Tätä olemme toivoneet nyt se näyttää siltä

Katsokaa vaikka

RKP:n tarinan loppu tulossa ja etuilijoilta viedään etuiluasemmat.

RKP ROMAHTI 3.7% eikä lasku loppu siihen.

Etuileminen heikentää RKP:n kannatusta.

Tulevat vaalit ovat RKP:lle kuolemanpaikka ja etuilijoilta menee paskat kintuille.

11

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • säätöteknikko

      RKP tuki Kataisen ja nyt Stubbin hallituksen leikkauspolitiikkaa, joka on ollut tuhoisa työväestölle. Valitettavasti persut ja kepulaiset ovat myös sitä tukeneet.
      RKP:n Haglund vei Stubbin hallituksen tuella Suomen natosotaliittoon Isäntämaasopimuksella ja Nordefcon sopimuksella sekä aikaisemmin Kumppanuussopimuksella. Persut ja Kepu ovat ilmoittaneet tukensa. Niinistö vaati tänään puheessaan sotaliittoa Ruotsin kanssa.
      Stubbin hallitus, Kepu ja Perussuomalaiset tukevat turvallisuutta aseiden voimalla ja se voi tuottaa suuret määrät hautakumpuja.

      Suomeen on saatava toisenlainen puolueblokki kuin hallitus persut kepu ovat.
      RKP on kuvioissa pikkutekijä. Paljon enemmän vahinkoa kansantaloudelle ja turvallisuudelle tuottaa persuomalainen puolue.

    • lekas

      Miksi erityisemmin rkpläisiä pitäisi moittia. He ovat oikeistolaisia ja persupuolue on vielä oikeistolaisempi.
      Persut yhdessä RKP:n kanssa vaativat palkkojen ja etuuksien leikkaamista sekä ammattiliittojen oikeuksien kaventamista. Molemmat esiintyvät työväen etuja vastaan.

      • Evakon poika

        Suomeen pitäisi saada äänikynnys, kuten Ruotsissa. RKP saattaisi jäädä pois eduskunnasta. Valitettavasti ruotsinkielinen verkosta kaivaa kaikki vanhain kodit ja hoitolaitokset ja saavat kaikki äänestäjänsä uurnille.
        Ahvenanmaalaisille läänitetty 1 paikka on myös epädemokraattinen.

        Demokratian säännöt eivät Suomessa koske ruotsinkielisiä.


      • Evakon poika kirjoitti:

        Suomeen pitäisi saada äänikynnys, kuten Ruotsissa. RKP saattaisi jäädä pois eduskunnasta. Valitettavasti ruotsinkielinen verkosta kaivaa kaikki vanhain kodit ja hoitolaitokset ja saavat kaikki äänestäjänsä uurnille.
        Ahvenanmaalaisille läänitetty 1 paikka on myös epädemokraattinen.

        Demokratian säännöt eivät Suomessa koske ruotsinkielisiä.

        Eiköhän RKP:n osuus kansanedustajista aika hyvin vastaa äänestystulosta joten mihin perustat väitteesi? Siihenkö yhteen Ahvenanmaan paikkaanko? Se on pientä jos vertaa demokratiaan sosialistisissa maissa joissa ei ole lainkaan demokratiaa vaan puoluediktatuuri.

        Ei siis komuloisen kannata ensimmäisenä muita moittia mitenkään ainakaan demokratiasta. Pitää ensin siivota oma pesänsä!


    • ramppa

      "Ei siis komuloisen kannata ensimmäisenä muita moittia mitenkään ainakaan demokratiasta. "

      Haista ukko home.
      Aloitus on äärioikeistolaisen tekemä ja joka luultavasti siinä ominaisuudessa on aito rasistipersu. Luultavasti juutalais- ja venäläisvihaaja.
      Vasemmistolaiset mielipiteet puolustavat RKP:n oikeutta puolueena mutta sanovat mielipiteensä myös RKP:n poliittisesta linjasta. Se nimittäin on ensiarvoista ja toisarvoista on kieli, etninen kansallisuus tms.

      Onko kellään tietoa millainen porvari SKP:n palstalla puolustaa natsien juutalaisiin kohdistunutta joukkotuhontaa!

      • Taas tuhannen nikin ramppa laskettelee aivotuhnujaan.

        Mistä sinäkin raukka äärioikeistolaiset tiedät kun minäkään en ole niitä koskaan nähnyt vaikka olen arvatenkin tätä maata paljon pidempään tallannut.

        Totuushan on demokratian osalta jottei sitä ole missään komukokeilussa noudatettu vaan päinvastoin diktatuuri on ollut komujen sydäntä lähellä.


    • ramppa

      Kerros raukka aloituksen puoluekannan tahallinen vääristelijä, milloin kommunistit ovat vaatineet RKP:n lakkauttamista. Vastaukseksi ei kelpaa edesmennyt Neuvostoliitto.
      Äärioikeistolaiset persut ovat kehitelleet hyökkäystä RKP:n suuntaan Sampo Terhon johdolla.
      RKP noudattaa tismalleen Stubbin hallituksen politiikkaa. Se on sitomassa Suomea natoon ja tukee leikkauspolitiikkaa. Miksi RKP on äärioikeiston hampaissa? Kerropa.

      Äärioikeiston puhdaskansallisohjelma ei siedä etnisiä vähemmistöjä. Suomalaispersurasistit, aloitus, ei suvaitse ruotsalaisperäistä väestönosaa. Ruotsalaispersut eivät suvaitse maassaan suomalaisperäistä väestönosaa. Molempien persujen aate lähtee etnisestä pääkansallisuudesta ja muut olisivat alempiarvoisia.
      Kommunistit pitävät kaikkia maailman ihmisiä yhdenvertaisina. He eivät erottele kansallisuuksia niin kuin äärioikeisto. Saamelaiset erottelevat poroja mutta eivät pororotuopin mukaan vaan omistusmerkkien perusteella.

      Tuhnuska Työeläkeläinen taitaa olla Halla-ahon (ps) rotuoppien tukija!

      • Työeläkeläinen ei arvoisa Tuhnuska tarvitse kenenkään oppeja, olen aina pyrkinyt omaan ajatteluun ja siksi pärjännyt ehkä jopa keskivertoa paremmin. Rotuoppia en ole koskaan kannattanut mutta tyhmiä koitan kiertää, heistä kun on pelkkää harmia.

        Kommunistit eivät ainakaan valtaan päästyään ole toimineet esittämälläsi tavalla Tuhnuska! Niin NL:ssa kuin Kiimassa ynnä muissakin komumaissa on noita komujuutalaisia eli toisinajattelijoita vainottu ihan viimeiseen asti. Komut siis erottelevt ihmiset ajattelun ja sen mukaan miten haluaa alämänsä järjestää. Kommunistimaissa oli esim. suuri synti ja rikos alkaa yrittäjäksi ja palkata muita tekemään hommia. Tuossa jo näkyy kommunismin rikos ihmisten vapaata elämistä vastaan.

        Kommunismissa ei siis ole yhdenvertaisuutta vaan pitää toimia ja ajatella niin kuin joku muu käskee.


    • Halla-ahon äänestäjä

      Ahvenanmaan kunnioitus perustuu kolonialistivaltioiden tsaristis- leninismiin johon he vetoavat
      oikeuksissaan
      http://www.finlex.fi/fi/sopimukset/sopsteksti/1922/19220001/19220001_2

      Leninistinen tsaristinen ja kolonialistinen maailma määräili Suomea
      kun olimme heikkoja

      huomatkaa että ahvenanmaalaiset

      suomeksi ahneanmaalaiset

      eivät suurin surminkaan liittyisi Ruotsiin tai Venäjään jossa
      ne menettäisivät etuoikeutensa seuraavana päivänä tai sitä ennen

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/9600782

      Tutkiskelin valtion tämän vuoden budjettia ja siellä on valtavat tueta Ahvenanmaalle - pelkkä suora tuki ilman varustamotukea on 224.700.000 euroa eli 8.300 euroa jokaista oolantilaista kohti. Lisäksi Ahvenmaa maa myydä Manner-Suomeen tuotteita ALV-vapaasti 44 euron edestä lähetystä kohti. Edelleen Ahvenanmaalla on taxfree-oikeudet merenkulussa.
      Valtio eli suomalaisten veronmaksajat pitävät yllä ja lihottavat tätä Ahvenanmaan käenpoikaa jatkuvasti. Kyllä siihenkin pitää saada loppu ja se on seuraavan eduskunnan tehtävä!

    • menkari

      "Kommunistimaissa oli esim. suuri synti ja rikos alkaa yrittäjäksi ja palkata muita tekemään hommia. Tuossa jo näkyy kommunismin rikos ihmisten vapaata elämistä vastaan."

      Olet väärässä.
      Kommunismissa ensinnäkin valtiot ja pakotuskoneistot ovat lakanneet. Silloin vallitsee korkean tekonlogian maailma eikä kilpailua kapitalistisessa mielessä kukaan enää halua. Se on kaukaista tulevaisuutta
      Sosialismikin rajoittaa riistoa mutta ei kanslaisyhteiskuntaa. Sosialismi on kansalaisyhteiskunta. Sosialismissa tulee sallia pienyrittäjyys ja suuriakin yrityksiä ehdolla että hoitavat yhteiskunnalliset velvoitteet.
      NL:n talouden vikatikki oli estää pienyritykset joko yksityisinä tai osuuskuntayrityksinä. Sosialismin tulee sallia yksityinen sektori mutta samalla yritysten yhteydessä on työväenvalvontaelimet (amm. osasto, luottamusmies, paikat yritysten johdossa ym).

      Kommunistien ei tule lähteä äärioikeiston ruotsinkielisten vastaiseen kampanjaan.
      Heillä on yhtäläiset kansalaisoikeudet kuin muiillakin etnisillä kansanryhmillä kansalaisina Suomessa.

    • Moniko kertainen se on verrattuna Kommunistisen työväenpuolueen kannatukseen? En usko teillä olevan varaa moiseen arvosteluun!

      Heillä on lähes vieläkin tässäkin gallupissa 4% mutta teillä tuskin edes 4 promillen vertaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      156
      1440
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      52
      1152
    3. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      50
      938
    4. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      170
      937
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      76
      924
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      36
      865
    7. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      56
      788
    8. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      198
      765
    9. Mitä Raamattu opettaa samaa sukupuolta olevien avioliitosta 4.0

      Edelliset kolme ketjua tuli täyteen joten jatketaan keskustelua. Raamattu opettaa johdonmukaisesti, että homoseksuaali
      Luterilaisuus
      151
      755
    10. Ootko sä oikeasti sinkku?

      Kun oot aina yksin tuol kylil, kyl mä susta naisen ottasin jos saisin luvan😳😘🔥
      Ikävä
      42
      746
    Aihe