Edellen ns. Persuja, mutta nyt on pakko pelata ja kaataa kokomus, äänestämållä keskustaa. Yksinkertaista, eikö...ei spekuloitavaa.
me perussuomalaiset olemme
pelinpolitiikkaa
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Varmuuden vuoksi äänestän keskustaa, vaikka olen vasemmalta oleva persu. Vika ei ole Soinissa.
Kokomua kaatuu vain äänestämällä tällä kertaa tapojensa vastaisesti keskustaa, nin eikä keskustan väessä ole mitään vikaa. He ovat syntymärikkaita, eikä nousukkaita, niinkuin kok porukka. Nousukasmaisuus kertoo taustasta, sivistymättömästä taustasta. Nousukkaayt ovat pitäneet valtaa, ja se on nähty. He ovat käsittäneet valtionpäämiesten tehtävät aivan väärin.
Syntymärikas ei ole ahne, mutta nousukas on.
Kai tajuat että Kokoomuksella ja Keskustalla on lopujen lopuksi hyvin vähän eroja. Molemmat on puhtaita porvaripuolueita ainoastaan erilaisilla painotuksilla erilaisiin porvareiden ryhmiin.
Jos ei seuraa politiikkaa ja uskoo kaiken mitä Keskusta aina oppositiossa ollessaan huutelee, eikä varsinkaan jaksa ottaa selvää minkälaista politiikkaa Keskusta hallituksessa ollessaan aina tekee, ymmärän että Kepu vaikuttaa houkuttelevalta vaihtoehdolta.
Jos edes muutaman tunnin uhraa elämästään noiden asioiden selvittelyyn, niin porvarilliseen yhteiskuntaluokkaan kuulumattomat kiertäisivät Keskustan ihan yhtä kaukaa kuin Kokoomuksenkin.
Keskusta on pienempi paha noista kahdesta. Vas ja Persut ei saa niin paljon ääniä, että sIitä olisi hyötyä. Tärkeintä on kataa ylimielinen kok pentulauma, ja pääministerin salkun kantajaksi täyspäinen aikuinen ihminen.
Millä perusteella se on pienempi paha? Minkälaisia poliittisia eroavaisuuksia näillä kahdella sinun mielestä on? Anna esimerkit vaikkapa Kepun edellisiltä hallituskausilta.
Mitään mitä ne oppositiossa ollessaan sanoo ei kannata uskoa, sen verran usein niillä takki vaalien jälkeisenä aamuna on kääntynyt.
Onhan ne tälläkin vaalikaudella hiillostaneet hallitusta koko ajan esim. koulutusmäärärahojen leikkaamisesta, mutta silti niiden omassa varjobudjetissa siihen suunnattu rahamäärä oli täsmälleen sama kuin hallituksen vastaavassa.
Kepu on todennäköisesti pahin puskista huutelija koko Suomen poliittisella kentällä.
Kuka sanoi, että ei lähdetä maksamaan Kreikkalaisten maksamattomia veroja? Ännet kotimaan puolesta.
Valitettavasti ihmisten muistin on niin onnettoman lyhyt ettei se enää muista Kepun ja Kokoomuksen ensimmäistä apupakettia Kreikalle.
Tai siis eurooppalaisille pankeille, mutta muka Kreikalle.
Perussuomalaiset on mätä puolue mitäänsanomaton tekopyhiä ääliöitä täynnä!!!
Itse DIktaattori Soini johtaa!!!!!!!!!!!
Rökäletappio tiedossa vaaleissa niin
Ei rökäletappio, vaan me persut olemme lainassa keskustalla, kaataaksemme kokoomuksen. Eli Jytky on tas tulossa, saatte nähdä.
Kokkarit vain maksamaan kreikkalaisten verot. Kukahan se mätä onkaan taitaa olla ahne joka syö koko kakun itse. Kokkareille vain lisävero, sillä muut on jo imetty tyhjiin