Raamatun ilmoituksen totuuden luomisesta noin kuusi vuosituhatta sitten kuudessa päivässä. Luominen koskee ainakin meidän aurinkokuntaa ja tähdet luomisen neljäntenä päivänä tarkoittavat kiertotähtiä eli planeettoja tai sitten koko tämä maailmankaikkeus luotiin ja tähdet ovat ihan kaikkien aurinkokuntien "aurinkoja".
Jumalan antaman Jeesuksen Hengen kautta ymmärrämme
Raamatun ilmoituksen
12121
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Raamatussa ilmoitetusta Jumalan luomistyöstä sinä pidät todennäköisempänä tai Raamatun totuudellisena ilmoituksena?
Eittämättä kuuluu palstan aiheeseen. Muutenkin mukava kuulla, kuinka pitkälle kreationistien tutkimukset ovat edenneet:
"Luominen koskee ainakin meidän aurinkokuntaa (...) tai sitten koko tämä maailmankaikkeus luotiin ja tähdet ovat ihan kaikkien aurinkokuntien "aurinkoja".
Voipi olla niin tai sitten näin. Mistäs sitä voi tietää.
Pystyisittekö jakamaan tuota ymmärrystä niin, että me muutkin voisimme ymmärtää, että miksi kaikki kertomasi sekä näyttää että on fysikaalisten mittausten perusteella ikivanhoja?
xxxx Pystyisittekö jakamaan tuota ymmärrystä niin, että me muutkin voisimme ymmärtää, että miksi kaikki kertomasi sekä näyttää että on fysikaalisten mittausten perusteella ikivanhoja? xxxxx
Jumalan sana on luotettavampi kuin fysikaaliset mittaukset.
Jumala ei missään kehoita meitä perustamaan uskoa fysikaalisiin mittauksiin, vaan Hänen sanaansa.
"Jumalan sana on luotettavampi kuin fysikaaliset mittaukset."
Aha. Miksi sitten saamme tuollaisia tuloksia fysikaalisista mittauksista?
"Jumala ei missään kehoita meitä perustamaan uskoa fysikaalisiin mittauksiin, vaan Hänen sanaansa."
Miten siis selittyvät fysikaalisten mittausten tulokset, jotka ovat ristiriidassa raamatun kanssa, huijaavalla jumalalla?
Olemme saanut haltuumme harvinaista kuvamateriaalia Jaakobin sisarenpojalleen rakentamasta raamatullista insinööritaitoa noudattavasta polkupyörästä:
https://c2.staticflickr.com/4/3207/2724551187_0a1c71658b.jpg
Sehän melkein jo pelittää.
Tyypillistä kreationistista sadomasokististä suunnittelua. Kolmikulmaisessa pyörässä olisi yksi töytäys vähemmän/kierros
Kyllä se kolmekulmainen etupyörä olisi parempi. Kolahtaa vain kolme kertaa kierroksella neljän sijasta.
Tuosta jos evolutionisti alkaisi fillaria tehdä, niin viistäisi kulmia pois ja etuneliön tärinä kierrosta kohti ei kun lisääntyisi. Selitä siinä sitten pojulle, että kun riittävästi kulmia jyystetään, etuneliö alkaa lähestyä rajattomastai pyöreää, mikä olisi hyvä asia. Ei mene jakeluun.
Evoluutio on kumottu.
Kyllä kunnon kreationisti jättäisi jäljelle vain kaksi kulmaa!
... eiku mitä
Raamattu on siis varsinainen väärän tiedon puu, koska siellä on tuollaista tuubaa luettavissa.
Entäpä jos lukemanne Raamattu onkin Pіrun raamattu, ja SE OIKEA on vaikkapa Mahabharata.
Ette voi varmasti tietää, voitte vain USKOA ja toivoa, ettette ole Šaatanan eksyttämiä ihmispoloja.
Voi saatanan saatanan saatana ;)