Suomalaisten usko romahti 4:ssä vuodessa !

KATin haamu

Vuoden 2011 vs. 2007 tilastopylväät suomalaisen uskosta ja eritoten uskon romahduksesta on karua katsottavaa:

http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/9F631B43F474D7AAC22579FE00228AA3/$file/KT%20kuvio2-1.jpg


http://evl.fi/EVLUutiset.nsf/Documents/6A8B56FC004BBA20C22579FE002244D9?OpenDocument&lang=FI
" Suomalaisista runsas neljännes (27 %) ilmoitti kyselyssä uskovansa kristinuskon Jumalaan. Vuoden 2007 kyselyyn verrattuna osuus on pudonnut kymmenellä prosenttiyksiköllä. Yli viidennes suomalaisista (21 %) puolestaan ilmoitti, ettei usko Jumalan olemassaoloon. Osuus on noussut kaikkien aikojen suurimmaksi."
..
" Vuonna 2007 noin 63 prosenttia piti oppia Jeesuksesta Jumalan Poikana vähintään todennäköisenä, vuonna 2011 vastaava luku oli enää 41 prosenttia"


Mistä näin nopea muutos johtuu? Puolimatkan naurettavasta myyräntyöstäkö ?
Vai Dawkins co valtavasta suosiosta ?

8

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Halavatun ateisti

      Omalta kohdalta voin sanoa, että kreationistien ym. fundamentalistien fantasioitten lueskelu täältä suoli24:stä sun muualta on omiaan hävittämään ne viimeisetkin uskon rippeet, jos sellaisia koskaan olikaan. Suosittelen lämpimästi muillekin ateisteille.

      • "Omalta kohdalta voin sanoa, että kreationistien ym. fundamentalistien fantasioitten lueskelu täältä suoli24:stä sun muualta on omiaan hävittämään ne viimeisetkin uskon rippeet, jos sellaisia koskaan olikaan. Suosittelen lämpimästi muillekin ateisteille."

        Minäkin toivoisin, että täällä palstalla kävisi enemmän uskovaisia lukemassa mytomaani-multinilkki-jyrin, Torpan, Jaakopin, multini(l)kki-JC:n ja Miikanaahumin hörhöilyä ja valehtelua. He tekevät parasta kreationismin vastaista työtä.


      • pauttiarallaa
        puolimutkateisti kirjoitti:

        "Omalta kohdalta voin sanoa, että kreationistien ym. fundamentalistien fantasioitten lueskelu täältä suoli24:stä sun muualta on omiaan hävittämään ne viimeisetkin uskon rippeet, jos sellaisia koskaan olikaan. Suosittelen lämpimästi muillekin ateisteille."

        Minäkin toivoisin, että täällä palstalla kävisi enemmän uskovaisia lukemassa mytomaani-multinilkki-jyrin, Torpan, Jaakopin, multini(l)kki-JC:n ja Miikanaahumin hörhöilyä ja valehtelua. He tekevät parasta kreationismin vastaista työtä.

        No eipä sinunkaan pollaasi järki ole päässyt saastuttamaan.

        Voi lonkalta sanoa että olet keskitason alapuolen kulkija.


    • olis vaa vielä piene

      Tuossahan tarkoitetaan luterilaista käsitystä jumalasta.
      Kukapa siihen enää homopiispojen jälkeen uskoisikaan?

      • jyrikö se siellä

        Mitähän jyri/moosess nuo prossat olissivat sinun käsitysksesi mukaisesta jumalsta ja raamatuntulkinnasta? Promillen miljoonasosa taitais olla yläkanttiin arvioitu


    • Jyri

      Ei todellinen usko mihinkään ole kadonnut, vaan ev.lut. kirkon sähläripiispat ovat romuttaneet oman kirkkonsa ateistiseksi homokirkoksi jonne normiuskova ei enää kehtaa sisälle astua peläten tulevansa huomatuksi homofanittajana.

      • "Todellinen uskosi" voi kyllä olla todellista uskoa, mutta mitäs sillä ajattelit tehdä? Ei usko muutu todellisuuspohjaiseksi uskomalla - ja siksi uskonharhoillasi ei ole mitään tulevaisuutta yhteiskunnallisena mahtitekijänä.

        Ei fundista toki maallistuva kirkko miellytä, mutta entäs sitten? Te nyt olette lähinnä koomisia pystyynpaskannettuja todellisuudentajunne hukanneita muinaisjäänteitä jo muutenkin, eikä teidän mielipiteillänne ole mitään vaikutusta siihen todelliseen megatrendiin, joka uskonnollisuuteen liittyy.

        Ja se megatrendi on MAALLISTUMINEN, YKSILÖLLISYYS ja LIBERALISOITUMINEN. Hienoja asioita kaikki, eikö totta? Uskontojen merkitys ihmisten arjessa vähenee.

        Uskonnoilla ei todellisuudessa mene hyvin Suomessa eikä muuallakaan korkean koulutus- ja elintason maissa, joissa nimenomaan uskonnottomuus yleistyy vauhdilla. Näin on jopa sellaisissa perinteisesti hyvin uskonnollisissa maissa kuten USA, Italia, Sveitsi ja Irlanti, Suomesta nyt puhumattakaan. Itseasiassa ilmiö näkyy tilastoissa myös globaalisti.


      • on se kadonnut

        Ei kyselyssä eritelty kirkkokuntia, vaan kysyttiin uskoa kristinuskon jumalaan. Eli kyllä se usko on vähentynyt. Ihan turha yrittää vääntää vain evlut kirkon ongelmaksi.
        Kun parikymmentä vuotta menee, niin uskovien osuus on melko marginaalinen. Nuoriso kun ei juurikaan uskonnoista enää perusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      112
      1226
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      120
      1091
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      137
      987
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      96
      812
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      306
      787
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      694
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      626
    8. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      599
    9. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      592
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      75
      514
    Aihe