Perintövero pois ja varallisuusvero takaisin käyttöön

Perintövero on kohtuuton nykyään koska esim.perinnöksi saatua kiinteistöä on näin suurlaman aikaan vaikea myydä jotta saisi maksettua perintöveron.
2665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Jos kerran verotetut varallisuudet jätettäisiin rauhaan, niin varallisuutta kertyisi Suomeen useammalle ja enemmän, mikä hyödyttäisi kaikkia.

Äänestä

Varallisuusvero ok, perintövero ei.

Äänestä

Perintöveron poistossa olen kokoomuksen kannalla, vaikka se ei vielä riitä äänestämiseen kokoomusta.

Äänestä

Eli jos saat 25 miljoonaa Perintöä maksat siitä 0% veroa.
Jos painat Hiki Päässä töitä ja tienaat 2000e maksat siitä 20% Veroa.

Onko se jotenkin reilua?
On. Kokoomuksen mielestä.

Kauheaahan se olisi jos Laiskuripoika saisi Isältään 200 Miljoonan perinnön ja joutuisi vielä Veroakin maksamaan.

Äänestä
  • Nyt on kyse kiinteästä omaisuudesta, joka on varsinkin näin vaikeina aikoina varsin vaikeaa muuttaa rahaksi, jolla sitten selviäisi veroista.

    Ajatteleppa esim jotain perheyrittäjää. Toimiva hyvä yritys voi olla vaikka parin miljoonan arvoinen. Omistaja kuolee yllättäen. Mitä mahdollisuuksija jää omaisille? Pankit ei myönnä lainaa edes vakavaraisille pk-yrityksille helpolla. Jäljelle jää yrityksen myynti, jotta perintöveron saa maksettua. Kuka ostaa yrityksiä tällaisena aikana? No ne, joilla on rahaa tehdä isoja voittoja ostamalla pilkkahintaan ahdingossa olevilta.

    Onko tämä siis mielestäsi oikein. Jonkun elämäntyö valuu hiekkaan yhteiskunnan ahneuden edessä.

    On ihan oikein, että tällaista vääryyttä vastaan taistellaan.

    Äänestä

  • haloooo!

    Mistä sä kuvittelet että se 25 milliä ilmestyy, tyhjästä?
    Siitä on joku maksanut jo monta veroa, ei se suinkaan ole verotonta!

    "laiskuripoja" isä on joutunut kyllä maksamaan siitä paljon
    enemmän kuin sun 20% veroa

    Äänestä

Jos veroparatiiseja ei saada kuriin, on kaikki muut toimet turhia!

Äänestä

Varallisuusveron paluu aiheuttaisi valtavan varallisuuden paon Suomesta. Nykyään on helppoa viedä muu kuin kiinteä omaisuus verottajan ulottumattomiin. Verottajan kynsiin jäisi lähinnä työllään kohtuulisia varallisuuksia keränneitä perheitä.

Äänestä

Saat Pankista lainan kun panet sen perimäsi Kiinteistön takuuksi.
Sitten voit rauhassa myydä sitä Perintöäsi.

Äänestä
  • Entäpä jos perilliset haluaa jatkaa yritystä? Tietenkin täällä sossusuomessa sellainen ei passaa, kun kaikenmaailman sossupossuille on elintaso kustannettava hinnalla, millä hyvänsä. Vaikkakin siinä pesuveden mukana voi mennä "nokia", tai muutama.

    Äänestä

Ei pankit anna tuollaiseen lainaa nykyään.

Äänestä

Ok aloitus.

Äänestä

Rikkaiden kuluu rikastua ja köyhien köyhtyä yhä kurjemmiksi.

Äänestä

Perintövero pois ja varallisuusvero takaisin.

Äänestä
  • varallisuusvero menisi suoraan mm vuokriin.
    Sitäkö todella haluat?

    Äänestä

Ei mene.

Äänestä

Perintövero poistettava heti ja varallisuusvero takaisin.

Äänestä

.

Äänestä

meillä on jo käytössä varallisuusvero kiinteistöveron muodossa

Vasurit ovat ainoita jotka tämän LISÄ verotuksen perään huutelee

Äänestä

Perintövero poistettava heti ja varallisuusvero kehiin.

Äänestä

Perintö on jo kerran verotettu, vedotaan. Entäs sitten palkka? SAiitä ensin maksaa työnantaja veroa, sitten työntekijä, ja kun palkkaa käyttää iin taas maksetaan veroa.

Jos joku pitäisi poistaa niin palkkaverotus tai arvonlisäverotus. Sitpaitsi moni säilyttää perintönsä eikä se näin ohjaudu edes kulutukseen joka kasvattaisi taas hyvinvointia. Perintöjen päällä vain istutaan. Pienituloisten verotus pitäisi poistaa, heillä sekin lisäraha ohjautuu kulutukseen. Jos rikkaalla jää 100e enemmän, ei hän sillä lisää ruokaa kaupasta osta.

Juuri tällaisilla rikkaiden verohelpotuksilla ja järjenvastaisilla päätöksillä on tämä maa ajettu konkurssiin. Ja sama linja näyttää jatkuvan.

Äänestä

Perinnöstä voi kieltäytyä, jos et ole kuullut.

Äänestä

ok

Äänestä

OK aloitus.

Äänestä

Kyllä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sjhgg kirjoitti:

Perintövero on kohtuuton nykyään koska esim.perinnöksi saatua kiinteistöä on näin suurlaman aikaan vaikea myydä jotta saisi maksettua perintöveron.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu