kävellä arkkipiispan yli opillisissa ja käytännön asioissa joille arkkipiispa on antanut siunauksensa ja tehdä kuten moskovassa on tapana?
Tosin en ap kaan pahemmin arvosta hengellisenä lähteenä.
Tosin en ap kaan pahemmin arvosta hengellisenä lähteenä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Aivan todellakin, mutta eihän se mitään, emme me muutenkaan olla mitenkään huolissamme teidän omista arvostusongelmistanne. Siksi onkin aivan turha kuormittaa tätä bittiavaruutta noin tyhjänpäisillä keskustelun avauksilla.
Löydätte varmasti lohtua kaikkein eniten omassa karismaattisessa liikkeessänne, jossa lienee nykyisin jopa alennusmyynti!
Niin taitaa olla koska olen ortodoksi ja ortodoksipapit kieltävät jälkivininkin jo katekumeeneilta tuolla eteläsuomessa.
Sehän onkin tarkoitettu vain ehtoollisella käyneille suun huuhtelemiseen.
Ei muuten ole.
Kyllä muuten on. Siellä huuhdellaan suu että ehtoollinen menee varmasti viimeistä murua myöten alas. Antidora VIELÄ vahvistaa ko. prosessia.
Eri asia on että monessa seurakunnassa sitä jaetaan kaikille, myös ehtoollisella käymättömille, ja monet luulevatkin saavansa ehtoollisen.
Joissain seurakunnissa ei jäliviiniä ja antidooraa jaetaollenkaan ja joissain viini on korvattu vedellä.
Etkö osaa suomea puhua?
Eikö se ole sen oma tyhmyys kuka luulee mitäkin saaneensa?
Ja vaikka saisikin niin mitä väliä ei sinun synti ole eikä sinulta pois.
Juuri tälläisiä maallisia ihmisten keksimiä käytäntöjä taas jälleen kerran.
Prosessoi sinä vaikka kaikki hengellisyydessä mutta Jumalan käskyjä ei tuollaiset ole ainakaan.
Näinhän se ja onkyllä minä jaan jälkiviiniä kaikille jotka sitä tulevat hakemaan jos oon jakamassa. Kuten sanoit se ei ole minulta pois.
Mutta kyseessä onkin yhteiset pelisäännöt joita noudatetaan. Valitettavasti vaan piispat eivät ole saaneet kaikkia seurakuntia toimimaan samalla tavalla. On monia käytännön asioita joihin pitäisi saada selvät ohjeet piispoilta.
Hyvää uutta vuotta kaikille.
Kyllä se vaan on niin että jos pappi hifistelee opeilla ihan julkisesti niin pitäisi papin tietää tuokin asia ilman piispoja.
Taitaa olla niskuroinnista kysymys enneminkin tai venäläismielisyydestä kuin mistään muusta.
Juu, jälkiviinin tarjoajille lista Suomen ortodoksisen kirkon jäsenistä. Voi hyvänen aika.
Jos joku asia askarruttaa, etsi vastaus raamatusta. Jos vastausta ei löydy, tee niin kuin yleensä käytäntö on. Tyhjä kysellä papilta, tai piispalta, he on aivan tavallisia taapertajia.
Alkuperäiseen kysymykseen vastaan että kuka tahansa voi kävellä ap:n siunaamien asioiden yli. Tämä koskee tietysti vain uskonasioita, niissähän ei ole erotuomaria. Maallisissa asioissa on usein päätöksillä laki takana.
Miten siellä moskovassa tehdään? Pää pois ja vankilaan?
Lukekaam "Simeonista ja Hannasta" isä Leo Huurinaisen haastattelu niin näette asioiden oikean laidan! Asiosiat pitääsaada puhua niiden oikeilla nimillä. Hyvä isä Leo Huurinainen, että uskallat!!!
Mitä se hyvä isä sitten sanoo oikeilla nimillä?
Ole hyvä ja lue "Simeonista ja Hannasta" niin saat hyvän käsityksen kirkon tämänhetkisestä asioiden hoidoista!!! Edesmennyt arkkipiispa Johannes oli "lempeyden esikuva". Kuka nykyisistä piispoistamme on vastaavanlainen? Kysyn vaan! Näinhän isä Leokin on sanonut haastattelussaan. Kulkeeko kirkkomme kohti hyvää tulevaisuutta vai kohti luterilaista uskoa?
Konservatiivit odottaa kari mäkisen eroa ,jotta homosekoilu loppuisi ja tilanne normalisoituisi
Homoasianajo on ylittänyt suomalaisten kyvyn ymmärtää mitä saa tehdä asian viemiseksi eteenpäin ,mielestäni eduskuntatalon tykittäminen sateenkaariväreillä ei ole mikään hauska juttu vaan natsismia oikein todella.kansanedustajat ovat olleet pelosta sekaisin ja on ollut pakko puoltaa homoliittoja ,koska onhan mootoripyörä kostoja lennellyt jo vähemmästäkin toimempiteestä ilmoille.Tätäkö tulevaisuutemme on jatkossa
,pelkoa sanoa mielipiteensä ,jottei joutuisi työmaalla syrjityksi koska ei hyväksy pedofiiliaa lapsille.Ymmärrättekö miksi äänestys täytyy mitätöidä mahdollisimman pian ,mutta viimeistään uuden eduskunnan astuessa voimaan.
Uppsalalainen pastori on tuomittu teini-ikäisen rippikoululaisen raiskaamisesta.
Katsokaa ja ihmetelkää mitä homomyönteisyys tekee kirkolle .Ruotsi on lähtenyt paholaisen lonkeroihin mukaan ja nyt alkaa pikkuhiljaa satoa tulla pah olaisen puutarhasta.
Tuosta kirkkoon kuulumisesta. Suomen ortodoksisessa kirkossa on sentään luettelot jäsenistä, mutta tietosuojan vuoksi niitä ei voi kirkkoihin jakaa. Mitenkä on jäsenyyden laita esim Venäjän tai Kreikan kirkoilla. Onko siellä tietoa jäsenyydestä?
Kun on tarpeeksi julkisuudessa voi kuvitella sanovansa ja tekevänsä aivan mitä tahansa.
Mikä hitto on antidora??????????????
Miksi pitä hifistellä noilla sanoilla kuin joku kirjanoppinut?