Lokakuussa tehty Koulukadun Siwan ryöstö oli rikos, josta piti antaa tuomio. Tuomio näkyy Ilkan uutisen mukaan ollen yli 2 vuotta ehdotonta vankeutta, ja vaikka siihen sisältyy muitakin rikoksia, tuntuu se tällaisesta "rehellisesti" kansalaisesta ihan liian ylimitoitettu. Ryövärin paheeksi luettiin puukko, jolla oli tehostanut hommaa. Tuskin hän on saanut paljoakaan rahaa, mutta näin meillä turvataan omaisuutta. Kundi vajoo linnassa humejengeihin ja jos ei kehity kunnon rikolliseksi ajautuu reppanaksi ja ehkä joskus koettaa päästä Cannonball-yhteisöön tekemällä jotain peruuttamatonta.
Siwan ryöstäjälle kova tuomio
Krim ja naali
6222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kova tuomio? Miten niin? Nolla tuon kakkosen perään niin puhutaan oikeasti kovasta tuomiosta.
Ja meikäläinen kun saisi noita tuomita, ei olisi ylärajaa lusimisella. Sitten annetaan ihan käsittämättömiä kovia tuomioista veropetoksista ja muista talousrikoksista.
Kyllä munkin mielestä 40 tuntia yhteiskuntaa palveleva tuomio olis ollut paikallaan.
Katuukin varmaan tekoaan raasu. Tuomarit panee esimerkin vuoksi nuoren kärsimään. Tuostahan joutuu 7 kuukautta istumaan kovien rikollisten kanssa ja siinä ajassa oppii jo öisin paljon vankilan tavoista.
ei hyvä
Todnäk ei vajoa koska on jo valmiiksi narkki. Narkithan noita ryöstöjä tekee että pystyvät rahoittamaan aineidensa käytön. Ei nykypäivänä enää ole ryöstöjä ihan vaan ryöstämisen ilosta tekeviä.
Tollo narkkari meni aamupäivästä ryöstöretkelle ku kassa on melkein tyhjä :D hahhaaa...
Mutta joo, 270€ varkaus on näemmä pahempi rikos kuin lapsen raiskaus josta saa vain hassun ehdollisen tuomion.
ryöstäjä olisi pitänyt lukita loppuiäkseen törnävälle vahvassa lääkityksessä
Ja minne Törnävällä? Johonkin kerrostaloon vaiko siihen kirppariin vai minne?
Kukkakaupan kellariin?