Tietäiskös kukaan kertoa miten tuo laki muuttuu vuoden alusta onko tapaturmavakuutusta enää turha maksaa??
Nythän on ollut niin että tapaturman sattuessa korvausta on saanut vakuutusyhtiöltä ja Kelalta päällekäin mutta vuoden alusta jompi kumpi jää saamatta mutta kumpi??
Tapaturmavakuutus
15
1296
Vastaukset
- Köyhä
Jaa tästä en ole kuullutkaan, no ei mikään ihme että vakuutusyhtiöt ei paljoa huutele jos jotain tällaista tapahtuu... Saisko jotain linkkiä?
- keka tietaa
oiskos asia niin, että maksat ilman tapaturmavakuutusta työntekijöiden tapaturmat, niin ja omasi ilman vakuutusta.
Toivoisi, että esim Taloussanomien toimittaja kirjoittaisi muutenkin kuin kieli vyön alla, kun näytti menevän jutussa lakisääteiset ja vapaaehtoiset sekaisin.
p.s. älkää nyt vaan yrittäjät irtisanoko omia vakuutuksianne, on taas tulossa hiihtoloma ja muut ajat.- infoa ei löydy
Onkos tuo lakisääteinen pakollinen maksu??
Muistaakseni tuo pakollinen mainittiin tekstissä kun aikoinaan tein tuon vakuutuksen jotain 20-30 vuotta sitten ja kun nyt pitäis säästöjä etsiä niin tuossa säästäisi useamman tonnin vuodessa jos ei pakollinen.
Muutenkin ihmetyttää miksi maksaa jos Kelalta saa jotain. - keka tietaa
infoa ei löydy kirjoitti:
Onkos tuo lakisääteinen pakollinen maksu??
Muistaakseni tuo pakollinen mainittiin tekstissä kun aikoinaan tein tuon vakuutuksen jotain 20-30 vuotta sitten ja kun nyt pitäis säästöjä etsiä niin tuossa säästäisi useamman tonnin vuodessa jos ei pakollinen.
Muutenkin ihmetyttää miksi maksaa jos Kelalta saa jotain.Siis yrittäjän vakuutus on ihan vapaaehtoinen. Tilannehan on vain se, että Kelan rahoilla taitaa edut huonontua jos jotain sattuu. Tietenkin olisi mukava tietää, mitä uudistus todella tarkoittaa, vai onko kysymys siitä, että nykyään vakuutusyhtiö maksaa sen mitä kela vakuutusyhtiö aiemmin.
- yrittäjä...
Työntekijöiden (jotka eivät ole yrittäjäasemassa) lakisääteinen tapaturmavakuutus on edelleen lakisääteinen. Kustannuksena melko pieni mikäli et rakennustoimintaa harjoita.
Yrittäjä ei ole kuulunut eikä kuulu työtapaturmia koskevan lain piiriin, vastaanvantyyppisen turvan kuin työntekijä saa lain myötä, voi yrittäjä ottaa vakuutusyhtiöstä. Tuote kulkee nimellä yrittäjän tapaturmavakuutus ja se on siis vapaaehtoinen. Jos firmassa on työsopimuksella sukulaisia, kannattaa heidän asema tarkistaa ettei tule yllätyksiä. Viime vuosina yrittäjäasemaan "pääsemistä" on helpotettu ja pienelläkin omistuksella työntekijä onkin yrittäjä.
Muutos v. 2015 alusta tulee työtulon määrän kautta, eli esim. YEL-vakuutusta varten on määritelty työtulo, joka vaikuttaa myös Kelan maksamiin etuisuuksiin. Muutos koskee n. 13 000 € alle jäävää työtuloa, joka siis jatkossa ei oikeuta Kelan etuisuuksiin esim. sairaspäivärahan osalta. Suomeksi sanottuna jos työtulo jää alle tuon rajan niin sitä ei oikeastaan kannata maksaa, eläke jää alle kansaneläkkeen jonka saa joka tapauksessa, vaikkei työeläkettä olisikaan tienannut päivääkään.
Eläkevakuutusyhtiöissä (ainakin Eterassa) on hyvä asiakaspalvelu joka kertoo miten asiat kunkin yrittäjän kannalta menee. Puhelu voi säästää isolta harmilta.- infoa ei löydy
Edelleen...lakisääteinen on lakisääteinen mutta ei välttämättä pakollinen.
Enpähän saanut vakuutusyhtiöstä mitään infoa kun kysyin ja raksayrittäjä oon että puhutaan tosiaan tuhansista euroista tuon maksun suhteen ja koskee vain itseäni.
Säästöt otettu tuosta käyttöön ja seuraavaksi tulee mietintään miksi maksan yrittäjien jäsenmaksua kun sieltäkään ei ole infottu kun kystyin ...sylettää. - yrittäjä...
infoa ei löydy kirjoitti:
Edelleen...lakisääteinen on lakisääteinen mutta ei välttämättä pakollinen.
Enpähän saanut vakuutusyhtiöstä mitään infoa kun kysyin ja raksayrittäjä oon että puhutaan tosiaan tuhansista euroista tuon maksun suhteen ja koskee vain itseäni.
Säästöt otettu tuosta käyttöön ja seuraavaksi tulee mietintään miksi maksan yrittäjien jäsenmaksua kun sieltäkään ei ole infottu kun kystyin ...sylettää.Jos sinulla on työntekijöitä niin joudut hankkimaan heille lakisääteisen tapaturmavakuutuksen. Kun sanot työntekijöille että jatkossa lasku y-tunnuksella tai Ukko.fi kautta niin sen kulun voit pyyhkiä pois.
Itsellesi et välttämättä vakuutusta tarvitse, mutta erittäin suositeltavaa se on. - Äly hoi !
yrittäjä... kirjoitti:
Jos sinulla on työntekijöitä niin joudut hankkimaan heille lakisääteisen tapaturmavakuutuksen. Kun sanot työntekijöille että jatkossa lasku y-tunnuksella tai Ukko.fi kautta niin sen kulun voit pyyhkiä pois.
Itsellesi et välttämättä vakuutusta tarvitse, mutta erittäin suositeltavaa se on."Kun sanot työntekijöille että jatkossa lasku y-tunnuksella tai Ukko.fi kautta niin sen kulun voit pyyhkiä pois"
Missäs pöntössä sinä " yrittäjä...." olet kasvanut, kun kuvittelet työntekijästatuksen muuttamisen yrittäjästatukseksi, olevan noin helppoa.
Kun "sanot" noin työntekijöille, on viikon sisällä rivi Hakaniemen kasakoita niskassasi ja viimeistään verottaja kaataa maksettavaksesi jälkikäteen hurjan laskun. Väin järjetön ja konkurssikypsä yrittäjä lähtee tuolle tielle.....
- Älkää hihkuko
Tämäkin muutos taas vaan lisää kustannuksia Valtiolle. Eikö ne saakelin puupäät Eduskunnassa yhtään tiedä että etuisuuksia pitää LEIKATA 10 mrd euron verran Valtion budjetista. Eikä enää lisätä yhtään.
Taas tämäkin uudistus viety vaan väkisin läpi, vaikka maa velkaantuu 7 miljardia euroa tänäkin vuonna.
Yrittäjien ei pitäisi olla hihkumassa onnesta, kun taas tällainenkin lisäkulu ja menoautomaatti lakiteksteihin rakennettiin.
Se vaaan indikoi sitä että 100..200 kpl muita samanlaisia lakimuutoksia ja rahanreikiä on koko ajan Eduskunnan Lakivalmistelussa etenemässä.
Suomen valtion menot senkuin vaan lisääntyy, kuin mitään tuottamaton kuonakasa nurkassa. - keka tietaa
Eikös yämä uudistus liity tilanteeseen, jossa yle työtuälo pitää nostaa n.9.000 - 13.000? Niin Kelahan maksaa vasta 4. päivästä eteenpäin, tapaturmavakuutus jopa ilman omavastuuta, niin ja sovitun mukaisesti ja jopa jokaiselta päivältä.
Niin maksaako tapaturma koko summan ja kela oman osuutensa yhtiölle, vai,? Tai lääkkeet ilmaiseksi, ja kela korvaa yhtiölle oman osuutensa, vai ostetaanko lääkkeet apteekista kelavähennyksellä, ja haetaan korvaukset yhtiöltä? - kilpertti
Katkaisin solisluuni helmikuussa. Rakennusalaln yrittäjänä hommat seis pariksi kuukaudeksi.
