Jeesus ilmaisi kuinka vaikeaa hengellisesti rikkaan on saavuttaa Jumalan valtakunta:
"Helpompaa on kamelin mennä neulan silmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."
Tässä Jeesus nimenomaan tarkoitti ihmisiä, jotka kokevat olevansa opillisesti rikkaita ja oikeaoppineita kuten Jeesuksen ajan kirjanoppineet, fariseukset ja saddukeukset, jotka kokivat olevansa muita uskovia tiedossa ja ymmärryksessä huomattavasti viisaampia ja rikkaampia.
"Helpompaa on kamelin mennä neulan silmän läpi kuin rikkaan päästä Jumalan valtakuntaan."
Tässä Jeesus nimenomaan tarkoitti ihmisiä, jotka kokevat olevansa opillisesti rikkaita ja oikeaoppineita kuten Jeesuksen ajan kirjanoppineet, fariseukset ja saddukeukset, jotka kokivat olevansa muita uskovia tiedossa ja ymmärryksessä huomattavasti viisaampia ja rikkaampia.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Puhut potaskaa.
Adventisti pelastuu, mutta antiadventisti ei.
Antiadventistilla on toivoa, mutta adventistilla ei.
Näin se menee!
Antiadventistilla ei ole mitään toivoa. Neuroottisia valehtelijoita kaikki.
Kaikilla on mahdollista pelastua,ei Adventisti ole poikkeus,mutta heidän uskonsa on mitä on,sen opin mukaan on Pelastus mahdoton,ei sen uskonopin mukaan pelastu,vaan on sitä vailla,en rupea erotteleen missä mennään pieleen,mutta liian monta kohtaa kulkee ohi Jeesuksen Kristuksen!
Voi kun paljon Uskonlahkoja tämä maapallo pitää sisällään ja kuin vähän on niitä jotka Uskolahkot on pelastuksen opin oikealla puolen,sitä kauhistuneena ja osin hätääntyneenäkin toitotan,että on vain yksi ja ainut pelastus,ei mikään muu ylitä sen pelastuksen sanan oppia,se on Jeesus Kristus ja Raamattu oppeineen,minkä pyhähenki opastaa ja antaa tiedon mitä sana sanoo pelastuvalle!
Elkää uskoko kaikkea mitä teille syötetään,mutta kaiken mitä teille saarnataan etsikää se Raamatusta,pitääkö se paikkaansa ja jos ei Saarna puhu Kristuksen Sovituksentyöstä ja pyhää sanaa,kuten Parannuksen tekoa ja kaikkea sitä mitä uskon elämä vaatiin,ei ole Jumalan sanaa,siihen on piiloutunut Antikristuksen valheoppia ja sitten ollaan menty pois Jeesuksen kapeasta tiestä,eikä siihen kuulu mikään Marian palvonta,hän on vain Jeesuksen Äiti eli Synnyttäjä,mutta Pyhähenki on Siittäjä,ei muuta sen Enkeli ilmoitti pyytäen luvan Marjalta,mutta mitään muuta tehtävää hän ei suorita,hän on taivaassa,mutta ei kenenkään syntien sovittajana,eikä ilmoittajana totuutta,siihen on muut tekijät ,kuten Enkelit!
Hyvää Uuttavuotta,ja kun teette Uuden vuoden lupaukset ,niin Parannuksen teon lupaus on hyvä lupaus,jos sellaisija teette,siitä Jumala pitää! Ari
Puhut potaskaa.
Adventismi = Jeesuksen usko.
Hyvää uutta vuotta myös sinulle veli Ari Jumala on äärettömän suloinen persoona!
Siunausta sinulle toivoo yks advari veli.
http://suomiprofetiassa.wordpress.com/norjalaisen-naisen-naky-vuodelta-1968/
Itseriittoisan ja aina oikeassa olevan adventistin on lähes mahdoton pelastua.
Suurimman vastuun kantavat luonnollisesti pastorit ja adventtikirkon muut adventismin oppeja julistavat. Heiltä tullaan kerran vaatimaan harhaanjohdettujen ja valheellisilla opeilla sokaistujen henki.
Oletko muuten tavannut adventtikirkon pastoria, joka olisi pyytänyt anteeksi vääryyksiään? Olen vain kuullut pastoreista, jotka puolustelevat tekosiaan tai alkavat syyttää esim. uhriksi joutunutta.
Sinäkö "Kerran vaaditaan" alat tuputtaa adv. pastoreille tapojesi mallia.
Katsoisin ennemmin Kristusta, kuin ympärilläni olevia.