomuutta.

Jos on aikaisemmin menty metsään, niin nyt sinne on jo eksytty. Luottamushenkilöillä on liian monta rautaa tulessa, eikä heillä ole valmiuksia keskittyä oman tehtävänsä huolelliseen hoitamiseen. On niin pirun yleviä päämääriä ja tavoitteita, joilla ei ole mitään tekemistä Suomen ja sen omien kansalaisten pärjäämisen kanssa.

Nyt kun on käynnistymässä buumi lakkauttaa erilaisia hallinnonaloja ja valtion virastoja, on mukava nähdä miten asiat jatkossa jää hoitamatta. Kyllä tästä koneistosta vielä sen verran jäykkä saadaan, ettei sisäänpäin lämpiävä suomalaisuus vahingossakaan tarjoa kansalle yhtään mieluisia päätöksiä.

Äänestä
  • Senpä takia laman aikana ei voida harjoittaa politiikkaa koska siihen ei ole varaa. Syypäänä kapitalistien ja teollisuuden luottomies Ruskeakieli-Kalliomäki (sd). Lausunnot särähtivät duunarin korvaan, eivät olleet puolueen kannattakunnan edun mukaisia.

    Katsotaan miten tuo putsausoperaatio onnistuu, kyllä siellä varaa on

    Äänestä

elä hyvä immeinen tai sekatyömies erkkoa ihaile sun 10 vuoden tienistit ei riitä erkon päiväpalkkaan,se jos kuka on sulla teettämään työt ilmaseksi ja pääministeri pitää olla sellainen joka myöntää paljon,paljon lehdille tukiaisia.ihaile vaikka 3 sepän patsasta siinäkin on enemmän arvokkuutta ja rehellisyyttä.sekatyömiestä kohtaan.

Äänestä

Pelkkää senkin Suomen mediaa valvovan kapitalisti*sanonko*minkä
imagonkohotuskampanjaa koko hemmetin puhe "Suomen edusta"...

Oletko muuten nimim. Sekatyömies sattunut istumaan vahingossakaan
yhdellä kulttuurihistorian tunnilla?
Mitään muuta kulttuurillisesti "niin Ruotsiin ja Norjaan läheistä" meillä ei
ole kuin porvari-sosiaalidemokraattinen diktatuuri (Varsinkin Ruotsissa ja
Suomessa) ja naapurikateus. Kulttuurimme on saanut vaikutteita
lännestäkin, mutta kukaan historiaa omin silmin tutkinut ei todellakaan
voi pokka naamalla sanoa, että Venäjällä olisi Suomen kulttuuriin vähäisempi
vaikutus kuin Ruotsilla.
Pelkkää länteen kumartelua ja rähmälläänoloa, ihan niin kuin aikoinaan Neukkuakin kohtaan.

Kannatatko todellakin presidentiksimme miestä, joka omistaa huomattavan
osan maamme mediasta? Siinä menisi ne viimeisetkin rippeet puolueettomasta
tiedonvälityksestä.

"Asiapitoinen"... x))))))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sekatyömies kirjoitti:

Ministeri Erkko puhuu asiaa,hallitus ja osa yrityselämää on"hurahtanut" tähän glopalisaatioon ja mopo on karannut käsistä.Kukaan ei tunnu tai ei halua nähdä kokonaisuutta ynnä Suomen etua.Kaikki tuntuvat tuijottavan vain omaan napaansa,ilman mitään pitempiaikaista visiota.Kyllä tämmönen" sekatyömieskin"näkee miten ajetaa täyttä vauhtia suoraan metsään.Erkko mainitsi vielä Ruotsin suhteiden olevan nykyjohdolle toisarvoisen asian,minkä kyllä allekirjoitan täysin.Ruotsi on suomelle hyvin tärkeä maa nyt ja tulevaisuudessa,ei pitäisi näin hyvää naapuria unohtaa.Yleensä pohjoismaat pitäisi nostaa tärkeysjärjestyksessä kärkeen.Kulttuurisestikin kun olemme niin lähellä etenkin Ruotsia ja Norjaa.Vinkki kaikille Erkossa on pressan ainesta vaikka muille jakaa.Tämä oli jo toinen samantyylinen suora ja asiapitoinen puheenvuoro lyhyen ajan sisällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu