Matkustajalaiva tulessa: kuumuus sulattanut kengätkin.
Italialaisaluksen evakuointi erittäin vaikeaa myrskyn takia: "Auttakaa, älkää jättäkö"
AirAsian kadonnutta konetta etsitään merestä.
Sadat omaiset pelkäävät pahinta. Lohduton näky. Surabayan kentällä
Italialaisaluksen evakuointi erittäin vaikeaa myrskyn takia: "Auttakaa, älkää jättäkö"
AirAsian kadonnutta konetta etsitään merestä.
Sadat omaiset pelkäävät pahinta. Lohduton näky. Surabayan kentällä
Vastaukset 27
Vanhimmat
Malesian presidentti lupasi kyllä rukoilla.
En sit tiedä mille jumalalle rukoilee.
Olisko Jumalan pitänyt puuttua ihmisten tekoihin, ylen uutisten mukaan laiva ei täyttänyt turvamääräyksiä. http://yle.fi/uutiset/raportti_valimerella_tuleen_syttynyt_laiva_ei_tayttanyt_turvamaarayksia/7709126
Onko Jumala luoduilleen jotain velkaa vai mitä tarkoitat ? Kaikkivaltiaassa Jumalassa ei ole vääryyttä, Hän on pyhä. Luodut kiroavat, halveksivat ja pitävät pahana luojaansa. Sitten kun jotain pahaa Jumalattomille käy, niin pilkataan taas Jumalaa, mutta ei etsitä Hänen tuntemistaan. Ihmiskunta on kuin iso kasa tappelevia riiviö lapsia. Kukaan ei kuuntele Isäänsä. Olemme kelvollisia vain pahaan toisiamme ja Jumalaamme kohtaan. Olemme ylpeitä, itsekeskeskeisiä, rahan ahneita, kaiken hyvän vihollisia. Silti Jumala kutsuu meitä armossaan Jeesuksessa Kristuksessa, kääntymään pahoilta teiltämme ja etsimään Herraa ja Hänen tuntemistaan ettei meitäkin hävittäisi tuli.
"Onko Jumala luoduilleen jotain velkaa vai mitä tarkoitat ?"
Tottakai on. Samalla tavalla kuin aikuinen on velvollinen pitämään huolta lapsistaan, huolimatta siitä tottelevatko lapset vanhempiaan tai ei.
Sama koskee tietenkin myös kanssaihimisiä.
Jos joku voisi auttaa, mutta ei auta, tekee väärin. Oletko eri mieltä?
Hei, Jumalan armoa on sekin että saamme Jumalattominakin elää ja olla. Jumala ei ole meille velassa. Narsistinen lapsi näkee että Isä on vain ja kaiken aikaa velkaa, ilman että itse joutuu asioiden takia tekemään mitään. Oikeassa olet lähimmäisen rakkaudessa, mistä mainitsit. Mutta voi olla että ymmärrykseni on harhaa. Täällä on niitäkin jotla uskovat rakastavan Jumalamme olevan täynnä pahuutta. Rukoile ja kysy Isältä itseltään, mutta muista rukouksen pitää olla nöyrä. Isä on ylpeitä vastaan. Jumalan rakkautta Jeesuskessa Kristuksessa sinulle !
Olet siis sitä mieltä että tekee väärin jos ei auta, vaikka voisi helposti auttaa?
No mutta kun ne onnettomuudet, ja muut katastrofit ja tapaturmat, aina kaikkia sotia myöden, on niitä SYYSTÄ (kaikki vääryys ja pahuus), josta Jumalan on kaikkia ihmisia vakavasti varoittanut ja valistanut, etteivä eläisi ja toimisi niitä SYYSTÄ (synneistä) kaikille hyväksi Jumalan Sanan, Raamatun UT opeuutsen ja ohjeiden vastaisuudesta, = laittomuudesta, = Oikeuttaan vastaa rikollisuudesta, pahaksi / kärsimyksiksi, turhiksi menetyksiksi ja sodilksi seuraamuksia tuotttavasti.
Ihmisten elämä kun on sitä; "sitä saa mitätä tilaa" Oikeuden mukaisuuden Lain alaisuutta. Pahasta ja väärällä tavalla elmisestä tulee aina, tavalla tai toisella, ennemin tai myöhemmin ne pahaksi, SYYSTÄ tuomioksi seuraamuksensa. Oikealla Jumalan Sanan mukaisella tavalla elämisestä ja toimimisesta taas, vain ja ainoastaan niitä kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi seuraamuksia.
Muistuttaen ja valistaen.
Onko niin vaikeaa vastata yksinkertaiseen kysymykseen KYLLÄ/EI?
Jos minä olen varoittanut lastani heikoista jäistä, niin eikö minun siinä tapauksessa tarvitse pelastaa häntä jos hän on hukkumassa?
Voitko vastata (ilman saarnaamista):
1) Kyllä, pitää pelastaa hukkuvaa lasta.
2) Ei tarvitse pelastaa hukuvaa lasta.
Niin, syytät nyt Luojaasi. Etsi ennemmin syyt että miksi Jumala sallii kaiken tämän jatkua vielä. Tämä kaikki mitä nyt tapahtuu ympäriinsä on pientä siihen verrattuna että mitä on tulossa. Mutta Jumalamme pilkkaaminen ja Jumalattomuus vain kasvaa.
En varsinaisesti syytä, koska en usko edes sen olemassaoloon.
Jokainen ajatteleva ihminen tietää, että syy siihen miksi Jumala ei auta näitä uhreja on se, että Jumala ei ole olemassakaan.
Aamos, kylläpä sinulla on synkeä kuva ihmisistä! Minä tunnen kyllä paljon hyviä ja epäitsekkäitä ihmisiä. Tälläkin hetkellä moni ihminen koittaa auttaa tämän päivän tragedioiden uhreja ja heidän omaisiaan. Ihmiset auttavat toisiaan. Mikään jumala ei tullut avuksi, vaikka taatusti kristityt, muslimit ja muut rukoilivat omia jumaliaan.
Jumalan kuuluisi auttaa ihmisiä hädässä. Lisäksi hänen tulisi kertoa oma tahtonsa kaikille ihmisille selkeästi, ei minkään vanhan kirjan kautta. Raamattu ja Koraani aiheuttavat vain kiistoja ja sotia. Jos on olemassa paholainen, ovat maailmanuskonnot taatusti hänen keksintöjään ja Jeesus hänen kätyrinsä.
Kyllä pitää pelastaa. Mutta jos lapsi ennemmin haluaa mennä jäiden alle kuin pelastua, vaikka häntä varoitettiin, niin onko vika Isässä ?
Tarkoitat, että kaikki lentokoneessa ja laivassa olleet halusivat hukkua?
kiitos nimimerkille paha jumala.
Synkkä kuva on ihmisistä valitettavasti ja varsinkin juuri näissä lahkoissa ja eriseuroissa jotka ovat Jeesuksen Krsituksen seurakunnasta saaneet alkunsa.
Se mistä totuus aukeaa on Raamattu ja todellakin se mitä Jeesus Kristus sanoo, tärkeintä on ehdoton rakkaus Isä Jumalaa kohtaan sekä rakkaus lähimmäistä kohtaan. Siihen kasvetaan kun etsitään totuutta.
Evankeliumi on todella selkeä ja vakuuttava. Raamatun vahvuus on vielä siinä että se todellakin on tuhansia vuosia vanha.
Itse lähdin etsimään totuutta Raamatusta vääryyden takia joka vaikutti lahkossa johon vanhempani ja osa ystävistäni kuului.
Ystäväni ja vanhempani palvovat Jumalaa jossa ei todellakaan ole rakkautta saati lähimmäisen rakkautta. Heidän Jumalansa kiduttaa lähimmäisiämme ikuisesti ilman armoa tulimeressä vaikka Raamattu kertoo toisin.
Itse löysin joka solun ja mielen hajoittavan rakkauden Jeesuksesta Kristuksesta.
Se rakkaus ja oikeudenmukaisuus tulee Jumalasta ja Hänen tuntemisestaan.
Se että ihmisiä kuolee joka päivä on normaalia tässä ajassa.
Se että koska kukin meistä lähtee ei ole meidän käsissä.
Mutta se mikä on hyvä tietää, on se ettei Jumalassamme ole vääryyttä, Hän on pyhä, Hänessä on enemmän armoa ja rakkautta kuin ihmisessä.
Siihen asti kuin tämä aika loppuu on meillä jokaisella mahdollisuus tehdä hyvää tai pahaa. Etsiä Jumalaa tai olla etsimättä.
Mutta tämän elämän mukaan saamme oikeudenmukaisen tuomion, jokainen meistä.
Etsikää tai olkaa etsimättä.
Rukoilkaa edes kerrän tai olkaa rukoilematta.
Kysykää tai olkaa kysymättä.
Mutta älkää pilkatko Jumalaa kun ette Häntä tunne.
Miettikää ennemmin vaikka sitä miksi kiroillaan niin paljon jos Jumalaa ei ole.
Ja mitä kirosanat pitävät sisällään.
Kutsutaanko silloin hyvää vai pahaa ?
Tottakai se että ihmisiä kuolee joka päivä on normaalia. Niin juuri tapahtuu kun ei ole mitään jumalaa. Silloin hyville ihmisille sattuu onnettomuuksia ja pahoille käy usein hyvin, ja päin vastoin. Juuri näin maailma toimii ilman jumalaa.
Näin se Jumalattoman elämä karkeasti menee nykyisessä ajassa niin kuin sanoit.
Kaikkien elämä menee näin.
Koko ajanhan tässä tehdään päivittäin tuntikausia sitäkin työtä, että saataisiin niin paljon ihmisiä kuin mahllista, tälle kaikille hyväksi Jumalan Sanan, = Raamatun UT mukaiselle pelastuksen tielle. Etteivät joutuisi niihin SYYSTÄ (kaikki vääryys ja pahuus) Jumalan Sanan vastaisuuksista tuomiokseen / onnettomuuksiin. Jonka, Hän Jumala, on vanhuskailleen luvannut, etteivät joudu.
Valoa pimeyteen.
Uskovan logiikka.
- Tsunami tappaa 200.000 mutta yksi vauva löytyykin elossa - Jumalan ihme!!!
- Lentokone tippuu mereen ja kaikki kuolee - ihmisten omaa syytä.
Mutta vieläkään ihmiset eivät halua etsiä luojaansa ja syntiensä sovittajaa, ei vieläkään!
Jumalanko pitäisi varjella ja siunata loputtomiin jumalattomuutta ja peellisiä syntiä rakastavia ihmisiä, niinkö?
Jumala ei hukuta enää luomakuntaansa mut atulta ja tulikiveä tulee ajallaan siihen valmistautukaa te homoutta rakastavat ja Jumalan pilkkaajat.
Kuka haluaa etsiä ja palvoa tuollaista saamatonta, piilossa pysyvää turhaketta?
Pysykööt piilossa mun puolesta.
Jeesus Kristus kehoitti ihmisiä kääntymään pahoilta teiltään. Hän ei tullut tänne syyttämään ja tuomitsemaan ihmisiä, vaan pelastamaan. jumalaton eläköön jumalattomasti ja vanhurskas vanhurskautukoon.
Minua ei kutsunut Jumalan syyttely ja tuomio vaikka homoutta harrastinkin.
Se oli Jumalan rakkaus joka kutsui.
Sodoman ja Komoran synti oli ylpeys, huoleton elämä, köyhästä ja kurjasta ei välitetty.
Homous on Jumalattomuutta siinä kuin viha veljeänsä kohtaan, tappaminen, loukkaaminen jne.
Kaikki synnit tippuvat Jeesuksessa kristuksessa sitä mukaa kun rakkaudessa kasvetaan.
Jumalan oikeudenmukaiset tuomiot tulevat ajallaan julki ja meidän on pidettävä huolta itsestämme ainakin sen varran ettemme toisia tuomitse.
Sillä se millä me tuomitsemme ja mittaamme ihmisiä tullaan meitä tuomitsemaan ja mittaamaan. Sillä poikkeuksella että Jumalamme ei pisä ikuisesti vihaa.
Jumalan rakkautta ja armoa Jeesuksessa Kristuksessa kaikille.
Jumalan rakkaus on jotain mitä pimentynyt sydän ei voi käsittää. Jumalan rakkaus on se joka näyttää synnin, rakkauden, totuuden ja tuomion.
Nytkin laiva tulessa välimerellä ja matkustajia satoja hätätää kärsimässä, jumala katselee sivusta, entäs isis joka on teloittanut 2000 ihmistä. Näyttää siltä ettei ylhäällä ole ketään katselemassa, haamuja vain.
Niin siinä menee uskovat viattomat lapset ym. Ihan samalla lailla kuka tahansa, miten luotat luojaa siinä saattaa olla uskovilla usko koetuksilla vaikka kuinka rukoilisit.
Pahuus tulee vain pahenemaan kunnes sille laitetaan stoppi ja ikuinen oikeudenmukaisuus asetetaan voimaan.
Enemmän tulee vielä tapahtumaan, todennäköisesti isis vahvistuu ja mahdollisesti Israelkin saa saa vielä pahasti nenilleen.
En tiedä kiinnostaako, mutta uskoni perustuu Jumalan rakkauteen, armoon ja oikeudenmukaisuuteen, joka tulee esiin Jeesuksessa Kristuksessa.
Se on valtava rakkauden täyttämä voima joka ilmenee Jeesuksessa Kristuksessa.
Jos laitamme elämämme tämän elämän varaan, niin sen menetämme.
Kannattaa rukoilla, kokeile edes.
Isään ja ilosanomaan tutustuminen vie aikansa.
Jos kärsimys on mittapuu Jumalan olemassa olon poistamiseksi niin Jeesus Kristus kärsi ja kuoli ristillä syntiemme puolesta.
Israelin kansa on kärsinyt vainoja ja murhia aika tavalla.
Kristityt joutuvat kokemaan pilkkaa ja voinoja jos julistavat jumalasta jossa ei ole vääryyttä.
Tämä Jumalan oikeuden mukaisuus ja pyhyys saa maailman sekaisin.
Sitä ei maailma hyväksy. Kaikki vääryys halutaan laittaa Jumalan taakaksi, vaikka pahuus ei ole Jumalasta.
Jos Jumala pelastaisi kaikki ihmiset palavasta laivasta tai ihmisiä isis joukkojen kynsistä, niin siitä ei uutisoitaisi, se ei ihmisiä kiinnosta.
Aivan samalla tavalla jos joku tulee kertomaan ja näyttämään tutkimus tulokset ettei kaikki tämä mitä katselemme ja näemme voi olla tyhjyydestä, niin sitä ei julkaista.
Mutta jos joku uskoo että marssissa on bussin kokoisia matoja, niin asia julkaistaan tiede lehdessä ilman ihmettelyä.
Jumala on, eikä Hän ole kovin kaukana, rukoukseen vaan.
Jeesuksen kärsimykset ovat kuin hyttysen purema tässä maailmassa lue uutisia niin joka päivä viattomia kuolee, joten sen mukaan jeesuksia olisi miljoonia
Onko jokin ihme jos Jumala sallii kaiken tämän, kun sinäkin pidät noin halpana meidän sovitus uhria.
Jeesuksessa Kristuksessa on pelastus ja sinulla on oikeus haukkua ja halveksia häntä niin paljon kuin haluat.
Sinulla saa olla mielestäsi niin suuri tieto Jumalasta Jeesuksessa Kristuksessa, että voit vaikka kirjoitella edellisen jakeesi.
Mutta voitko huutaa pelastusta Jeesuksen Kristuksen nimessä kun on hätä ja kyse elämästä ?
Onko tuhosi silloin Jeesuksen Kristuksen vika, vai oma vikasi kun et etsinyt Hänen tuntemistaan ajoissa ?
Jeesus Kristus on tärkein asia koko maapallolla Jumalan jälkeen.
Rukoilen puolestasi.