Kyllä trollit ovat rasittavia.

Ei jaksa enää

Syökähän mikään päätä niin paljon kuin seuraava homma?:
Kun osallistut johonkin keskusteluun, niin jo kohta sitä sun sanomaasi asiaa, mielipidettä vääristellään ja vänkytetään selvää asiaa. Nimitellään, saivarrellaan ja halutaan ymmärtää asiat väkisinkin väärin. Sitten keskusteluketju karkaa ihan toisille raiteille, millä se alun perin oli.
Minä olen ottanut sen linjan, että jätän kaikki trollit omaan arvoonsa. Ei heidän kanssa pysty mistään asiasta keskustelemaan, koska se menee aina siihen samaan: jonninjoutavaksi väittelyksi, mikä saa lapsellisia piirteitä. Siihen on turha haaskata energiaa, koska trolli ei halua olla mistään samaa mieltä.

8

137

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Papin väki.

      Sinun pitää pyytää trollintappaja paikalle. Ensiksi sinun pitää tavata kuusistonlinnan pappi, joka antaa sinulle loitsun, jolla sitten kutsut tappajan paikalle.

      Tavataan Mäntsälän shelillä, annan siellä sulle kartan Kuusistonlinnaan.
      Matka tulee sisältämään paljon vaaroja. Pahimmat mahdolliset kompstuspaikat ovat eteesi hyppäävät ikituolit. Niihin jos joudut, niin olet ikuisessa tuolienkirouksessa ja kukaan ei enään koskaan löydä sinua.
      Myös lentävät hohottajat, tunkeuttajaksikin kutsutaan, tekevät pahaa jälkeä. Niistä selviää parhaiten olemaan välittämättä niistä, mutta niiden kuiskinta yleensä rikkoo vahvimmankin sielun!!


      Päävihollisesi tulee olemaan Kotkolan viiltäjä. Hän pelkää trollintappajaa, joten hän tulee tekemään kaikkensa estääkseen sinun pääsysi papin luokse.
      Hänellä on kaksi ja puoli metrinen kahden käden miekka. Samalla hän käyttää vajakkiloitsuja. Tietääkseni, kukaan ei vielä ole uskaltanut yrittää uhmata kotkolan viiltäjää.. On olemassa kyllä wanha tarina eräästä Kivi_ nimisestä maahisesta...

    • :-)

      Kai se on sitten se trollintappaja paikalle pyydettävä.

      • Papin väki.

        Kivi_ niminen maahinen on aika kova luu ollut Kotkolan viiltäjälle. Kivi_ osaa kuulemma kommunikoida kivien kanssa ja pystyy kokoamaan niistä aika massiivisen armeijan. En ole vaan nähnyt ko. kaveria yli 700 vuoteen.


    • Historiasta löytyy

      Näitä ilmiöitä on tällä maailmankulmalla käsitelty runsaasti aikain saatossa. Jo muinoin runoiltiin jotenkin näin:

      Kyylä kyttäs kypärän takaa,
      Trolli troikotti kassejaan,
      Kotko kaatui kamaraan,
      pyörtyi pahoin paskaläjään.

      Myös eteläisemmät kansallissankarit, Kalevipoeg sekä Lacplesis, karhunrepijä, ovat olleet tietoisia näistä pohjoisen veijareista.

    • Raitio-v

      Voi tehdä niinkin, että kirjoittaa oman kommentin, eikä keskustele siinä ketjussa sen enempää.

      • ei auta

        Ei se auta, vaikka ei enää palaa keskusteluun. Trolli voi tulla uniin, unessa kälättää loputtomia sepustuksiaan.

        Trolli voi myös kaupungilla ryhtyä varjostamaan alkuperäistä paltan kirjoittelijaa, kulkee perässä, varjostusetäisyydellä, niinkuin myymälävartija tai joku kyylä.

        Trolli voi aiheuttaa esim. kirjoittajan lähelle pahaa hajua, joka aiheuttaa vastenmielisiä tuntemuksia.

        Jos on saanut riesakseen trollin, ei siitä pääse helpolla, ei ehkä pääse koskaan eroon.


    • Viisas professööri

      Mua loukkaa sana trolli, ylläpidolle on lähetetty viesti tästä.

      Sana tullaan sensuroimaan tästä lähin. Oikea sana on humoristi tai oikeassa olija.

    • Viisas professööri

      Hae apua, itsemurha ei ole ratkaisu mihinkään.

      Tiedän että olet pettynyt, kun olet aina väärässä, niinkuin nytkin - kyllä sä jaksat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      30
      3562
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      96
      3256
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      89
      3097
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3078
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      67
      2975
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2708
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2520
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      66
      2416
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      43
      2265
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      88
      2042
    Aihe