Kyllä trollit ovat rasittavia.

Ei jaksa enää

Syökähän mikään päätä niin paljon kuin seuraava homma?:
Kun osallistut johonkin keskusteluun, niin jo kohta sitä sun sanomaasi asiaa, mielipidettä vääristellään ja vänkytetään selvää asiaa. Nimitellään, saivarrellaan ja halutaan ymmärtää asiat väkisinkin väärin. Sitten keskusteluketju karkaa ihan toisille raiteille, millä se alun perin oli.
Minä olen ottanut sen linjan, että jätän kaikki trollit omaan arvoonsa. Ei heidän kanssa pysty mistään asiasta keskustelemaan, koska se menee aina siihen samaan: jonninjoutavaksi väittelyksi, mikä saa lapsellisia piirteitä. Siihen on turha haaskata energiaa, koska trolli ei halua olla mistään samaa mieltä.

8

186

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Papin väki.

      Sinun pitää pyytää trollintappaja paikalle. Ensiksi sinun pitää tavata kuusistonlinnan pappi, joka antaa sinulle loitsun, jolla sitten kutsut tappajan paikalle.

      Tavataan Mäntsälän shelillä, annan siellä sulle kartan Kuusistonlinnaan.
      Matka tulee sisältämään paljon vaaroja. Pahimmat mahdolliset kompstuspaikat ovat eteesi hyppäävät ikituolit. Niihin jos joudut, niin olet ikuisessa tuolienkirouksessa ja kukaan ei enään koskaan löydä sinua.
      Myös lentävät hohottajat, tunkeuttajaksikin kutsutaan, tekevät pahaa jälkeä. Niistä selviää parhaiten olemaan välittämättä niistä, mutta niiden kuiskinta yleensä rikkoo vahvimmankin sielun!!


      Päävihollisesi tulee olemaan Kotkolan viiltäjä. Hän pelkää trollintappajaa, joten hän tulee tekemään kaikkensa estääkseen sinun pääsysi papin luokse.
      Hänellä on kaksi ja puoli metrinen kahden käden miekka. Samalla hän käyttää vajakkiloitsuja. Tietääkseni, kukaan ei vielä ole uskaltanut yrittää uhmata kotkolan viiltäjää.. On olemassa kyllä wanha tarina eräästä Kivi_ nimisestä maahisesta...

    • :-)

      Kai se on sitten se trollintappaja paikalle pyydettävä.

      • Papin väki.

        Kivi_ niminen maahinen on aika kova luu ollut Kotkolan viiltäjälle. Kivi_ osaa kuulemma kommunikoida kivien kanssa ja pystyy kokoamaan niistä aika massiivisen armeijan. En ole vaan nähnyt ko. kaveria yli 700 vuoteen.


    • Historiasta löytyy

      Näitä ilmiöitä on tällä maailmankulmalla käsitelty runsaasti aikain saatossa. Jo muinoin runoiltiin jotenkin näin:

      Kyylä kyttäs kypärän takaa,
      Trolli troikotti kassejaan,
      Kotko kaatui kamaraan,
      pyörtyi pahoin paskaläjään.

      Myös eteläisemmät kansallissankarit, Kalevipoeg sekä Lacplesis, karhunrepijä, ovat olleet tietoisia näistä pohjoisen veijareista.

    • Raitio-v

      Voi tehdä niinkin, että kirjoittaa oman kommentin, eikä keskustele siinä ketjussa sen enempää.

      • ei auta

        Ei se auta, vaikka ei enää palaa keskusteluun. Trolli voi tulla uniin, unessa kälättää loputtomia sepustuksiaan.

        Trolli voi myös kaupungilla ryhtyä varjostamaan alkuperäistä paltan kirjoittelijaa, kulkee perässä, varjostusetäisyydellä, niinkuin myymälävartija tai joku kyylä.

        Trolli voi aiheuttaa esim. kirjoittajan lähelle pahaa hajua, joka aiheuttaa vastenmielisiä tuntemuksia.

        Jos on saanut riesakseen trollin, ei siitä pääse helpolla, ei ehkä pääse koskaan eroon.


    • Viisas professööri

      Mua loukkaa sana trolli, ylläpidolle on lähetetty viesti tästä.

      Sana tullaan sensuroimaan tästä lähin. Oikea sana on humoristi tai oikeassa olija.

    • Viisas professööri

      Hae apua, itsemurha ei ole ratkaisu mihinkään.

      Tiedän että olet pettynyt, kun olet aina väärässä, niinkuin nytkin - kyllä sä jaksat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe