Mikä kommunismissa on vikana?

asianjärkijä

Kommunismi perustuu käsitykseen, että ihminen olisi pohjimmiltaan HYVÄ.

Vastaavasti fasismi perustuu ajatukseen, että ihminen olisi pohjimmiltaan PAHA.

Kumpikaan ei ole totta, perusajatus on väärä ja siksi koko homma kusee. Objektiivista hyvää ja pahaa ei edes voi määritellä.

Ihminen on viettiolento, jolle itsesuojelu ja lisääntyminen ovat tärkeintä, mutta jolla on myös yhteiskuntaa tukevia vaistoja. Etiikan pohjalta ihminen voi järkensä avulla tehdä tietoisia valintoja "hyvän" ja "pahan" väliltä, mutta vaikuttimet ratkaisuihin ovat hyvin moninaiset.

Ihminen ei ole niin yksinkertainen olio kuin kommunismi ja fasismi edellyttävät.

12

1278

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .............

      kommunismi rajoittaa ihmisen perusoikeuksia ja vapauksia.

      • Näin on

        ja länsimainen "demokratia"


    • on syvältä sieltä. Ja mikäkö siinä on vikana, kato historian kirjoja.

    • fdgt
    • Psyko paskajätkä

      Kommunismin perusajatus on "kaikille yhtäläinen kurjuus".

      • Yrjö

        Totta kirjoitit..ajavat kaikille yhtäläistä kurjuutta...koko ihannoinnin olemassaolo perustuu huuhaavalehteluun...ettekö näe venäjää..entistä itäsaksaa..-tsekkoslovakiaa..-jugoslaviaa...seuratkaa ukrainan tapahtumia...missä olitte kun järkeä jaettiin...hohoi vasemmisto!!!!!


      • Yrjö kirjoitti:

        Totta kirjoitit..ajavat kaikille yhtäläistä kurjuutta...koko ihannoinnin olemassaolo perustuu huuhaavalehteluun...ettekö näe venäjää..entistä itäsaksaa..-tsekkoslovakiaa..-jugoslaviaa...seuratkaa ukrainan tapahtumia...missä olitte kun järkeä jaettiin...hohoi vasemmisto!!!!!

        Miten voit ajatella asioista noin yksipuolisesti?Eihän valtaapitävät pidä läheskään aina periaatteistaan kiinni, joihin ns. ovat sitoutuneet. Sun ja kaikkien kaltaistesi pitäisi hävetä, kun vasemmistoa haukutte.Poliittiset ideologiat eivät ole jetsulleen samanlaisia missään. Kenen ansioita Suomessakin on työläisen nykyiset oikeudet, mm. työaika, loma, sairaslomat ym.? Aivan oikein, VASEMMISTON ja työväenliikkeen toimesta hyvinvointia on kansalle tuotu, vaikka tänä globaalisuuden kulta-aikana se alkaa jo vaikuttaa joltain muulta. Siltikin kehoittaisin olemaan "purematta kättä, joka sinuakin ruokkii".

        Toisaalta, jos edustat työnantajia, niin sitten en ihmettele asennettasi:)


    • homo

      on syytä muistaa että myös kapitalistinen talousteoria unohtaa ihmisen rajallisuuden ja perustavaa laatua olevan ahneuden.

    • Sam

      on nykypäivän orjuutta. Kommunismi antaa sen verran kun tarvitset elääksesi, samalla tavalla kuin orjillekkin annettiin.

      • asianjärkijä

        Pidän myös muurahaiskekovertauksesta.


      • globaalikommunisti

        Jaahas jaahas.....ja siis kapitalismi ei anna...!Toisin sanoen kommunistisessa järjestelmässä ihmiset saavat sen mitä tarvitsevat,tasapuolisesti ja oikeudenmukaisesti,säästäen myös luontoa ja sen resursseja.Eikö olekin upeaa kun tällä tavoin vältetään kaikki ne syyt joiden vuoksi maailman eri laidoilla soditaan ja tehdään terroritekoja,samalla loppuu tämä uusiutumattomien,elämällemme välttämättömien luonnon resurssien sairas tuhlaaminen!Todella mahtavaa!Kapitalismissa ne saavat ylitse tarpeidensa,jotka niin yksilö- kuin ryhmätasollakin ilkeävät vahvemmuuttaan ahnehtia tarpeettomasti liikaa ja loppujen onkin tyytyminen almuihin,ihan hissukseen tai tulee paha setä lännestä ja tunkaisee kuulalla tukkaan!


    • globaalikommunisti

      Kommunismi ei perustu ajatukseen että ihminen on hyvä!Se perustuu tieteellisiin näkemyksiin ihmisen kasvusta ja kehityksestä ,sekä yksilönä,että yhteisönsä jäsenenä ja näiden tieteellisten näkökulmien kautta on yhä edelleen perusteltavissa kommunismin ydin ajatua siitä että oikeanlaisissa olosuhteissa yksilöstä voi kehittyä sosiaalinen,solidaarinen ja huom. vapaasti itseään toteuttava yksilö,joka ei koe tarpeekseen ja vapautensa edellytyksesksi alistaa toista millään elämisen tasolla!Yksilössä on siis potentiaalia "olla hyvä" tai "olla paha",mutta yhteisön kasvatus- ja sosiaalistamisprosesseista riippuen hän toteuttaa geeniperimästään saamaansa potentiaalia joko kokien itsensä ja toisten edun yhteneväksi,tai toistensa suhteen ristiriitaiseksi!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      153
      1691
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      550
      1467
    3. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      166
      1420
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      266
      922
    5. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      173
      897
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      806
    7. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      54
      736
    8. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      56
      728
    9. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      26
      720
    10. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      52
      629
    Aihe