Suomalaisten usko romahti 4:ssä vuodessa !

KATin haamu

Vuoden 2011 vs. 2007 tilastopylväät suomalaisen uskosta ja eritoten uskon romahduksesta on karua katsottavaa:

http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/9F631B43F474D7AAC22579FE00228AA3/$file/KT%20kuvio2-1.jpg


http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/6A8B56FC004BBA20C22579FE002244D9?OpenDocument&lang=FI
" Suomalaisista runsas neljännes (27 %) ilmoitti kyselyssä uskovansa kristinuskon Jumalaan. Vuoden 2007 kyselyyn verrattuna osuus on pudonnut kymmenellä prosenttiyksiköllä. Yli viidennes suomalaisista (21 %) puolestaan ilmoitti, ettei usko Jumalan olemassaoloon. Osuus on noussut kaikkien aikojen suurimmaksi."
..
" Vuonna 2007 noin 63 prosenttia piti oppia Jeesuksesta Jumalan Poikana vähintään todennäköisenä, vuonna 2011 vastaava luku oli enää 41 prosenttia"


Mistä näin nopea muutos johtuu? Puolimatkan naurettavasta myyräntyöstäkö ?
Vai Dawkins co valtavasta suosiosta ?

8

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halavatun ateisti

      Omalta kohdalta voin sanoa, että kreationistien ym. fundamentalistien fantasioitten lueskelu täältä suoli24:stä sun muualta on omiaan hävittämään ne viimeisetkin uskon rippeet, jos sellaisia koskaan olikaan. Suosittelen lämpimästi muillekin ateisteille.

      • "Omalta kohdalta voin sanoa, että kreationistien ym. fundamentalistien fantasioitten lueskelu täältä suoli24:stä sun muualta on omiaan hävittämään ne viimeisetkin uskon rippeet, jos sellaisia koskaan olikaan. Suosittelen lämpimästi muillekin ateisteille."

        Minäkin toivoisin, että täällä palstalla kävisi enemmän uskovaisia lukemassa mytomaani-multinilkki-jyrin, Torpan, Jaakopin, multini(l)kki-JC:n ja Miikanaahumin hörhöilyä ja valehtelua. He tekevät parasta kreationismin vastaista työtä.


      • pauttiarallaa
        puolimutkateisti kirjoitti:

        "Omalta kohdalta voin sanoa, että kreationistien ym. fundamentalistien fantasioitten lueskelu täältä suoli24:stä sun muualta on omiaan hävittämään ne viimeisetkin uskon rippeet, jos sellaisia koskaan olikaan. Suosittelen lämpimästi muillekin ateisteille."

        Minäkin toivoisin, että täällä palstalla kävisi enemmän uskovaisia lukemassa mytomaani-multinilkki-jyrin, Torpan, Jaakopin, multini(l)kki-JC:n ja Miikanaahumin hörhöilyä ja valehtelua. He tekevät parasta kreationismin vastaista työtä.

        No eipä sinunkaan pollaasi järki ole päässyt saastuttamaan.

        Voi lonkalta sanoa että olet keskitason alapuolen kulkija.


    • olis vaa vielä piene

      Tuossahan tarkoitetaan luterilaista käsitystä jumalasta.
      Kukapa siihen enää homopiispojen jälkeen uskoisikaan?

      • jyrikö se siellä

        Mitähän jyri/moosess nuo prossat olissivat sinun käsitysksesi mukaisesta jumalsta ja raamatuntulkinnasta? Promillen miljoonasosa taitais olla yläkanttiin arvioitu


    • Jyri

      Ei todellinen usko mihinkään ole kadonnut, vaan ev.lut. kirkon sähläripiispat ovat romuttaneet oman kirkkonsa ateistiseksi homokirkoksi jonne normiuskova ei enää kehtaa sisälle astua peläten tulevansa huomatuksi homofanittajana.

      • "Todellinen uskosi" voi kyllä olla todellista uskoa, mutta mitäs sillä ajattelit tehdä? Ei usko muutu todellisuuspohjaiseksi uskomalla - ja siksi uskonharhoillasi ei ole mitään tulevaisuutta yhteiskunnallisena mahtitekijänä.

        Ei fundista toki maallistuva kirkko miellytä, mutta entäs sitten? Te nyt olette lähinnä koomisia pystyynpaskannettuja todellisuudentajunne hukanneita muinaisjäänteitä jo muutenkin, eikä teidän mielipiteillänne ole mitään vaikutusta siihen todelliseen megatrendiin, joka uskonnollisuuteen liittyy.

        Ja se megatrendi on MAALLISTUMINEN, YKSILÖLLISYYS ja LIBERALISOITUMINEN. Hienoja asioita kaikki, eikö totta? Uskontojen merkitys ihmisten arjessa vähenee.

        Uskonnoilla ei todellisuudessa mene hyvin Suomessa eikä muuallakaan korkean koulutus- ja elintason maissa, joissa nimenomaan uskonnottomuus yleistyy vauhdilla. Näin on jopa sellaisissa perinteisesti hyvin uskonnollisissa maissa kuten USA, Italia, Sveitsi ja Irlanti, Suomesta nyt puhumattakaan. Itseasiassa ilmiö näkyy tilastoissa myös globaalisti.


      • on se kadonnut

        Ei kyselyssä eritelty kirkkokuntia, vaan kysyttiin uskoa kristinuskon jumalaan. Eli kyllä se usko on vähentynyt. Ihan turha yrittää vääntää vain evlut kirkon ongelmaksi.
        Kun parikymmentä vuotta menee, niin uskovien osuus on melko marginaalinen. Nuoriso kun ei juurikaan uskonnoista enää perusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      20
      3774
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      24
      3169
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2375
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      2149
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      22
      1990
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1642
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      41
      1621
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1512
    9. Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta

      Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava
      Luterilaisuus
      502
      1463
    10. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1424
    Aihe