Yrittäjän tapaturmavakuutus korvaa jonkun kympin, ja ilokseni kuulin että tämmöinen muutos oli vuodenvaihteessa tehty. En oikein ymmärrä perusteluja lakimuutokselle, että näin yrittäjä samaistetaan palkansaajaan...miten niin, palkat maksetaan työntekijöille, ja yrittäjä nostaa liksaa, jos jotain jää. No kuitenkin, irtisanon vakuutukseni, siitä muutaman tonnin säästö, ja ei muutakuin kelaan! - diipadiidaa
Ei tästä asiasta ole oikein missään kunnollista tietoa saatavilla. Ja kyllä itsekin muistan aikoinani, että yrittäjän vapaaehtoisen tapaturmavakuutuksen kohdalla luki yrittäjän lakisääteinen tapaturmavakuutus, vaikka se ei sitten kuitenkaan ollut lakisääteinen kun sitä tarpeeksi pitkään vakuutusedustajalta tivasin.
Olen ymmärtänyt asian menevän uuden lain mukaan näin:
Jos kyseessä on työtapaturma eli työaikana tapahtunut juttu, niin silloin korvaus tulee yrittäjällekin KELAlta. Jos taas sattuu vapaa-ajalla, niin silloin korvataan vakuutuksen kautta.
Jos se menee näin, niin silloin on aivan turhaa maksaa täysimääräistä yrittäjän tapaturmavakuutusta, koska se on voimassa vain vapaa-ajalla. Toisin sanoen vakuutuksen pitäisi olla "yrittäjän vapaaehtoinen vapaa-ajan tapaturmavakuutus" ja vakuutusmaksun puolet nykyisestä. Edelleen ainakin Lähitapiola laskuttaa ihan niinkuin ennenkin vaikka vakuutuksen kattavuus on puolittunut. - Joopajoo700
Olen loukkaantunut työtapaturmassa 2001 menettäen työkykyni entiseen ammattiini kuorma-autonkuljettajana. Toimin yrittäjänä tuolloin ja olen joutunut lopettamaan yrityksen toiminnan koska en voi itse tehdä kuskin töitä. Olen taistellut oikeuksistani, oikeudesta sairaspäivärahaan, uudelleen koulutukseen saaden vain kielteisiä päätöksiä. Kuitenkin lääkärien lausunnot ovat yhteneväiset asian suhteen. Vakuutusyhtiönä toimi A-vakuutus josta tuli myöhemmin osa Pohjola konsernia. Olen omaehtoisesti kouluttautunut, koska minulla ei ollut tuolloin kuin peruskoulun päästötodistus. Nyt olen lopputyötä vailla valmis insinööri ja pedagogisia opintoja opettajakorkeakoulussa. Tulevaisuuden visioni on tehdä vielä jotain josta saisin edes osan toimeentuloni, vaikka olen kohta 45 v. Samalla jatkan taistelua Pohjolaa vastaan. Vaikka työtapaturmalakiin on säädetty tietyt asiat niin ne eivät näemmä koske vakuutusyhtiöitä, koska ne tekevät päätökset kuitenkin katsoen omaksi parhaakseen. Olen valittanut kaikki instanssit ja jäljellä on kai vai tuoda asia julkisuuteen tavalla tai toisella... Voimat on koetuksella ja vit..us on käsittämätön. Opetus numero yksi, jonka olen oppinut kantapään kautta: Yrittäjänä olette työtapaturman sattuessa niin tapaturmavakuutusyhtiön kuin eläkeyhtiön että Kelan kuntoutuksien, uudellenkoulutusetuuksien ulkopuolella
- Joopajoo700
Tahdon sanoa että jos yrittäjänä maksat vapaaehtoista tapaturmavakuutusmaksua noin 3000€ vuodessa niin kyllä raha kelpaa vakuutusyhtiölle OP Finanssiyhtiölle mutta kun sattuu tapaturma ja yrittäjä tarvitsee uuden aloituksen niin uudelleen koulutukseen kuin oman elämän uudelleen järjestelyyn niin vakuutusyhtiö ja sen "pelinappulat" tapaturmalautakunta ja muutoksenhakulautakunta keksivät kaiken että ei tarvitse maksaa mitään. Eli tahdon sanoa että ed. Instanssit ovat vakuutusyhtiöiden talutusnyörissä. Lukiessa näitä hylkäyksiä netistä niin OP finanssiyhtiön nimi tulee todella usein esille.
- Anonyymi
Tarvitsetko apua tapaturmavakuutuksen hankintaan tai haluatko selvittää tarkemmat hinnat ja ehdot? https://kodinplaza.fi/ avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan483080Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan272884- 1212316
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281432Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336- 111296
Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj121073- 74979
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39922Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13802